تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
آیت الله جعفر سبحانی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، آیت الله العظمی جعفر سبحانی پیش از ظهر پنج شنبه در همایش بزرگ فاطمیه ویژه مبلغان اعزامی سازمان اوقاف به سراسر کشور در ایام فاطمیه که در مدرسه امام کاظم(ع) برگزار شد، ضمن تشکر از سازمان اوقاف به دلیل اعزام مبلغان متخصص به سراسر کشور اظهار کرد: درباره حضرت زهرا(س) سخن فراوان است اما در سوره مبارکه «نور» می خوانیم که اراده الهی بر این تعلق گرفته بیوت الهی رفعت پیدا کنند، بیوتی که خداوند توصیف می فرمایند، بر اساس روایتی از حضرت محمد(ص)، خانه های انبیای الهی هستند و البته برخی مفسرین، مساجد را مصداق آن دانسته اند و البته باید ارتباط میان این آیه و حضرت فاطمه زهرا(س) را دریافت.

وی افزود: به یقین منظور از بیت، خانه است نه مسجد چرا که مصادیق واژه بیت کاملاً مشخص و معلوم است؛ از حضرت محمد(ص) سؤال شد که آیا خانه امیرالمؤمنین علی(ع) و حضرت زهرا(س) نیز جزو بیوت الله هستند و ایشان فرمودند بله.

این مرجع تقلید با بیان اینکه یکی از بهترین مصادیق بیوت الله، خانه حضرت فاطمه زهرا(س) است، گفت: اگر بخواهیم در مورد این بانوی بزرگوار از قرآن سخن بگوییم، آیات فراوانی وجود دارد چنانکه در سوره آل عمران نیز زمانی که بحث مباهله با نصرانیان مطرح می شود، نام حضرت زهرا(س) دیده می شود و از آیات معروف دیگر نیز می توان به «هل آتی» اشاره کرد.

حضرت فاطمه(س) بهترین الگو برای نسل جوان هستند

وی ادامه داد: اگر بخواهیم الگویی کامل و جامع به نسل جوان امروز معرفی کنیم، حضرت فاطمه(س) یکی از بهترین اسوه ها به شمار می روند و در حقیقت، نشان دادن نمونه و الگو، یکی از روش های مهم تربیتی در اسلام و روانشناسی به شمار می رود.

آیت الله سبحانی در ادامه سخنان خود به موضوع اعزام مبلغان در ایام فاطمیه و دیگر مناسبت های مذهبی پرداخت و افزود: محتوای منبر باید برگرفته از قرآن و حدیث ائمه اطهار(ع) باشد البته این بدان معنا نیست که از علوم دیگر بهره نگیریم بلکه می توان از اشعار و داستان های مفید و مناسب استفاده کرد اما همه اینها در راستای تبیین معارف قرآنی باشند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم، خشوع و خضوع الهی را یکی دیگر از ویژگی های لازم برای مبلغان امور دینی دانست و تصریح کرد: مبلغان واقعی، از بیان حقایق و سخنان خدا هراسی ندارند و آنچه باید را می گویند.

وی ادامه داد: خداوند ناظر بر گفتار و اعمال ماست و باید این مسئله را در همه حال از جمله تبلیغ امور دینی مورد توجه قرار دهیم و تنها بر اساس رضایت الهی گام برداریم.

آیت الله سبحانی با اشاره به دوران تحصیل و تلمذ خود نزد امام خمینی(ره) عنوان کرد: زمانی قصد رفتن به تبلیغ را داشتم و خدمت امام عرض کردم این منابر ما را از تحصیل باز می دارند ولی ایشان فرمودند هیچ وظیفه و تکلیفی برای روحانیون بالاتر از تبلیغ نیست.

این مرجع تقلید با بیان اینکه بسیاری از مساجد سطح کشور فاقد امام جماعت هستند و منابر بسیاری بدون روحانی مانده اند گفت: با این حال روحانیون زیادی در قم حضور دارند، وظیفه شورای مدیریت و نیز سازمان اوقاف آن است که آن دسته از طلاب علوم دینی که تحصیلشان به اتمام رسیده را به شهرستان ها اعزام کنند تا سنگر تبلیغ همچنان در دست حوزه های علمیه بماند و دیگران آن را از ما نگیرند.

فضای مجازی را نباید بست بلکه باید اصلاح کرد

وی خاطرنشان کرد: جوانان همیشه مورد طمع دشمنان قرار دارند و با توجه به اینکه شخصیت فکری آنها نیز تکمیل نشده، به سرعت تحت تأثیر قرار می گیرند بنابراین یکی از گروه های هدف تبلیغ دینی، همین قشر خواهند بود.

آیت الله سبحانی با اشاره به تأثیرگذاری بالای فضای مجازی گفت: بارها گفته ایم نباید این فضاها را بست بلکه باید برای اصلاحشان اقدام کرد و البته وعده هایی نیز داده اند که این کار را انجام دهند.

این مرجع تقلید با تأکید بر بهره گیری مبلغان امور دینی از کتاب های مفید و معتبر در امر تبلیغ افزود: «سفینة البحار» از جمله کتاب های خوب در این زمینه است و البته آثاری زیادی هم در مورد حضرت زهرا(س) نگاشته شده که با توجه به ایام فاطمیه باید مورد استفاده قرار گیرند.

   #قرآن #فضای مجازی #همایش بزرگ #روحانی #حوزه علمیه

محتوای خبر «تبلیغ دین بالاترین وظیفه روحانیون است/ تأکید بر اصلاح فضای مجازی» را در سایت «خبرگزاری مهر» ببینید