تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

بر اساس اطلاعات منتشر از سوی وبسایت Space.Com، جدیدترین برنامه بودجه ناسا، نشان می دهد که سازمان فضانوردی ایالات متحده طرح توسعه جت فراصوتی را دنبال میکند که برخی از آن با نام پسر کنکورد یاد میکنند.

بودجه سال 2018 آژانس فضانوردی آمریکا در حالی توسط دولت دونالد ترامپ پیشنهاد شده که در آن 5 پروژه کلان مرتبط با علوم زمینی متوقف شده است. البته فارغ از کاهش بودجه، شاهد تخصیص ردیف هایی هستیم که مربوط به پروژه های جدید و زود بازده هستند. یکی از آن ها مربوط به توسعه جت فوق سریع و البته بی صدایی است که از آن با نام پسر کنکورد یاد می کنند.

برای آن دسته از افرادی که با کنکورد آشنایی ندارند، بایستی یادآوری کنیم که نسل اول این جت دماغ خمیده در ماه مارس 1969 در شهر تولوز فرانسه در میان استقبال و انتقادهای موجود برای نخستین بار پرواز کرد. این محصول به دلیل طراحی منحصربه فرد و موتورهای معروف 593 اولمپیوس رولزرویس در آن زمان به وسیله نقلیه افراد ثروتمند و سلبریتی ها تبدیل شد.

البته پس از 27 سال، دوره این هواپیمای فراصوت به دلیل هزینه های رو به افزایش تعمیرات، رکود اقتصاد جهانی، افزایش قیمت سوخت، از دست دادن اعتبار پس از یک سقوط فاجعه آمیز و کاهش رزروهای ناشی از این اتفاق، پایان یافت. حال به نظر می رسد سازمان فضانوردی ایالات متحده طرح تولید جایگزین این جت مافوق صوت غیرنظامی را دنبال می کند.

پروژه پسر کنکورد درواقع یک پلتفرم جدید ناسا است که هدف آن شناسایی موادی است که درنهایت به منظور تولید جت ها به کار گرفته خواهند شد. هدف دیگر این پروژه کاهش آلودگی صوتی حاصل از شکاف دیواره صوتی و ارتعاش تولید شده از موتورهای هواپیمای جدید است؛ تا بتوان به راحتی از آن در مناطق پرجمعیت هم استفاده کرد. پرواز این طرح اولیه، باید از جنبه های هندسی، تونل باد مافوق صوت و نیز جنبه های دیگری نظیر سطح اقبال عمومی به طرح سوپر سونیک آرام وجدید مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد.

در همین خصوص..

بزرگ ترین هواپیمای آبی خاکی جهان برای اولین بار در چین به…

چرا در طراحی داخلی هواپیماها بیشتر از رنگ آبی استفاده…

همان طور که می دانید، یکی از معضلات اصلی جت های مافوق صوت، صدای ناهنجار و گاها وحشتناک آن ها است که به دلیل شکسته شدن دیوار صوتی ایجاد میشود. لاکهید مارتین، یکی از پیمانکارهای قدیمی ناسا، در این رابطه قراردادی را امضا کرده که در صورت به نتیجه رسیدن، شاهد تولید هواپیمای مسافربری فراصوت هستیم که صدای حاصل از فعالیت آن کمی بلندتر از صدای مکالمه عادی دو فرد با یکدیگر است.

بیانیه ناسا: این سازمان سخت در حال کار است تا درعین حال که هواپیماهایی با سرعت بالاتر و دارای سیستم هوانوردی کاراتر ارائه می کند که صدای حاصل از فعالیت آن در ارتفاع بالا به سختی شنیده خواهد شد

به نتیجه رسیدن این پروژه بدون شک آسان نیست، اما امید است با کمک مواد پیشرفته و تعبیه موتورهای جدید تحقق یابد. بسیاری از شرکت های هواپیماسازی در جهان بر روی موتورهایی کار می کنند که دلیل قرارگیری پرده های توربین در زاویه ای خاص به سمت بالا، صدای کمتری تولید کنند.

همچنین طرح پروانه های پیشرفته برای تقویت نیروی رانشی و کاهش صدای موتور پسر کنکورد ارائه شده که احتمالاً نمونه پروازی آن در سال 2020 آزمایش خواهد شد و می توان پیش بینی کرد که تا سال 2030 به تولید انبوه برسد.

   #ناسا #چین #فرانسه #دیوار #دونالد ترامپ #افزایش قیمت

محتوای خبر «ناسا احتمالا پسر کنکورد را سال آینده معرفی خواهد کرد» را در سایت «فارنت» ببینید