تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گروه صنایع معدنی >فولاد - شرکت MME سه پروژه احیا را با موفقیت اجرا و به راه اندازی کرد. امروز تجربه این 3 پروژه در کارخانه واحد احیای مستقیم فولاد بافت اجرا می شود. مدیرعامل شرکت MME معتقد است: در این واحد از تمامی تجربیات واحدهای قبلی استفاده خواهد شد و بدون شک بافت خیلی سریع به ظرفیت اسمی دست پیدا می کند. همچنین امروز MME در حال اجرای پروژه در چین است که می توان آن را آغازی برای صادرات تکنولوژی دانست.خبرنگار ماین نیوز با مرتضی آقاجانی مدیرعامل شرکت MME گفت وگویی انجام داده که به شرح زیر است:

لطفا کمی درباره پروژه واحد احیای مستقیم فولاد بافت توضیح دهید.

پروژه بافت دارای 2 فاز بوده که فاز اول آن در حال اجرا است. همانطور که پیشتر درباره آن صحبت کردم، از نظر ما پروژه بالای 80 درصد تمام شده است. تنها بخش کوچکی از تجهیزات باقی مانده که به دلایل بحث های مالی هنوز نتوانسته ایم این تجهیزات را علی رغم تهیه و سفارش گذاری وارد کنیم. امیدواریم ظرف چند روز آینده این کار را اجرایی کنیم. پیش بینی ما بر این است با تامین مالی از سوی کارفرما تجهیزات وارد و کمتر از 6 ماه آینده این کارخانه راه اندازی شود. این پروژه کمی با تاخیر همراه بود اما خوشبختانه این تاخیر باعث می شود تجربیات 3 پروژه دیگر را بطورکامل در این کارخانه پیاده کنیم. همانطور که شاهد بودید پروژه میانه بسیار راحت تر از شادگان به تولید اسمی دست یافت. همچنین امروز نی ریز بهتر از میانه است و بدون شک سریع تر از آن به تولید اسمی دست پیدا می کند و مطمئنا پروژه بافت بهتر از موارد یادشده خواهد بود زیرا حاصل تجربیاتی است که در 3 واحد دیگر بدست آمده است.

در مورد توسعه و مدول دوم نیز، این بحث مطرح است که از چه تکنولوژی استفاده شود. طبیعی است با توضیحاتی که رئیس هیات عامل ایمیدرو در همایش امسال چشم انداز فولاد مطرح کرد و همچنین صحبت های معاون اول رئیس جمهوری در هر 3 افتتاحیه، وقتی تکنولوژی احیا را بومی کرده ایم به نظر نمی آید وارد کردن تکنولوژی از یک کشور خارجی توجیه اقتصادی داشته باشد. البته در ابتدای کار نگرانی هایی وجود داشت که آیا پرد جواب می دهد یا خیر زیرا پایلوتی نداشت. خوشبختانه امروز راه اندازی 3 طرح یادشده و رسیدن به ظرفیت اسمی و پایدار بودن و کیفی بودن آن باعث شد پرد برای ما منبع (رفرنس) شود. در حال حاضر با تصمیمی که اتخاذ شده، قرار است در مدول دوم از تکنولوژی پرد استفاده شود که ما به اتفاق جوینت قبلی خود در پروژه بافت در حال تهیه اسناد قراردادی هستیم و به زودی شاهد امضای آن خواهیم بود تا فاز دوم آغاز شود.

نقش MME دفتر آلمان را در پیشبرد پروژه های داخل کشور چطور می بینید؟

ما پروژه ها را از نظر تکنولوژیکی طبقه بندی کرده ایم. برخی از این تکنولوژی ها مانند احیا، محورشان در ایران است. معتقدیم وقتی ایران بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی دنیا است، یعنی به اندازه کافی منبع، اطلاعات و تجربه کافی در این اختیار دارد. ما نیز از ابتدا در نظر داشتیم این تکنولوژی، مهندسی و دانش فنی را در داخل کشور نهادینه کنیم. بنابراین در بحث مهندسی به منابع داخلی در شعبه تهران متمرکز شدیم و بیشتر در مورد احیا از این منابع استفاده می کنیم زیرا هم تخصص و هم تجربه و دسترسی به منابع مختلف را فراهم است. البته اینکه می گوییم بومی سازی به معنای بی نیاز از نظر مهندسی و تجهیزات از خارج نیست. در زمینه مهندسی باید به روز باشیم زیرا دنیا در حال حرکت است و مرتب در این مسیر تکنولوژی های جدید، تغییرات، اصلاحات و بهینه سازی ایجاد می شود. اگر ما هیچ ارتباطی نداشته باشیم و خودمان جلو برویم، ضرر خواهیم کرد. ما در ابعاد تکنولوژی حتی در مورد احیا گوشه چشمی به خارج داریم که ببینیم کشورهای دیگر از جمله هند، کره جنوبی و ... چه اقداماتی انجام می دهند.

ما باید توان داخلی را تقویت کنیم اما در عین حال باید در زمینه تکنولوژی به روز و هوشیار باشیم. یعنی مشاهده کنیم دنیا چه خبر است و دیگران چه اقداماتی انجام می دهند و از این کارها استفاده کنیم. یعنی نه به این صورت باشد که تمامی تجهیزات و تکنولوژی را از آنها خریداری کنیم و نه آنکه بگوییم کاری با آنها نداریم. این 2 موضوع غلط است، بنابراین ما باید به یک نقطه برسیم که بگوییم تکنولوژی را در اختیار داریم. خوشبختانه در زمینه احیا این اتفاق رخ داده است و صاحب تکنولوژی شده ایم اما نباید در این نقطه متوقف شویم. باید از تجربه های دیگران استفاده کرده و تکنولوژی را اصلاح کنیم. این کاری است که همه دنیا انجام می دهد.

از سوی دیگر برخی تجهیزات وجود دارد که تکنولوژی آن را در اختیار نداریم و در اختیار داشتن تکنولوژی آنها هم صرفه اقتصادی ندارد. به عنوان مثال کمپرسورهای سانتریفیوژ در اندازه چند مگاوات را هنوز نساخته ایم البته امیدواریم روزی در این زمینه هم ورود پیدا کنیم.

نقش MME آلمان بیشتر در زمینه احیا در بحث تامین و ارتباط با خارج برای به روزرسانی تکنولوژی است. البته در زمینه تامین مالی و منابع به ویژه در بخش خرید خارجی تجهیزات نیز موثر است زیرا این کار نیاز به یک شرکت ثبت شده در خارج دارد تا بتواند این قراردادها را امضا کند. سخت است در داخل ایران این کار انجام شود اما در مورد سایر تکنولوژی ها نقش این دفتر فراتر است.

آیا تکنولوژی احیا تکنولوژی هایتک محسوب می شود؟

خیر، بطورکلی صنعت فولاد هایتک نیست و صنعتی مادر است. ماشین آلات فولاد جزو تکنولوژی های پیچیده نیستند اما برای خود یک دانش فنی است. حتی اگر به کل فولاد نگاه کنید در نورد و فولادسازی حتی لایسنس هم نداریم و این یک دانش است. در مورد احیا چون یک روش است و یک واکنش شیمیایی اتفاق می افتد، لایسنس شده است. به همین علت تا جایی که بنده اطلاع دارم هایتک نیست. با توجه به اینکه بحثی علمی است و کاملا کاربردی است به راحتی در ایران به آن دست پیدا کردند. البته در مورد تکنولوژی های دیگر مانند نورد و فولادسازی هرچند تغییرات چندانی ندارد اما آنها نسبت به احیا از نظر تکنولوژی کمی بالاتر هستند و ما کماکان هم از نظر تکنولوژیکی و هم از نظر ماشین آلات باید مقداری ارتباط خود با خارج را تقویت کنیم. بنابراین مرکز ثقل این موضوع و تمرکز آن را روی MME آلمان گذاشته ایم. یعنی در مورد فولادسازی، ریخته گری و نورد در این دفتر متمرکز هستیم و از متخصصان باتجربه استفاده می کنیم.

یعنی MME آلمان تنها روی احیا تمرکز ندارد؟

بله، تنها روی احیا متمرکز نیستیم. در حال حاضر پروژه فولاد کاوه که سارایه مجری و سازنده تجهیزات آن بود را انجام داده ایم. همچنین در فولاد سپیددشت هم طراح و تامین کننده بوده و هم در کنار آن پرفورمنس را گارانتی کرده ایم. یعنی این 2 تجربه را در زمینه فولادسازی و ریخته گری در اختیار داریم. در زمینه نورد هم بیشتر اقدامات مهندسی انجام داده ایم مانند کارهای مهندسی برای نورد گرم 2 مبارکه تهیه اسناد مناقصه و مشخصات فنی و مذاکرات فنی با شرکت های SMS و دانیلی که مناقصه بزرگی بود، انجام شده است. یعنی اطلاعات ما در مورد نورد بالا است اما پروژه ای برای اجرا نداشته ایم که امیدواریم در آینده داشته باشیم. در تکنولوژی های پس از احیا ما بیشتر در دفتر آلمان متمرکز شدهایم زیرا این تکنولوژی در آلمان بالاتر بوده و نکته مهم آن ذخیره انرژی است. یعنی مهمترین فاکتور های آن کیفیت بالا، عدم آلایندگی و کاهش مصارف است. ما باید آخرین تکنولوژی ها را استفاده کنیم. می توانیم به راحتی این تکنولوژی ها را کپی کنیم اما برگشتن به طرح 30 سال پیش در حال حاضر قدرت رقابت را از ما می گیرد. ما باید به روز باشیم و این کار به معنای تمرکز بر اروپا است. البته در آلمان بیشتر روی پایه تمرکز داشته و جزئیات را با داخل انجام می دهیم. این کار باعث می شود هم به روز بوده و هم کارآفرینی داخلی را ایجاد کنیم و در نهایت این دانش فنی به داخل منتقل و ماندگار شود.

آیا برای DIR و احیا ظرفیت های بالای 800 هزار تن را هم پیگیری می کنید؟

این موضوع را پیگیری می کنیم، ما ظرفیت 800 هزار تن را به صورت کامل اجرا شده در اختیار داریم و نقشه ها آماده بوده و قابلیت تکرار دارد. البته اگر بخواهیم تکرار کنیم چند درجه ارتقا پیدا می کند زیرا براساس تجربیات فعلی است و حتما نقاط بهبود را در آن لحاظ می کنیم. در مورد ظرفیت بالاتر این آمادگی را ایجاد کرده ایم که روی مگامدول های از ظرفیت 1.5 به بالا کار مهندسی کردیم و براساس این کار در مناقصه مکران شرکت داشتیم. در واقع بیسیک ها موجود است. در حال حاضر نیز برنامه ریزی کردیم با 1 تا 2 مشتری بالقوه ایران در حال مذاکره هستیم، زیرا ایران بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی است و بازاری بهتر از ایران برای DIR نداریم. اینکه ما به عنوانMME به سراغ آفریقا برویم در حالی که در کشور خودمان نیاز است، کار اشتباهی است. زیرا در ایران انرژی نیز وجود دارد و پایه پرد و میدرکس گاز طبیعی است در نتیجه بهترین منطقه ایران خواهد بود و ما این بازار را از دست نداده و وظیفه داریم در اینجا بمانیم و پافشاری کرده تا حتما بازار را برای خود کنیم. به همین دلیل در حال حاضر 2 مشتری بالقوه در ایران داریم که در حال کار کردن روی آنها هستیم و امیدواریم توسعه پرد برای رسیدن به مگامدول با مدلی شبیه 800 هزار تنی ها کار را انجام دهیم. این مدل براساس بیسیک MME است و در مناقصه شرکت کرده و تایید شد و سپس قیمت آن هم برنده شد. حال در مگامدول نیز چنین انتظاری داریم تا براساس پایه ای خود را معرفی کرده و بپذیرند زیرا تکنولوژی خود را نشان داده است، در نتیجه قرارداد برای 1 تا 3 پروژه بسته و هم زمان تکنولوژی را کامل کنیم. این بهترین کاری است که می توان انجام داد زیرا MME شرکتی متعلق به ایمیدرو است. دیگران که نیاز به تکنولوژی دارند اگر ما به سراغشان نرویم رقبا خواهند رفت حال دیگر 3 سال آینده نمی توان کاری انجام داد، بنابراین این موضوع باید از هر دو طرف به هم نزدیک شود به نحوی که هم آنها وظیفه خود بدانند که از تکنولوژی ایرانی استفاده کنند و هم ما وظیف خود می دانیم که تکنولوژی را متناسب با نیازها توسعه دهیم. پیشنهاد ما این است مشتریان ما در این تکنولوژی شریک شوند. یعنی خودشان هم صاحب تکنولوژی شوند بنابراین می توان یک شرکت دانش محور را تاسیس کرد که نوعی بازی برد-برد است و مشتریان خود در فروش لایسنس حضور داشته باشند و در مگامدول های بعدی به عنوان دارنده پرد حضور داشته باشند.

در بخش احیا خدمات را خودتان به شرکت ها می دهید؟

یک بخشی مهندسی است یعنی مواردی که به تکنولوژی مربوط می شود، که یا باید اصلاح شود یا توسعه پیدا کند و یا بهبود یابند. به عنوان مثال ممکن است بگویند این 800 هزار تن را می خواهیم به 1 میلیون تن برسانیم، این کار وظیفه ما است اما برخی سرویس ها را از ما مطالبه می کنند مانند خرابی کمپرسورها، اما ما تعمیرکار کمپرسور نیستیم اما اتفاقی که رخ داده آن است که برای کارخانه های احیا کمپرسورهای ویژه ای را سفارش داده ایم. حال اگر این موضوع در MME متمرکز شود ما می توانیم با زیمنس قرارداد امضا کنیم و این سرویس را به 4 کارخانه بدهد. در این حالت کار برای زیمنس آسان تر است زیرا تنها با یک شرکت روبرو است. از سوی دیگر این کار برای MME نیز آسان تر است زیرا تکنولوژی را در دست دارد اما در کنار این موارد برای مشتری نیز شرایط بهتر است زیرا با MME روبرو است. اتفاق دیگری که در این میان رخ می دهد آن است که بطور معمول قراردادهای سرویس و خدمات دارای حداقل است یعنی هیچ شرکتی راضی نمی شود هر زمان احتیاج بود بیاید زیرا بطور حتم شرکتی که خدمات ارائه می دهد حتما به سراغ مشتری می آید و می گوید اگر می خواهید هر زمان نیاز بود خدمات داده شود باید سالانه مبلغی پرداخت کنید. در نتیجه اگر این 4 واحد به صورت جدا بخواهند این کار را انجام دهند، یعنی باید تک تک این هزینه را پرداخت کنند، اما اگر MME از سوی 4 واحد برود تنها یک هزینه پرداخت می کند. به همین دلیل این یک کار برد-برد است. ما این پیشنهاد را برای برخی تجهیزات مطرح کرده ایم، البته برای تمام تجهیزات چنین وظیفه ای نداریم. برای برخی تجهیزات اگر درخواست داشته باشند انجام می دهیم اما ارتباطی به تکنولوژی ندارد. در کنار این موارد یک سری خدماتی از ما می خواهند که به نوعی خدمات فنی به حساب می آید. در این زمینه ما وظیفه داریم اطلاعات کارخانه های مختلف را در اختیار مشتریان قراردهیم تا نحوه عملکرد را بررسی کنند و به نوعی از دستاورد مثبت کارخانه ها در هم افزایی استفاده کنیم.

آیا برای تامین مالی پروژه ها، ایمیدرو به موقع منابع را در اختیار شما قرار می دهد؟

بزرگترین مشکلی که باعث توقف پروژه های استانی شد موضوع تامین مالی بود و راه حلی که دولت و ایمیدرو ارائه دادند آن بود که واگذاری این پروژه ها به بخش خصوصی به صورتی که تامین مالی صورت بگیرد، اجرایی شود. بنابراین ایمیدرو نه برنامه و نه امکانی برای تامین مالی پروژه ها نداشت اما در قسمت هایی که لازم بود کمک بسیاری داشتند. یعنی به صورت موقت به قسمت هایی ورود پیدا می کردند. اما برخی مانند فولاد مبارکه و یا خوزستان که اهل فولاد هستند و وضع مالی خوبی دارند، خیلی سریع ورود پیدا کردند و تامین مالی پروژه ها را انجام دادند. نتیجه این کار آن بود که اولین واحد راه اندازی شده احیا، واحد سپیددشت بود و پس از آن شادگان و میانه نیز راه اندازی شدند. بعد از آن واحدهای دیگر مانند سرمایه گذاری غدیر نیز اقدامات خوبی انجام دادند. اما برخی سرمایه گذاری های بخش خصوصی به دلیل آنکه آشنایی با فولاد نداشتند پروژه زمان بر شد. بطورکلی تامین مالی برای پروژه های از سوی مشارکین است. ایمیدرو به میزان سهم خود منابع را تامین می کند.

درخواست شما در زمینه تامین مالی چیست؟

3 پروژه ما با همین روش ها اجرایی شد، البته می توانست زودتر از این زمان به بهره برداری برسد. انتظار بنده این است که برای پروژه بعدی این اولویت داده شود و بدانیم با همین روشی که این 3 پروژه را تکمیل کردیم می توان پروژه های بعدی را هم تکمیل کرد. این موضوع به نفع ما و طرف مقابل و در نهایت به نفع کشور خواهد بود. باید کمک کنند تا این موضوعات در اولویت قرار بگیرد زیرا با راه اندازی این واحدها سرمایه ای که چند سال است راکد مانده باز می گردد.

پروژه چین به کجا رسید؟

خوشبختانه این پروژه پس از مدتی توقف (حدود 2 سال) راه افتاده است. با توجه به اینکه اشکال عمده ای در تکنولوژی دیده نشده با خیالی آسوده آنها را دعوت کردیم تا از کارخانه ها بازدید کنند و بسیار استقبال کردند به نحوی که در تمدید قراردادی که زمان آن گذشته بود، تمام شرایط ما را پذیرفتند. در نتیجه پروژه مجدد فعال شد و امروز تجهیزات در حال ساخت است. ظرفیت این پروژه 300 هزار تن است. تفاوت این پروژه با واحدهای ایرانی آن است که چون آنها گاز طبیعی ندارند و با گاز کک کار می کنند، یک کارخانه فرآوری گاز از کک در کنار این واحد قرار دارد. بنابراین قابلیت تکثیر در دنیا را در اختیار دارد. در حال حاضر از کشور زامبیا درخواست داریم. این پروژه چین یک نمونه موفق برای صادرات است.

گفت وگو از علیرضا جعفری نژاد

   #آلمان #چین #گاز طبیعی #بخش خصوصی #کارآفرینی #کره جنوبی #نقشه #خوزستان #مشخصات فنی

محتوای خبر «راه اندازی پروژه احیای مستقیم فولاد بافت توسط MME تا 6 ماه دیگر» را در سایت «ماین نیوز» ببینید