تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
دستبند به دست نامرئی بازار چکیده: ارز در مرز پنج هزار تومان؛ این خبری بود که دو روز پیش در خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت و حکایت از آن داشت که نه تنها مقاومت دولت برای حفظ قیمت ارز در ایستگاه سه هزار تومان درهم شکسته است بلکه ارز به سمت جهشی تکراری و ثبت رکوردهای تازه قدم برمی دارد.

کاهش ارزش پول ملی در حالی اتفاق افتاد که از کارشناسان اقتصادی تا عابران کوچه و بازار تحلیل های متعددی را برای این افزایش قیمت متذکر می شدند. برخی افزایش قیمت ارز را نقشه پنهانی دولت برای جبران کسری بودجه و برخی دیگر آن را حاصل به هم خوردن توازن عرضه و تقاضا می دانستند. گروه اول دولت را به پنهان کاری در تعیین قیمت واقعی ارز در لایحه بودجه سال٩٧ متهم می کردند و آن را نشانه ای از تلاش پنهان دولت برای افزایش قیمت ارز و البته پالسی معنادار به بازار می دانستند و در مقابل گروه دیگر معتقد بودند پالس های مختلف اقتصادی دولت مبنی بر احتمال افزایش تورم، در کنار عوامل دیگری مانند تزریق بیش از ١٣هزار میلیارد تومان نقدینگی از طریق پرداخت اصل و سود سپرده مالباختگان مؤسسات مالی اعتباری از سوی بانک مرکزی، اعتراضات دی ماه و... باعث افزایش تقاضا شده و در سمت دیگر معادله، تحرکات سیاسی ترامپ، مشکلات بانکی، لو رفتن مسیرهای انتقال پول به وسیله رضا ضراب در دادگاه و... میزان عرضه ارز را نیز کاهش داده است. برخی کارشناسان نیز افزایش قیمت ارز را نه حاصل این یا آن، بلکه نتیجه سیاست های غلط کنترلی به منظور پایین نگه داشتن مصنوعی قیمت ارز و سپس آزادشدن فنر آن در بازه ای کوتاه می دانستند که پیش از این نیز تجربه شده است. هرکدام از این دلایل و دلایل گفته و ناگفته دیگر با اوزان مختلف اما مؤثری در شکل گیری وضعیت امروز بازار ارز تأثیرگذار بوده اند اما دیروز بازار ارز تهران پس از سال ها شاهد عملیات گسترده نیروی انتظامی بود. اقدامی که آه از نهاد طرفداران بازار آزاد بلند کرد اما در یک ساعت قیمت دلار را صد تومان کاهش داد.

تصمیم هیئت وزیران

صبح چهارشنبه بود که خبرگزاری ها از تصمیم دولت برای کنترل بازار ارز خبر دادند. ایلنا در این باره نوشت: اعضای دولت به بررسی مجموعه اقدامات پیشنهادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جهت کنترل بازار ارز پرداخته و تصمیمات لازم در این زمینه اتخاذ شد. تصمیماتی که به نظر می رسد اولین و سریع ترین آنها ساعتی بعد در بازار ارز تهران اتفاق افتاد.

«ارز عملیاتی»: ٤٨٥٠ تومان

شب سه شنبه برخی خبرنگاران پیامکی از پلیس تهران دریافت کردند که به آنها اطلاع داده بود فردا (چهارشنبه) نشست خبری با حضور رئیس پلیس تهران برگزار خواهد شد. در متن پیامک ارسالی به خبرنگاران اشاره شده بود موضوع این نشست درحال حاضر جزء اطلاعات طبقه بندی شده است اما از آنها خواسته شده بود حتما در نشست خبری حاضر شوند. روز چهارشنبه، بازار ارز پس از پشت سر گذاشتن یک روز ملتهب و تجربه رکورد پنج هزار تومان برای هر دلار، درحالی آغاز به کار کرد که تصور می شد قیمت ها نسبت به روز گذشته باز هم بالاتر برود. حوالی ظهر اما وقتی خریداران و فروشندگان مشغول چانه زنی بر سر قیمت ها بودند، خودروهای پلیس در صحنه حاضر شدند. دلالان پیش از آنکه فرصت تصمیم گیری داشته باشند، دستبند کسانی را روی دست خود دیدند که تا دقایقی پیش مشتریانی ساده به نظر می رسیدند. عملیات گسترده پلیس در سه نقطه سبزه میدان، افشار، منوچهری با حضور نیروهای پلیس با لباس انتظامی و نیروهای پلیس اطلاعات با لباس شخصی در کسری از ساعت انجام شد و دقایقی بعد پلیس، اداره تعزیرات و نمایندگان قوه قضائیه مشغول گرفتن موجودی حساب کارت های عابر بانک همراه دلالان و ثبت مشخصات اولیه آنها بودند. عملیاتی که موجب شگفتی ناظران و البته عامل کاهش صدتومانی قیمت ارز بود. رئیس پلیس تهران پس از این عملیات در جمع خبرنگاران از دستگیری فردی به نام «س» که جانشین «جمشید بسم الله» شده بود، خبر داد. همچنین برخی از منابع مطلع در بازار از دستگیری فردی به نام «م» که از فعالان بزرگ بازار سکه است، خبر دادند.

رئیس پلیس: با درخواست دولت و بانک مرکزی عملیات کردیم

سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران پس از عملیات پلیس در بازار ارز در جمع خبرنگاران حاضر شد تا به سؤالات آنها پاسخ دهد. رحیمی با اشاره به اینکه چند شاخه مختلف نیروی انتظامی از پلیس اطلاعات و امنیت تا پلیس فتا در این عملیات مشترک شرکت کردند، گفت: یک ماه کار اطلاعاتی روی این پرونده انجام شده بود و قرار بود شنبه یا یکشنبه هفته دیگر انجام شود اما بنا به دلایلی تصمیم گرفتیم این عملیات را چهارشنبه این هفته انجام دهیم. به گفته رحیمی در این عملیات ٩٠ دلال ارز دستگیر شدند و به ازای هر فرد دستگیر شده دو مأمور پلیس در عملیات شرکت داشتند. رحیمی همچنین افزود در این عملیات ١٠ صرافی متخلف پلمب شدند و ١٦ صرافی نیز اخطار دریافت کردند. به گفته رحیمی ٥٠٠ هزار واحد انواع ارز کشورهای مختلف در این عملیات کشف و ضبط شد. رئیس پلیس تهران با اشاره به ارتباطات دستگیرشدگان با هم گفت: ما در این عملیات فضای مجازی را رصد کردیم و ضمن شناخت کامل شبکه ارتباطی این افراد متوجه شدیم که تعدادی از سودجویان با هم هماهنگ می کنند و قیمت ارز را به صورت مصنوعی بالا می برند. دولت و بانک مرکزی از ما درخواست کردند که به موضوع ورود پیدا کنیم و چنین کردیم. رحیمی همچنین درباره کاهش صدتومانی قیمت ارز پس از عملیات پلیس گفت: مقداری از افزایش قیمت ارز طبیعی بود اما سرعت آن نشان می داد که عوامل دیگری نیز دخیل هستند. رئیس پلیس تهران همچنین از دستگیری یک متهم دانه درشت در این عملیات خبر داد و گفت: فردی به نام «س» پس از دستگیری و بازنشستگی «جمشید بسم الله» جایگزین او در بازار شده بود که امروز دستگیر شد. رحیمی همچنین با اشاره به وسعت عملیات انجام شده گفت: کل عملیات امروز از لحظه صدور دستور تا دستگیری ظرف ١٠ دقیقه در سه نقطه سبزه میدان، منوچهری و پاساژ افشار انجام شد و تا زمانی که لازم باشد این محل ها را ترک نخواهیم کرد. او در پاسخ به این احتمال که کانون های معامله ارز در نقاط دیگر شهر تشکیل شوند، گفت: این سوداگران هرجا بروند به آنجا می رویم و لحظه ای رهایشان نخواهیم کرد. اینها در نظام اقتصادی کشور خلل ایجاد کرده اند و برخورد با آنها قاطع خواهد بود. رحیمی همچنین در این باره اضافه کرد: من عادت دارم یا کاری را شروع نکنم یا اگر شروع کردم، حتما به خوبی تمامش کنم.

٧٠٠ حساب با گردش مالی ٢٠ هزار میلیارد تومان بلوکه شد

«فارس» نیز در همین باره نوشت: در ادامه برخورد قانونی با سوداگری مخرب در بازار ارز ٧٥٥ حساب دلالان ارزی با گردش مالی ٢٠ هزار میلیارد تومان بلوکه شد. به گفته فارس یک مقام آگاه در گفت وگو با این خبرگزاری تأکید کرده است: مجازات سنگینی گریبان سوداگران و تخریب کنندگان بازار را خواهد گرفت و نهادهای نظارتی و امنیتی و نهادهای مسئول بازار ارز ساماندهی و کنترل بازار ارز را نه در مقاطع خاص بلکه به صورت یک وظیفه دائمی و غیرمقطعی دنبال می کنند.

ریشه مشکل ارز دلالان نیستند اما حساب کشی از آنها مفید است

محسن قادری، کارشناس بازار سکه و ارز، درباره حل مشکل ارز از طریق برخورد با دلالان و دلایل مسدودشدن ٧٠٠ حساب بانکی به «شرق» گفت: درباره برخورد با دلالان باید بگویم اقدامات این چنینی پیش از این نیز تجربه شده و نتیجه اش هم مشخص بوده است. اما درباره مسدودشدن حساب هایی که گفته شده گردش مالی آنها بالغ بر هزاران میلیارد تومان بوده، باید یادآوری کنم این افراد با وجود سود سرشاری که از بازار ارز می برند، مالیاتی پرداخت نمی کنند. چرا مالیات نمی دهند؟ وقتی کسی فعالیت اقتصادی می کند، باید مالیاتش را پرداخت کند. فقط هم مالیات نیست. کسی که صد میلیارد تومان در یک سال گردش مالی در بازار ارز دارد، فقط فراری مالیاتی نیست بلکه متهم بالقوه پول شویی هم هست. باید مشخص شود این پول از کجا آمده و به کجا رفته است. آیا درآمد حاصل از قاچاق بوده است؟ آیا درآمد فعالیت غیرقانونی دیگری بوده است؟ آیا سود آن در قاچاق یا فعالیت غیرقانونی دیگری خرج شده است؟ بیشترین حجم معاملات بازار ارز به این صورت در منوچهری و سبزه میدان انجام می شود اما دقت کنید کسانی که آن وسط می بینید «نوچه» دیگرانی هستند که در دفترهایشان نشسته اند و تازه آنها هم در حال معامله با پول «مشتری»های خاص خود و تقسیم سود با آنها هستند. این مشتری ها از اشخاص حقیقی تا مؤسسات مالی اعتباری را شامل می شوند و سرمایه عظیمی در بازار سکه و ارز دارند. بازار ما شاهد دو آسیب هم زمان رانت و پول شویی است و این کتمان کردنی نیست. قادری با اشاره به لزوم حساب کشی از این حساب های بانکی اضافه کرد: اگر صاحبان این ٧٥٥ حساب بانکی به راحتی رها نشوند و برای مبادلات مالی شان حساب پس بدهند و مبدأ و مقصد و دلیل این مبادلات مشخص شود، خیلی اتفاق خوبی است وگرنه با چنین روشی قیمت دلار کاهش چشمگیری نخواهد داشت. همین امروز اگر پلیس از مرکز مبادلات ارز خارج شود، قیمت دلار به رقم سابق برمی گردد چراکه علت قیمت دلار فقط سودجویی عده ای نیست. وقتی نقل و انتقال پولمان در ترکیه و دوبی مشکل پیدا می کند، این التهابات خودش را در بازار ارز نشان می دهد. راه حل جایگزین چیست؟ آیا حمل چمدانی پول چاره کار است؟ آیا صرافان سلیمانیه و هرات توانایی تحمل فشار نقل و انتقالاتی را که صرافان ترکیه و دوبی انجام می دادند، دارند؟ کانال های نقل و انتقال مالی ایران با ترکیه، امارات و چین به شدت محدود شده است. این نکته را لازم است بگویم؛ اثر آن تحریم هایی که کاغذپاره خوانده شدند، ٢٠ سال با ما خواهد بود. خود تحریم ها را هم وقتی برداشتیم یا تعلیق کردیم یا هر بلای دیگری سرش آوردیم، اثرات سوء آن با ما ماند. وقتی بانک های مختلف به خاطر نقض قوانین در زمان تحریم ها میلیاردها دلار جریمه می شوند، چه کسی جرئت می کند با ما معامله کند؟ باید به این مشکلات ریشه ای رسیدگی شود.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جلسه محرمانه جهانگیری با مدیران بانک ها

درحالی که کارشناسان، ضعف مدیریت و سیاست گذاری را عامل نوسانات بازار ارز می دانند، جهانگیری با برگزاری جلسه محرمانه با مدیران بانکی، خواستار خروج تقاضاهای سفته بازانه از بازار ارز شد. به گزارش «مهر»، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور با برگزاری جلسه محرمانه ای با مدیران عامل بانک ها و مسئولان بانک مرکزی، علاوه بر دریافت گزارشی از وضعیت بازار ارز، خواستار به کارگیری تمهیداتی برای خروج تقاضاهای سفته بازانه از بازار ارز شده است. این در حالی است که کارشناسان، ضعف سیاست گذاری و مدیریت را عامل نابسامانی اخیر بازار ارز معرفی می کنند و معتقدند در صورت اعمال مدیریت صحیح، تنش های اخیر ارزی قابل پیشگیری بود. معرفی دلالان ارزی به مراجع قضائی، ساماندهی صرافی های غیرمجاز، افشای نام معامله گران مشکوک ارز و ارسال نام آنها به سازمان امور مالیاتی، برنامه ریزی برای توزیع ارز مداخله ای و ساماندهی بازار ارز از جمله خط مشی هایی بوده که در جلسه جهانگیری با مدیرعاملان بانک ها مطرح شده است. این در شرایطی است که بانک مرکزی بیست وسوم بهمن ماه سال جاری، اسامی معامله گران مشکوک ارزی را به سازمان امور مالیاتی ارسال کرده و بارها به مردم هشدار داده که مراقب باشند اسیر برخی دلالانی که در بازار ارز فعال شده اند، نشوند و مورد سوءاستفاده قرار نگیرند.

   #قیمت ارز #افزایش قیمت #بانک مرکزی #قیمت دلار #جهانگیری #ترکیه #نشست خبری #مالیات #نیروی انتظامی #پول ملی

محتوای خبر «دستبند به دست نامرئی بازار» را در سایت «ارانیکو» ببینید