تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
pixel.gifافغانستان شناسی ضرورت جامعه ایران و جامعه پناهنده است/ توجه به نیازهای عاطفی و هویتی نسل های دوم و سوم مهاجرت مغفول مانده است

شوکت علی محمدی شاری، محقق و پژوهشگر افغانستانی که در پنجمین جشنواره افغانستان شناسی در استان تهران سخن می گفت، افغانستان شناسی را هم برای جامعه ایران و هم جامعه پناهنده افغانستانی یک ضرورت خواند و گفت: دو بخش از یک ملت در دو سوی مرز قرار گرفته و اگر بخواهند به تعالی فرهنگی، زبان و تمدنی در این حوزه دست پیدا کنند، ناگزیر باید از توانایی های همدیگر آگاه شوند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از تهران، پنجمین جشنواره افغانستان شناسی در استان تهران با حضور صدها تن از اقشار مختلف جامعه مهاجر افغانستانی به خصوص نخبگان علمی، فرهنگی و هنری این جامعه و مقام های ارشد دولت جمهوری اسلامی ایران در استان تهران، به ویژه مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی این استان، صبح امروز(پنج شنبه ۱۹ دلو) در فرهنگسرای کوثر شهر وحیدیه در شهرستان شهریار برگزار شد. این جشنواره با پخش سرودهای ملی دو کشور، قرائت قرآن کریم، اجرای گروه هم خوانی قرآن، موسیقی زنده محلی و همچنین اجرای تئاتر همراه بود.

محمدی شاری خاطرنشان کرد که نسل دوم و سوم مهاجرت، نسل هایی متفاوت تر از نسل اول است و نیازها، دغدغه ها و شرایط ویژه خود را دارند. به گفته وی، این نسل در محیط مهاجرت به دنیا آمده و بر سر سفره فرهنگی یک کشور دیگر بزرگ شده است.

این پژوهشگر نخبه کشور با بیان این که نیازهای علمی و مهارتی نسل های دوم و سوم جامعه مهاجرین در ایران به خوبی برآورده شده، اما تأکید کرد که توجه به نیازهای عاطفی، روانی و هویتی این مجموعه و کل جامعه مهاجرت، مغفول مانده است.

وی با اشاره به این که بر اساس آمار کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، سطح سواد مهاجرین افغانستانی در ایران چهار دهه پیش ۶ درصد بود و امرز به ۶۰ درصد رسیده، گفت که ایران در طول چهار دهه گذشته هزینه های سنگینی برای رشد و تحصیل جوانان مهاجر افغانستانی و هزینه هایی را هم خانواده ها متقبل شده اند، اما این نسل فرهیخته و تحصیل کرده پناهنده، با محدودیتی که برای کار وجود دارد، با چالش های روحی و روانی مواجه است.

محمدی شاری تأکید کرد که این نسل سرمایه ای برای دو کشور ایران و افغانستان بوده و امیدوار است تمهیداتی سنجیده شد تا به راستی از این سرمایه ها استفاده شود.

اما وی خاطرنشان کرد که تبعیض سیستماتیک در افغانستان سبب شده تا متخصصین مهاجری که از ایران به افغانستان برگشته اند، با درهای بسته مواجه شوند.

این پژوهشگر کشور تأکید کرد که نیروهای متخصص، فرهنگی و انسانی، سرمایه های یک جامعه انسانی به حساب می روند و اگر نگاه فضیلت محور و انسانی در جامعه حاکمیت داشته باشد، می توان از این نیروها به عنوان یک سرمایه عظیم به نفع کشور سود برد.

قابل یادآوری است که در حاشیه این جشنواره، نمایشگاهی از فعالیت ها، تولیدات اقتصادی و فرهنگی، افتخارات و دست آوردهای جامعه مهاجرین استان تهران برپا شد که با استقبال گرم مهاجرین و مقام های دولتی جمهوری اسلامی ایران همراه گردید.

   #افغانستان #استان تهران #قرآن #خانواده #سازمان ملل

محتوای خبر «افغانستان شناسی ضرورت جامعه ایران و جامعه پناهنده است/ توجه به نیازهای عاطفی و هویتی نسل های دوم و سوم مهاجرت مغفول مانده است» را در سایت «آوا پرس» ببینید

منبع خبر (آوا پرس) است و جستجوگر هوشمند بتانیوز هیچگونه مسئولیتی در برابر محتوای آن ندارد.

اگر به محتوای خبر «افغانستان شناسی ضرورت جامعه ایران و جامعه پناهنده است/ توجه به نیازهای عاطفی و هویتی نسل های دوم و سوم مهاجرت مغفول مانده است» اعتراض دارید می توانید از طریق بخش تماس با ما گزارش کنید.