تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
توپ برجام در زمین اتحادیه اروپا؟ چکیده: در آستانه دو سالگی برجام رئیس جمهور آمریکا در حالی برای سومین بار تعلیق تحریم های هسته ای ایران را تمدید کرد که در عین حال برای ادامه پایبندی ایالات متحده به برجام شرط و شروطی مشخص کرد. دونالد ترامپ اگرچه اعلام کرد آخرین باری است که تعلیق تحریم ها را تمدید می کند، اما با طرح شروط چهارگانه از اعضای اتحادیه اروپا خواست تا برای اصلاح توافق هسته ای، واشنگتن را همراهی کنند.

شروط ترامپ برای پذیرش توافق هسته ای، شامل اجازه بازرسی فوری از همه سایت های نظامی ایران، عدم تلاش ایران برای ساخت و کاربرد سلاح های هسته ای، تحریم شدید ایران در ساخت و آزمایش موشکی و همچنین دائمی شدن محدودیت های زمانی بر فعالیت های هسته ای می شود. شروطی که ازهمین ابتدای طرح تکلیفش مشخص است و هرگز از سوی ایران پذیرفته نخواهد شد. شاهد این مدعا هم جوابیه وزارت خارجه ایران بود که صراحتا اعلام کرد هیچ اقدامی فراتر از تعهدات خود در برجام را انجام نخواهد داد و هیچ تغییری در این توافق را نه اکنون و نه در آینده نخواهد پذیرفت. این در حالی است که پس از تمدید لغو تحریم ها از سوی آمریکا این بار ترامپ توپ توافق هسته ای را به زمین اتحادیه اروپا انداخته است و از انگلیس، فرانسه و آلمان انتظار دارد به توافقی برسند که به زعم او نقاط ضعف معاهده قبلی را رفع کند.

اما با وجود بیانیه هشدار آمیز ترامپ و درخواست از اروپا برای پیوستن به طرح اصلاح برجام، یکی از سخنگویان اتحادیه اروپا بعد از اعلام تصمیم ترامپ درباره تمدید تعلیق تحریم های ایران گفت که اتحادیه اروپا به تعهد در قبال برجام پایبند است. همچنین آلمان اعلام کرد برای «ادامه اجرای کامل توافق هسته ای» تلاش خواهد کرد. سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه هم گفت روسیه با هر تلاشی برای تضعیف توافق کنونی با ایران مخالف است. مواضع ترامپ در حالی مطرح شده که به نظر می رسد رئیس جمهوری آمریکا تلاش دارد برای جلوگیری از تعمیق شکاف ها میان اروپا و آمریکا، طرف های اروپایی را با موضوعاتی چون توان موشکی ایران با خود همراه کند و با به حاشیه بردن برجام، ایران را ناقض این توافق اعلام کند.

   #برجام #اتحادیه اروپا #آلمان #روسیه #فرانسه #هشدار #واشنگتن #دونالد ترامپ #توافق هسته ای #آزمایش موشکی

محتوای خبر «توپ برجام در زمین اتحادیه اروپا؟» را در سایت «ارانیکو» ببینید