تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گلایه آموزش و پرورش از دورهمی

روابط عمومی آموزش و پرورش به برنامه دورهمی واکنش نشان داد و در نامه ای نوشت: «آموزش و پرورش می تواند موضوع نقد و حتی طنز برنامه های صدا و سیما باشد اما دستمایه هَجو هرگز».

به گزارش تلویزیون است که با مجری گری مهران مدیری از شبکه نسیم پخش می شود.

مهران مدیری در یکی از قسمت های این برنامه که اخیرا پخش شد به حقوق پایین معلمان اشاره کرد و گفت: معلمان و خبرنگاران کمترین میزان حقوق را دریافت می کنند و درآمد 2 میلیون تومانی یک معلم به اندازه انرژی که وی سر کلاس صرف کرده است، نیست.

مدیری درآمد معلمان را با سیگارفروشان مقایسه کرد و ادامه داد: اکنون دیگر کسی مایل نیست معلم شود چون ماشین یک معلم هم قیمت ساعت یک سیگارفروش است!

به گزارش فارس، هرچند مسئله مشکلات معیشتی معلمان که با منزلت اجتماعی آنها در ارتباط است مدت هاست مورد اعتراض است اما دستمایه تمسخر قرار گرفتن معلمی موضوع دیگری است که برخی معلمان و در رأس آنها وزارت آموزش و پرورش به آن معترض است.

بر این اساس، روابط عمومی آموزش و پرورش هم به این برنامه واکنش نشان داد و در نامه ای به مدیر شبکه نسیم نوشت: «آموزش و پرورش می تواند موضوع نقد و حتی طنز برنامه های صدا و سیما باشد اما دستمایه هَجو هرگز».

در متن این نامه آمده است: «به استحضار می رساند درآخرین برنامه دورهمی، مجری محترم برنامه، در کنار تجلیل شایسته جایگاه معلمان، شرایط رفاهی فرهنگیان را به نحوی به طنز کشیدند که بازخوردها و گلایه های منفی بسیاری از سوی معلمان شریف و فرهیخته کشور به این وزارتخانه واصل شده است. به همین منظور لازم دانستیم این نکته را متذکر شویم که بهتر است مجریان محترم برنامه ها در انتخاب سوژه ها برای خنداندن مخاطبان، گزینه های دیگری را مورد نظر قرار دهند.

از این رو ضمن تشکر از حسن توجه شبکه نسیم به فرهنگ و آموزش کشور، به اطلاع می رساند؛ آموزش و پرورش می تواند موضوع نقد و حتی طنز برنامه های صداوسیما باشد اما دستمایه هَجو هرگز.

حسب پیام های دریافتی گلایه آمیز متعدد از جامعه معلمان سراسر کشور، یادآوری می کنیم راه حل رفع مسائل معیشتی معلمان و کاستی های موجود این نیست که معلم را سوژه هَجو کنیم و البته چنین اقدامی در شأن رسانه ملی نبود. بر همین اساس مستدعی است در برنامه های آتی دقت بیشتری در ورود به مسائل حرفه ای معلمان داشته باشید».

ایجاد فضای یأس و ناامیدی بین معلمان در کنار شکستن حرمت آنها در جامعه با طرح شرایط مالی و درآمدیشان به این نحو، نه تنها کمکی به تغییر شرایط نمی کند بلکه بر کیفیت کار آنها و جایگاه اجتماعی شان تأثیر منفی دارد.

هرچند گاهی لازمه طنز اغراق است اما زیاده روی در سیاه نمایی در مجموع به نفع جامعه نخواهد بود؛ این ایراد به معنی نادیده گرفتن برخی مشکلات و نبودن فضای انتقاد نیست. واقعیت این است برخی معلمان مجبور هستند دوشغله شوند و اصحاب رسانه هم همواره پیگیر مسائل معیشتی معلمان بوده اند؛ مسئله اینجاست که انتقاد باید با حفظ شأن و کرامت معلمی همراه باشد.

   #شبکه نسیم #مهران مدیری #صدا و سیما #تلویزیون #فرهنگیان

محتوای خبر «گلایه آموزش و پرورش از دورهمی» را در سایت «پارس نیوز» ببینید