تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
حماس و فتح

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در بیانیه ای ضمن اعلام برخی شروط خود برای برگزاری نشست شورای مرکزی جنبش سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف)، اعلام کرد که در این نشست شرکت نخواهد کرد.

به گزارش مشرق، جنبش «مقاومت اسلامی فلسطین» (حماس) درباره نشست شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) که در روزهای 24 و 25 دی برگزار می شود و مشارکت حماس در این نشست بیانیه ای صادر کرد.


«حسام بدران»، عضو دفتر سیاسی حماس و رئیس دفتر روابط ملی این جنبش عصر امروز (یکشنبه) در این بیانیه ضمن مثبت ارزیابی کردن این نشست و قدردانی از «سلیم الزعنون»، رئیس شورای ملی فلسطین به دلیل دعوت از حماس برای شرکت در آن، از شروط خود برای برگزاری نشست مذکور خبر داد.

نخست اینکه نشست شورای مرکزی ساف در خارج از سرزمین های اشغالی برگزار شود تا سایر گروه ها و احزاب در این نشست تاریخی و مهم شرکت کنند و این شورا نیز بتواند تصمیم های خود را به دور از فشارهای رژیم صهیونیستی بگیرد.

دوم اینکه قبل از نشست شورای مرکزی ساف، نشستی در چارچوب رهبری واحد به عنوان نشستی مقدماتی برگزار شود تا در آن مسائلی که قرار است در نشست شورای مرکزی مطرح شود، در این نشست مقدماتی بحث و بررسی شود.

سوم اینکه گروه های مختلف فلسطینی در نشست مقدماتی و براساس جدول کاری این نشست جهت آماده سازی شرایط برای به ثمر رساندن نشست و دست یابی به نتایج و تصمیماتی تاریخی شرکت کنند؛ تصمیماتی که بتوان با آن در برابر حملات آمریکایی-صهیونیستی علیه مردم و آرمان فلسطین ایستاد.

جنبش حماس در این بیانیه همچنین از تلاش های خود برای دیدار با تصمیم گیران، سایر گروه ها و احزاب فلسطینی خبر داد و افزود که در دیدارهایی که با این احزاب داشته، دیدگاه های آن ها را در خصوص مشارکتشان در دیدارهای شورای مرکزی بررسی کرده است.

براساس بیانیه حماس، نتیجه این دیدارها این بود که شرایطی که شورای مرکزی ساف در سایه آن به دنبال برگزاری نشست خود است، این اجازه را به آن نخواهد داد تا دست به "بازبینی سیاسی کامل و مسئولانه ای" بزند و این شرایط مانع از اتخاذ تصمیم هایی خواهد شد که بتواند خواسته های مردم فلسطین را برآورده کند.

حماس در پایان این بیانیه اعلام کرده است که با توجه به این شرایط تصمیم به عدم مشارکت در این نشست گرفته است که قرار است در شهر رام الله برگزار شود.

جنبش حماس همچنین اعلام کرده است در آینده یادداشتی در خصوص موضع خود در خصوص نقش قابل قبول شورای مرکزی ساف در مرحله حساس اخیر که آرمان فلسطین شاهد آن است، ارسال خواهد کرد.

جنبش آزادی بخش میهنی فلسطین (فتح) اعلام کرد که به دلیل دعوت از کنسولگری آمریکا برای مشارکت در نشست شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف)، در این نشست شرکت نخواهد کرد.

منبعی در جنبش آزادی بخش میهنی فلسطین (فتح) به شبکه الجزیره اعلام کرد که به دلیل دعوت از کنسولگری آمریکا برای مشارکت در نشست شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف)، در این نشست شرکت نخواهد کرد.

این منبع افزود، شماری از دبیران این جنبش در کرانه باختری از شرکت در این نشست امتناع کرده اند.

شورای مرکزی سازمان آزادی بخش فلسطین «ساف»، یکشنبه و دوشنبه (امروز و فردا) در رام الله تشکیل جلسه می دهد تا درباره چگونگی پاسخ به تصیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی رایزنی کند.

ترامپ در 15 آذرماه قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمین شناخت و خواستار انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به شهر قدس شد.

منبع: فارس

   #پایتخت #مقاومت اسلامی #رئیس جمهور #الجزیره #اسرائیل

محتوای خبر «بایکوت نشست «ساف» توسط «حماس» و «فتح»» را در سایت «مشرق نیوز» ببینید