تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزارت امور خارجه چین با تاکید بر این که جامعه بین الملل از برجام حمایت می کند، اعلام کرد: چین براین باور است که برجام یک دستاورد مهم چند جانبه و الگویی برای حل مسائل سخت بین المللی از طریق ابزارهای دپلماتیک و سیاسی است.

به گزارش ایسنا، لو کانگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به بیانیه رئیس جمهور آمریکا درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: ما این بیانیه را به ویژه بخش مربوط به ادامه تعلیق تحریم های ایران را که بخشی از تعهدات آمریکا در چارچوب برجام است، بررسی کردیم. ما به این نکته توجه داریم که جامعه بین الملل به طور جهانی از برجام حمایت می کند و تلاش های ایران برای اجرای این توافق را به رسمیت می شناسد.

بنا بر گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه چین کانگ در ادامه گفت: طرف چینی همواره به طور جدی از برجام حمایت کرده است. ما بر این باوریم که برجام یک دستاور مهم حاصل از چند جانبه گرایی و الگویی برای حل مسائل بین المللی سخت از طریق ابزارهای دیپلماتیک و سیاسی است.

وی تصریح کرد: تضمین اجرای درست برجام برای حفظ صلح و ثبات منطقه خاورمیانه و رژیم بین المللی منع اشاعه بسیار حائز اهمیت است و منافع اساسی تمام طرف ها را تامین می کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین افزود: از آنجایی که برجام به سادگی حاصل نشده است، تمام طرف های آن باید به این توافق احترام بگذارند. در شرایط کنونی ما امیدواریم که تمام طرف ها بتوانند منافع بلندمدت و چشم انداز بزرگ تری را متصور باشند، اختلافات را رفع کنند و به اجرای برجام به شکلی موثر و جامع همراه با خواست سیاسی قوی ادامه دهند.

لو کانگ همچنین گفت: علاوه براین تاکید می کنم که چین همواره با تحریم های یک جانبه کشورها علیه کشورهای دیگر مطابق با قوانین داخلی شان مخالف است. این موضع مشخص و محکم است.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا جمعه شب (22 دی ماه) بیانیه ای را درباره توافق هسته ای منتشر و در آن اعلام کرد که به تعلیق تحریم های ایران ادامه می دهد. ترامپ در این بیانیه گفت که اگر طرف های اروپایی برجام آنچه وی نقاظ ضعف این توافق می خواند را اصلاح نکنند، از برجام خارج خواهد شد. دولت آمریکا به طور هم زمان تحریم هایی را علیه 14 فرد و نهاد ایرانی یا مرتبط با ایران به بهانه نقض حقوق بشر اعمال کرد که شامل چند فرد و شرکت چینی می شود.

   #برجام #چین #وزارت امور خارجه #رئیس جمهور #خاورمیانه #توافق هسته ای #حقوق بشر #دونالد ترامپ

محتوای خبر «چین: همه طرف ها باید به برجام پایبند باشند/ با تحریم یک جانبه کشورها مخالفیم» را در سایت «انتخاب» ببینید