تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: نباید اینگونه تصور کرد که سازمان اوقاف به دنبال توسعه تولیت خود بر همه موقوفات است چرا که طی دوره اخیر، بیش از ۱۳۰۰ سند تولیت برای افراد صادر شده است.

به گزارش فجر۲۴ به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی در جلسه هم اندیشی نخبگان تبلیغی که در اداره کل اعزام مبلغ سازمان اوقاف برگزار شد اظهار کرد: لازم است مبلغان امور دینی، مسئله وقف را در اولویت قرار دهند و آن را از سازمان اوقاف جدا کنند چرا که وقف، سنتی حسنه است که با مسئله فعالیت های اوقاف تفاوت دارد.
وی افزود: از سال ۱۳۸۹ تاکنون سه نظرسنجی توسط سازمان اوقاف انجام شده که نتایج جالب توجهی داشته است؛ اواخر آن سال در جامعه آماری متشکل از ۶ طیف یک نظرسنجی صورت گرفت و مشخص شد که بیش از ۷۰ درصد مردم، وقف و برکات آن را نمی شناسند به همین دلیل تبلیغ و ترویج وقف به عنوان یکی از اولویت های کاری سازمان قرار گرفت.
نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب تا پایان سال ۱۳۸۸ به طور میانگین سالانه ۲۰۰ موقوفه به ثبت رسیده که در مجموع تعداد آنها به حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ موقوفه می رسد اما از سال ۱۳۸۹ تاکنون ۱۵۵۰۰ مورد وقف ثبت شده است.
وی با بیان اینکه صدا و سیما، علما، ائمه جمعه و بزرگان طی این سال ها از وقف و برکات آن گفته اند خاطرنشان کرد: وقف هایی به ارزش ۷ و ۱۰ میلیارد تومان هم طی سال های اخیر با نیت هایی همچون مسکن زوج های جوان به ثبت رسیده است.
محمدی عنوان کرد: ممکن است بسیاری از افراد این سوال را بپرسند که وقف، چه برکات و فوایدی برای آنها داشته است و در پاسخ به آنها باید گفت، بسیاری از مدارس و نیز حوزه های علمیه، کتابخانه های متعدد، مساجد و حسینیه ها و حتی بیمارستان ها و ورزشگاه های موقوفه بسیاری در ایران وجود دارند که تقریبا همه مردم از آنها استفاده کرده اند.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از فعالیت ۱۳۳ مرکز درمانی موقوفه در سراسر کشور خبر داد و گفت: تنها ۳۰ بیمارستان موقوفه در تهران وجود دارد و جالب اینکه ۹۹ درصد مراکز درمانی قم نیز وقفی هستند.
وی با بیان اینکه ۴۷۹ مرکز ورزشی در اقصی نقاط کشور موقوفه هستند خاطرنشان کرد: با این حال بسیاری از ورزشکاران و مربیانی که در این مراکز فعالیت می کنند هم از این قضیه اطلاع ندارند.
محمدی با اشاره به بیش از ۶۸۰۰ هزار موقوفه فرهنگی در ایران افزود: حتی برخی دانشگاه های معتبر کشور نیز موقوفه هستند ولی کمتر کسی از این قضیه اطلاع دارد.
نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: حتی برخی از بزرگ ترین مراکز اقتصادی کشور از جمله بازارهای تهران، اصفهان و اراک هم وقفی هستند یا بخش مهمی از آنها موقوفه است.

۸۰ هزار مسجد در سراسر کشور وجود دارد
وی با بیان اینکه حدود ۸۰ هزار مسجد در سراسر کشور وجود دارد تصریح کرد: مسجد بزرگ ترین و مهمترین مرکز دینی در اسلام به شمار می رود و ساخت مساجد نیز یکی از برکات وقف به شمار می رود.
محمدی با اشاره به نقش وقف در توسعه فرهنگ و تمدن اسلامی عنوان کرد: میلیاردها جلد کتاب، هزاران مرکز فرهنگی، صدها هزار مسجد و مواردی از این دست، جزو برکات وقف در سراسر دنیای اسلام به شمار می روند.
نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: به برکت جمهوری اسلامی، مسئله وقف در ایران رونق فراوان یافته و دست نظام از این منظر در دنیای اسلام پُر است.
وی با تاکید بر جهت دهی به نیت های خیر در سطح جامعه از سوی مبلغان دینی خاطرنشان کرد: وقف از هزاران سال پیش وجود داشته و مورد توجه اسلام هم بوده است ولی امروز جهت گیری های سکولار در زمینه امور خیریه دیده می شود.
محمدی ادامه داد: حاکمان مختلفی در دوره های گوناگون تاریخی سعی کرده اند وقف را از بین ببرند ولی این سنت حسنه نبوی همچنان پابرجا و منشأ برکات فراوانی است.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه علمای اسلام جزو واقفان بزرگ بوده اند گفت: نباید اینگونه تصور کرد که سازمان اوقاف به دنبال توسعه تولیت خود بر همه موقوفات است چرا که طی دوره اخیر، بیش از ۱۳۰۰ سند تولیت برای افراد صادر شده و سازمان اوقاف هم به دنبال تولیت موقوفات نیست.
وی با بیان اینکه تنها یک درصد موقوفات برای حوزه ها وقف شده اند افزود: اگر حوزه های علمیه بخواهند استقلال خود را حفظ کنند باید برخی نیت ها را به سمت موقوفات حوزوی سوق داد البته تبلیغ برای نیت های جدید مطابق با نیازهای روز هم اولویت دارد.
محمدی تصریح کرد: از سال ۱۳۸۸ تاکنون، شاهد شفاف ترین دوره فعالیت های سازمان اوقاف در حوزه های مختلف به ویژه درآمدها و هزینه ها هستیم؛ سند همه امور مالی و فرهنگی در سامانه جامع سازمان اوقاف موجود است ضمن اینکه عمل امینانه به نیت واقفان در این دوره مورد تأکید جدی بوده است.

وقف مشارکتی در مجلس و شورای نگهبان تصویب و تایید شده است
نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به پیشنهاد سازمان اوقاف به مجلس با موضوع وقف جمعی و مشارکتی عنوان کرد: مجلس این طرح را تصویب و شورای نگهبان هم آن را تایید کرده که وقف مشارکتی در کشور اجرایی شود به این ترتیب که هر کس با هر تمکن مالی، به مقدار دلخواه بخشی از هزینه های احداث یک موقوفه را متقبل شوند.
وی گفت: وقف مشارکتی هنوز به خوبی در سطح جامعه تبلیغ و تبیین نشده در حالیکه اگر فراگیر شود، شاهد تحولی عظیم در مسئله وقف خواهیم بود و مشکلات زیادی را برطرف کنیم؛ نمونه این مسئله در کشورهای غربی هم دیده می شود به طوری که برخی دانشگاه های معتبر بین المللی موقوفه هستند.
محمدی با اشاره به اینکه در گذشته ۶۴ نوع نیت احصا شده بود خاطرنشان کرد: با تلاش های صورت گرفته و بازخوانی وقف نامه ها، در حال حاضر بیش از ۸۰۰ نوع نیت شناسایی شده است همچنین از مدیران اوقاف استان ها خواسته ایم بعد از بررسی دقیق اسناد وقف، شهادت شرعی مبنی بر این موضوع بدهند.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: سطح اختیارات مالی مدیران اوقاف در همه استان ها مشخص شده و هر کس مطابق آنچه اختیار دارد می تواند هزینه کند.
وی ادامه داد: اسناد دستی و چک از سیستم مالی سازمان اوقاف و بقاع متبرکه حذف شده و همه واریزها و پرداخت ها در قالب سامانه جامع صورت می گیرد.

شما هم می توانید صاحب پنل رایگان #پیام_صوتی شوید www.iransot.ir

هم اینک عضو کانال رادیو تلگرامی #آوای_قم شوید : https://t.me/avayeqom


   #سامانه #شورای نگهبان #شهادت #رادیو #اصفهان #تلگرامی #استقلال