تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
«مشغول سازی ذهن جامعه به مسائل دسته دوم کشور » برای فرار از پاسخ گویی همواره یکی از تاکتیک های مرسوم سیاستمداران ارشد بوده تا بواسطه آن ناتوانی و ناکارآمدی خود را به موضوع غیر ضروری جامعه تبدیل کند. 394643_671.jpg
«مشغول سازی ذهن جامعه به مسائل دسته دوم کشور » برای فرار از پاسخ گویی همواره یکی از تاکتیک های مرسوم سیاستمداران ارشد بوده تا بواسطه آن ناتوانی و ناکارآمدی خود را به موضوع غیر ضروری جامعه تبدیل کند.
در جای جای تاریخ می توان ردپایی از این رفتار را به ویژه در سطح قوه مجریه کشور مشاهده کرد آنجایی که رئیس جمهور هفتم و هشتم کشور بعد از 8 سال فرصت برای خدمت گذاری به مردم و پس از آنکه به جای رسیدگی به مشکلات اقتصادی کشور رو به سوی تحقق اهدافی جناحی مانند « توسعه سیاسی» آورد و در روزهای پایانی ریاست خود، رئیس جمهور را تدارکاتچی نظام معرفی کرد!
دولتها برای جبران اشتباهات و ناکارآمدی ها رو به سوی تخریب رقیب یا برجسته سازی رویدادها یا مواضع برخی از افراد مطرح کشور می کنند که اساسا موضوع اصلی کشور نیست و تنها به افزایش زدوخوردهای سیاسی – جناحی ختم می شود و عملا گره ای از معضلات کشور را باز نمی کند.
در آوردگاه انتخابات سال 96 نیز برخی از نامزدهای انتخاباتی به جای پاسخگویی به پرسش های نظیر اینکه ، در شرایطی که 4 سال مدیریت قوه مجریه را در دست داشته اند چه اقدامات مناسبی برای تحقق مطالبات مردمی انجام داده اند، تلاش می کردند تا با تخطئه دستاوردهای نظام در طول 40 سال گذشته ژست آزادی بیان گرفته تا آرای خاکستری را جذب کنند.
فعال کردن گسل های قومی ، قبیله ای و نژادی در مناظرات انتخاباتی ، راهکار دیگری بود که برخی از نامزدهای انتخاباتی در بهار 96 از آن بهره گرفته تا بواسطه آن ذهن افکار عمومی جامعه را از مسئله ناتوانی دولت یازدهم در تحقق شعارهای انتخاباتی سال 92تا96 را از موضوعیت انداخته و دعواهای حزبی – انتخاباتی را به مسئله نخست تبدیل کند.

دعواهای زرگری برای فرار از پاسخ گویی

قبل از انتخابات 96 تاکنون « ایجاد دعواهای زرگری» و «برجسته کردن حواشی» با هدف غافل سازی ذهن جامعه از ناتوانی ها و ناکارآمدی در تحقق شعارهای انتخاباتی قابل لمس است که از جمله «دعواهای زرگری» می توان از حمله دولت به منتقدان نام برد، حمله ای که بعضا با کلمات تند و نامناسبی نیز همراه شده است.
حال دولتی که انواع و اقسام حملات را با هدف «غافل سازی جامعه از ناتوانی ها»در 4سال گذشته ترتیب داده است ، خواستار آن شده تا از تریبون های مختلف و از جمله نماز جمعه علیه منتقدان – مخالفان دولت یا حاکمیت، ادبیات نامناسب اتخاذ نشود!

رطب خوردهای که شعار زنده باد مخالف سر می دهد

بهره گیری از شعار مشهور « زنده باد مخالف من « که توسط محمد خاتمی و طیف تجدیدنظرطلبان در دوران اصلاحات سر داده می شد نهایتا به آنجا ختم شد که محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات در دانشگاه تهران شعار چند تن از دانشجویان مخالف دولت را تاب نمی آورد و با پرخاشگری آنها را تهدید به اخراج از سالن اجتماعات می کند! ، مشابه همان روند نیز امروز در حال تکرار است به گونه ای که امروز برخی از مقامات ارشد با تاکید بر شعار « زنده باد مخالف من » ، عبارت « پناه میبرم به خدا از بستن دهان منتقد » را تکرار می کنند اما کمترین تحملی در مواجهه با انتقادات از خود نشان نمی دهند و به جای آن دیگران را به صبر و سخن نیکو در مواجهه با منتقد فرا می خوانند.
روز گذشته در انتقاد به اتخاذ ادبیات نامناسب توسط برخی از تریبون دارها عنوان می شود : « من خواهش می کنم که به همه مردم ایران احترام بگذارید، حالا اگر شما می گویید فردی از جایی تحریک شده و جاسوس بوده اجازه بدهید تا در یک دادگاه صالح ثابت شود. هر کسی که به خیابان می آید یا خس و خاشاک است یا گاو است یا گوساله است یا آشغال. این چطور صحبت کردن است؟ چرا توهین و چرا بی ادبانه با جامعه برخورد می کنید؟».
در ادامه نیز گفته می شود : « یک عده ای برای اعتراض به خیابان آمدند و عده ای دیگر سوءاستفاده کردند این در همه جای دنیا وجود دارد. فردا در لندن و نیویورک اگر تظاهراتی شود عده ای می آیند و شیشه ها را می شکنند. نباید همه را با یک چوب برانیم؛ باید به خصوص در تریبون های مقدس دقیق تر حرف بزنیم.»
این عبارات در واکنش به سخنان روز جمعه حجت الاسلام صدیقی در نماز جمعه مبنی بر :« اجتماع ملت، دریایی را ایجاد کرد و آشغال ها را شست و تمیز کرد » عنوان شد.
انتقاد از رعایت حرمت افراد و مخالفان در حالی مطرح است که پیش از این دولت منتقدان دلسوز دولت را «تندرو»، «مغرض»، «تازه کار در عرصه سیاسی» و «ضدمنافع ملی» توصیف می کند؛ از جمله توهین هایی که علیه منتقدان گفته شد می توان به عبارت «یک عده تازه به دوران رسیده که البته ما به آنها هم احترام می گذاریم، نمی خواهد اینقدر نسبت به آینده و ارزش های انقلاب و ارزش های اسلام دل نگران باشند» اشاره کرد.
در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب به عنوان یک رویداد فرهنگی مهم سالیانه رئیس جمهور کشورمان می گوید :« از همه می خواهیم با شناسنامه حرف بزنند. بگویند از کجا هستند، وابسته به کدام جناح هستند و با نام جناح خود سخن بگویند.»
حملات دولت علیه منتقدان تنها به اینجا ختم نمی شود به طوری که بارها دولتمردان با بکارگیری کلیدواژه های مانند «عصر حجری ها»، «بزدل های سیاسی»، «اقلیت تندرو»، «هراسان و ترسان و لرزان»، «تازه به دوران رسیده»، تا توصیفاتی چون «کاسبان تحریم»، «بددل، بدبین، بدزبان» و «یک عده کودک» و «دروغگو» و «فحاش» منتقدان به عنوان بخش مهمی از جامعه ایرانی را مورد تخطئه قرار داده اند.

مطالبه رهبری جهت تحمل مخالف توسط مسئولان

رطب خورده های که با انواع و اقسام توهین و استهزاء بخش قابل توجهی از جامعه را در طول ماههای گذشته مورد تفقد قرار داده اند و امروز برای فرار از پاسخگویی مسائل دسته چندم را به موضوعات اصلی جامعه تبدیل می کنند بارها از سوی رهبری تذکر گرفته اند تا آستانه تحمل خود را در برابر منتقدان افزایش داده و از حمله با ادبیات تند بپرهیزند. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایشان در مراسم روز تنفیذ رئیس جمهور می فرمایند: « التهاب آفرینی نباید انجام بگیرد. از نظرات مخالف آشفته نشوید؛ مخالفین اگر نظری دارند، انتقادی اگر دارند، بگذارید انتقاد کنند، نظرات مخالف را بدهند؛ آشفته نباید شد؛ بالاخره کارهای سنگینی است. نقص هم در کارهای ما کم نیست، ممکن است کسانی انتقاد کنند به ما؛ انتقاد را بپذیریم ـ به معنای تحمل کردن - تحمل کنیم».
معظم له همچنین در جلسه اعضای هیئت دولت دوازدهم در شهریورماه امسال می فرمایند : «تحمل شنیدن صدای مخالف را داشته باشید و با بالا بردن حلم خود که همان ظرفیت درونی است، از نقادی استقبال و استفاده کنید».
فارغ از مباحث مطرح شده آنچه انتظار می رود این مسئله است که دولت بعد از یه دوره زمانی طولانی که همه مشکلات کشور را به عملکرد دولت قبل نسبت می داد ، به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم توجه کرده و به جای استفاده از تاکیتک های مانند فرافکنی و انداختن توپ در زمین دیگران 3 سال باقی مانده را در جهت خدمت به اقشار آسیب پذیر مصروف کرده و از ایجاد دعواهای زرگی و یا اتخاذ ژست اپوزسیونی بپرهیزد.

رطب خوردهای که شعار زنده باد مخالف سر می دهد

   #رئیس جمهور #مشکلات اقتصادی #خاتمی #انتخابات #نماز جمعه #نمایشگاه بین المللی #نیویورک #نمایشگاه #رهبر معظم انقلاب #انقلاب اسلامی

محتوای خبر «رطب خوردهای که شعار زنده باد مخالف سر می دهد» را در سایت «جوان آنلاین» ببینید