تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
معراجی زیر دریاگروه خبری "ریشه نیوز" همدردی صمیمانه خود را در عروج غیورانه ملوانان و خدمه کشتی نفتکش "سان چی"، با خانواده های داغدار این عزیزان و ملت ایران اعلام میدارد. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه:

همه ما وقتی کودک بودیم و در روزهای نخستین تحصیل با مشاغل مختلف آشنا میشدیم و سعی میکردیم یکی از آن ها را آرزو و برای رسیدن به آن تلاش کنیم کمتر کسی از ما به ملوانی و کار روی دریای مواج فکر کرده ایم. سختی های فعالیت روی آب های متراکم و روی کشتی با آن همه بالا و پایین رفتنش کافی است که ما را از انتخاب یک شغل پر دردسر منصرف کند.

این درست است که صحنه ی غروب خورشید در میانه ی دریا زیباست، این درست است که منظره ی آسمان شبش را در هیچ جای دیگر نمی توانید ببینید، امّا آن جا محیط کار است. چه بسیار هفته ها که می آیند و می روند و شما پایتان را روی عرشه نمی گذارید و یا عبور می کنید و نیم نگاهی هم به سطح آب نمی اندازید.

زندگی شما عادی نخواهد بود زیرا:

ساعات خواب و بیداری تان به کلی به هم میریزد

ساعات گرسنه شدنتان با سابق متفاوت است

تا آخر عمرتان در خواب و بیداری توهم حرکت و موج خوردن دارید

تا مدت ها میخواهید هر آنچه که میبینید با طناب و تسمه آن را به جایی ببندید و محکم کنید

طبق عادت دائم به موبایل خود نگاه میکنید و منتظرید تا رومینگ جدیدی را نشان دهد

طبعا شما اگر ملوان شوید به انسانی تنها و منزوی بدل خواهید شد که از روبه رو شدن با جامعه ای که بدون شما راه خود را می رود، هراسان است.

شما پس از یک سفر مثلاً شش ماهه به آغوش خانواده بازمی گردید و ناگهان متوجه می شوید در سایه ی سریال تازه ای که مهران مدیری ساخته، دیگر سر از شوخی ها و تکیه کلام های رایج میان دوستان و اقوامتان درنمی آورید.

ملوان باشی یا افسر، کاپیتان باشی یا مهندس، همین که روی کشتی کار می کنی، یعنی با مشکلات زیادی مواجه هستی. اصلا به درجه و کاری که انجام می دهی ربطی ندارد. همه روی کشتی مشکل دارند. دوری از خانواده و اجتماع، خودش معضل بزرگی است. آن ها بزرگ شدن بچه هایشان را نمی بینند، از مسائل روز و خانواده و اجتماع بی خبرند، تمام بار زندگی بر دوش همسرانشان است و روی خشکی با همه بیگانه اند

دیری نمی گذرد که می بینند تنها با همان امثال خودشان می توانند سر کنند و بس.

کار روی کشتی سخت است، در کنار همه حوادثی که رخ می دهد و جان کارکنان را به خطر می اندازد، همین قرار گرفتن روی دریا و قطع ارتباط با دنیا برای مدت زیادی، آنها را اذیت می کند: «وقتی می روید روی دریا، هیچ وسیله ارتباطی با خشکی ندارید، نه تلفن نه تلویزیون. البته یک تلفن ماهواره ای هم هست که دقیقه ای یک دلار است. اما در کل خیلی روی روحیات کارکنان تأثیر می گذارد. شاید برای یک آدم مجرد خیلی سخت نباشد، اما متأهل ها واقعا درگیر می شوند. خیلی وقت ها روی کشتی، خبرهای بدی می شنوند، مثلا یکی از کارکنان خبر مرگ برادرش را روی کشتی شنید، یا یکی دیگر، موقع زایمان همسرش روی دریا بود، آدم ها روی کشتی عوض می شوند، بعضی مشکلات روحی دارند و واقعا نباید در کشتی بمانند. دریانوردان وقتی به خشکی برمی گردند، خیلی به هم ریخته اند، زمان نیاز دارند تا به زندگی عادی برگردند.»

سخت است اما شریف...

وقتی از شرافت بیشتر این شغل سردر می آوریم که از ملوانان نفتکش ها حرف بزنیم.

در کشوری که چرخ های اقتصادش به واسطه صادرات نفت به گردش می افتدند باید دست و پای خدمه کشتی های نفتکشش را بوسید. حتی اگر سوخته باشند. حتی اگر زیر آب باشند.

آبی دریا آرامش بخش است. اما همین «آبی» چنان که در انگلیسی می گویند می تواند به معنی «افسردگی» باشد و البته آبی دریا روی سیاه خشم هم دارد.

انگار که سوختن رسم خدمت مقدس است. یک سال قبل آتش نشان های پلاسکو، امروز هم که از غیور مردان کشتی "سان چی". امسال هم زمستانمان جای رنگ سفید برف، سیاه رخت عزا به ارمغان آورد.

مقصد که آسمان باشد فرقی نمیکند از کنار گدازه های پلاسکو یا از میان شعله های "سان چی". هدف که معراج باشد حتی از عمیق ترین نقطه اقیانوس هم سهل الوصول است. البته اگر انتخاب شده باشی.

شهدای نفتکش

مجید قصابی، فرید محبی، مجید نقیان، حسین جهانی، احسان ابولی، میلاد عنایتی، حامد بهاری، محمدرضا رضا زاده، مهدی سادگی، حسن رومیانی، محمد کاووسی، بهرام اتحاد، عبدالغنی سامری، ابوذر نظامی، سیدجواد حیدری، محمد ساجب علی میریدها، محمد هارون راشید، علیرضا نجفی فر، علی حیدریه، بهرام پوریانی، یاور افشاری، میلاد آروی، مسلم علیزاده، عبدالکریم بشارتی پور، امید ضیایی، ایوب مظفری، احسان فرجی، سعید دهقانی، پوریا عیدی پور، سجاد عبداللهی، محمد پیریائی و بانوی محترم، ساغی فعال، بشارت باد بر شما شهادتی چنین مقدس و پاک.

گروه خبری "ریشه نیوز" همدردی صمیمانه خود را در عروج غیورانه ملوانان و خدمه کشتی نفتکش "سان چی"، با خانواده های داغدار این عزیزان و ملت ایران اعلام میدارد.

در پایان این سوگ نامه تعدادی از طرح های گرافیکی که وام دار حجم اندوه ملت ایران نسبت به وقوع فاجعه آتشسوزی نفتکش سان چی است را به نمایش می گذاریم.

سان چی

   #خانواده #وام #مهران مدیری #آرامش بخش #اجتماع

محتوای خبر «معراجی زیر دریا» را در سایت «ریشه نیوز» ببینید