تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
خبرگزاری رسا، انتشارات ناجی جزایری، کتاب «همسران رحمت شده و همسران نفرین شده» را به قلم سید هاشم ناجی جزایری منتشر کرده است.

مؤلف در مقدمه این کتاب چنین آورده است:

گاهی انسان عمل نیک و پسندیده ای را انجام می دهد، اما از قدر و منزلت آن کار آگاهی ندارد؛ لذا با مشاهده و مواجه با اندک مشکلی سست شده و آن عمل را رها نموده و یا بدون داشتن انگیزه آن را ادامه می دهد.

ولی اگر این عمل خیر را با آگاهی و معرفت و شناخت عمیق انجام داده و نسبت به آثار و برکات و پیامدهای نیک آن در دنیا و اجر و ثواب ان در آخرت علم و آگاهی داشته باشد، انگیزه و شوق اشتیاق برای انجام آن عمل نیک و ادامه آن افزون می گردد و با این آگاهی و شناخت است که ثمردهی و نتیجه بخشی آن عمل به مراتب بیشتر می گردد و در این صورت است که رویارویی با مشکلات و احیانا طعنه و مسخره کردن دیگران او را در ادامه آن کار نیک و به نتیجه رساندن آن سست و خسته و ملول نخواهد کرد.

گاهی انسان عمل زشت و ناپسندی را بدون داشتن آگاهی کامل نسبت به کیفر و جزای آن در دنیا و عقوبت و کیفر آن در آخرت مرتکب می شود؛ اما اگر به عواقب شوم دنیوی و عقوبت اخروی ان اعمال ناپسند آگاهی داشته باشد، یقینا از ارتکاب آن عمل زشت دست برداشته و چشم پوشی خواهد نمود.

کتاب حاضر در بردارنده ترجمه احادیث اهل بیت و برگردان کلمات معصومین به زبان فارسی است.

ناجی جزایری این کتاب را در پنج بخش با عناوین یادآوری نکاتی پیرامون ازدواج، مردان رحمت شده، مردان نفرین شده، زنان رحمت شده و زنان نفرین شده تنظیم کرده است.

نویسنده درباره تفسیر آیه 34 سوره نساء «الرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ به ما فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلی بَعْضٍ وَ به ما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِم» یعنی مردان سرپرست و خدمتگزار زنانند، به خاطر برتری هایی که ـ از نظر نظام اجتماع ـ خداوند برای بعضی نسبت به بعضی دیگر قرار داده است و به خاطر انقاق هایی که در مورد زنان از اموالشان انجام می دهند؛ چنین آورده است:

باید توجه داشت که خانواده یک واحد کوچک اجتماعی است و همانند یکی اجتماع بزرگ باید رهبر و سرپرست واحدی داشته باشد. زیرا رهبری و سرپرستی دسته جمعی که زن و مرد مشترکاً آن را به عهده بگیرند، مفهومی ندارد، در نتیجه - مرد یا زن - یکی باید رییس خانواده و دیگری معاون و تحت نظارت او باشد.

قرآن در اینجا تصریح می کند که مقام سرپرستی باید به مرد داده شود، منظور از این تعبیر استبداد و اجحاف و تعدی نیست؛ بلکه منظور: رهبری واحد منظم با توجه به مسئولیت ها و مشورت های لازم است.

این مسأله در دنیای امروز - بیش از هر زمان -روشن است که اگر هیئتی - حتی یک هیئت دو نفری - مأمور انجام کاری شود. حتماً باید یکی از آن دو رییس و دیگری معاون یا عضو باشدوگرنه هرج و مرج در کار آنها پیدا می شود.

سرپرستی مرد در خانواده نیز از همین قبیل است و این موقعیت به خاطر وجود خصوصیاتی در مرد است. مانند: ترجیح قدرت تفکر او بر نیروی عاطفه و احساسات؛ به عکس زن که از نیروی سرشار عواطف بیشتری بهره مند است و دیگری : داشتن بنیه و نیروی جسمی بیشتر که با اولی بتواند بیندیشد و نقشه طرح کند و با دومی بتواند از حریم خانواده خود دفاع کند.

انتشارات ناجی جزایری، کتاب «همسران رحمت شده و همسران نفرین شده» را در شمارگان ۲۰۰۰ نسخه و قطع رقعی، در ۳۶۸ صفحه منتشر کرده است./۹۹۸/ن ۶۰۲/ش

   #خانواده #اجتماع #نقشه #زبان فارسی #قرآن

محتوای خبر « نگاهی به کتاب همسران رحمت شده و همسران نفرین شده » را در سایت «رسا» ببینید