تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
18-1-13-133155untitled.png.jpg

فرهاد مهندس پور می گوید در قسمت هایی از فراخوان عدول کرده اما تمام تلاشش این بوده که بیش از این مهار ماجرا از دستش خارج نشود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشست خبری سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر ظهر امرز شنبه 23 دی با حضور فرهاد مهندس پور دبیر این رویداد، اصغر دشتی قائم مقام جشنواره، آروند دشت آرای مدیر بخش بین الملل، حمید پورآذری مسئول بخش آف استیج و تعدادی دیگر از دست اندرکاران این رویداد تئاتری در سالن کنفرانس مجموعه تئاترشهر برگزار شد.

پوسترهای شش گانه جشنواره براساس ایموجی!
یکی از مسائلی که در روزهای اخیر اعتراض گسترده اهالی تئاتر و اهالی رسانه را برانگیخته است پوسترهای شش گانه سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر است که براساس شش ایموجی طراحی شده است!

سیامک فیلی زاده طراح این پوسترها در مورد آن ها گفت: «ایده ها بسیار ساده است. چون دنبال پیچیده گویی نبودم. این جزو شروط من بود که باید ساده نگاه کنیم. من تجربه پنج دوره طراحی در جشنواره فیلم فجر را دارم و خطاها و تجربه هایم را در آن جا کرده ام. در مورد جشنواره تئاتر فجر هم با توجه به مفهوم محوری مد نظر دبیر یعنی گفت وگو، به این ایموجی ها رسیدیم.»

او ادامه داد: «من ایموجی ها را بازنگری کردم تا به شش ماسک که نشان دهنده شش ژانر، شش حس یا شش نقطه نظر یک کارگردان، نویسنده یا بازیگر است برسم. جشنواره پوستر واحدی ندارد و پوسترهای شش گانه اش می تواند دربرگیرنده نگاه یک هنرمند باشد به مسائل مختلف جامعه اش. در مورد رنگش هم دوست داشتم انرژی خوبی را منتقل کند. این پوستر جشنواره است و قطعا من می فهمم که طراحی پوستر یک تئاتر خاص با طراحی پوستر برای جشنواره فرق دارد.»

این توضیحات خبرنگاران را قانع نکرد و تا پایان نشست هر خبرنگاری پیش یا پس از سوالش به نارضایتی از پوستر اشاره می کرد.


پنجاه درصد کارهایی که قبلا اجرا شده اند، پنجاه درصد تولیدات تازه
در ادامه فرهاد مهندس پور در مورد عریض و طویل شدن جشنواره که از جدولش هم که بیشتر به طومار شبیه است برمی آید و با ادعای اولیه او که گفته بود می خواهد جشنواره را کوچک تر کند در تناقض است، گفت: «آن موقع تصورم این بود که در پروسه ای سه ساله جشنواره را به دو بخش تقسیم کنیم. یکی از دلایلم برای این تقسیم این بود که در ماه بهمن یعنی زمان برگزاری جشنواره ما، به سختی می توان با گروه های خارجی ارتباط گرفت و دعوت کردنشان در این فصل کاری سخت و طاقت فرساست. بخش دیگری که به نظرم باید جدا می شد مسابقه نمایشنامه نویسی بود که امسال انجام شد.»

او ادامه داد: «شما نباید پافشاری گروه های نمایشی را برای حضور در جشنواره نادیده بگیرید. گروه هایی که اصرار دارند به هر قیمتی که شده وارد جشنواره شوند. بخش زیادی از تماس هایی که با ما گرفته می شود و گلایه هایی که می شنویم بابت همین است.»

مهندس پور افزود: «مسئله بعد مربوط به مسابقه است. این جشنواره، جشنواره فرهاد مهندس پور نیست و اگر بود نشان می دادم که وجود بخش مسابقه برای تئاتر از دید من چقدر احمقانه است. جشنواره های کوچک شاید نیاز داشته باشند که به عنوان یک محرک دست به دامن جایزه شوند ولی جشنواره تئاتر فجر نه.»

او توضیح داد: «من شگفت زده ام. چون از طرف کسانی درخواست شرکت در مسابقه داشتم که انتظار نمی رفت و مرا به این نتیجه رساند که بزرگ و کوچک تئاترمان اعتبار اجتماعی ندارند و گمان می کنند با گرفتن لوح این اعتبار را به دست می آورند! انگار اجرای عمومی و ملاقات با تماشاگر ارضایمان نمی کند.»

مهندس پور در پایان این بخش اضافه کرد: «این ها زمینه هایی بود که باعث شد چنین اتفاقی رخ دهد. یکی از کارهایی که امسال کردم تقسیم بندی حدودی پنجاه، پنجاه بین کارهای بخش مرور و کارهای تازه بود. در آغاز دهه 80 کارهایی که در جشنواره شرکت می کردند همگی کارهای تازه بودند و به عنوان مثال سال گذشته همه کارها مربوط به بخش مرور بود. من تلاش کردم بخش مهمان را بزرگ تر کنم تا نسبتی نصف به نصف بین این دو ایجاد شود.»


تناقضی میان شکایت از امسال و تنظیم فراخوان برای سال بعد
مهندس پور در مورد آن چه تا این جای کار در جشنواره سی و ششم بر او گذشته گفت: «انتظارم از خودم بیش از این ها بود. در طول هشت، نه ماه گذشته تلاش کردم عاقل باشم و گاهی اوقات به همکارانم می گفتم باید همه تلاشمان را به کار بگیریم که دیوانه نشویم. ما در بخش هایی از فراخوان عدول کردیم اما نگذاشتیم مهار ماجرا بیش از این از دستمان خارج شود. وقتی وارد این بازی شدم، خیلی زود متوجه شدم که نباید می آمدم. چون وضع آن قدر افتضاح است که تصور این که می توانم کاری کنم تصور ساده لوحانه ای بود. اگر دوستانم در ستاد نبودم یا کار را رها می کردم یا خل می شدم.»

او در مورد نگارش فراخوان جشنواره سی و ششم خطاب به خبرنگاران گفت: «دو ماه بعد از اولین نشست مطبوعاتی که با شما داشتیم با همکاران نشستیم، فسفر زیادی سوزاندیم و فراخوانی نوشتیم که با فراخوان فعلی تفاوت زیادی داشت و نشد که اجرایی اش کنیم. آن فراخوان شاید انتظارات من از خودم و انتظارات شما از من را تامین می کرد.»

علی رغم همه این گلایه مهندس پور اعلام کرد که فراخوان جشنواره سی و هفتم را نوشته است و منتشرش خواهد کرد.

او در مورد بودجه هم گفت: «قسط اول بودجه تنها هفت روز است که تزریق شده و اوضاع به گونه ای بود که می خواستم نامه سرگشاده بنویسم.»


فراخوان جشنواره سی و هفتم برق سه فاز از سرتان می پراند

مهندس پور در پایان گفت: «به جدول که نگاه کنید با طیف قابل توجهی مواجه می شوید. من در مورد کیفیت خیلی مته به خشخاش نگذاشتم چون معتقدم دغدغه تئاتر ایران کیفیت نیست. چون زمینه هایی لازم دارد که غایبند. در بخش مهمان فکر کردم احترام به خود آدم ها احترام به تئاتر است. من جزو برنامه هایم بود که بخشی را به عنوان تئاتر عامه پسند بگذارم ولی جدا از این که به همه برخورد، به دلیل تنگناهای مالی کنار گذاشتیمش. کن فیکون هایی در فراخوان جشنواره سی و هفتم ایجاد کرده ام که برق سه فاز از سرتان می پراند.»

58242

   #نشست خبری #جشنواره فیلم فجر #جشنواره فیلم #جشنواره بین المللی

محتوای خبر «فرهاد مهندس پور: انتظارم از خودم بیش از این ها بود» را در سایت «خبر آنلاین» ببینید