تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گروه جهاد و حماسه: مراسم پاسداشت زنده یاد ابوالفضل سپهر، عصر امروز با حضور رفقایش در نخلستان اوج برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا)، چهلمین شب شاعر و مراسم پاسداشت زنده یاد ابوالفضل سپهری، شاعر، عصر امروز، یکشنبه 24 دی ماه، با حضور دوستان و همکاران شاعر و شاعران و نویسندگان انقلاب اسلامی در نخلستان سازمان هنری و رسانه ای اوج برگزار شد.
مصطفی محدثی خراسانی، شاعر معاصر، با اشاره به این موضوع که سپهر، جریانی را در شعر ایجاد کرد، گفت: امروز جامعه ما حقوقی را مطالبه می کند و مردم آن را فریاد می زند که ابوالفضل سپهر، با بصیرت در تمام سال ها و در غربت این دغدغه ها و چالش هایی که فراروی انقلاب قرار گرفته بود، آنها را فریاد زد. سپهر در این راستا جریانی به نام جریان اعتراض را در شعر ایجاد کرد.
وی افزود: سپهر انتخاب شد و این رسالت را به تنهایی به دوش کشید. این روزها جای سپهر خالیست و با برگزاری این بزرگداشت توانستیم تفکر او را مطرح کنیم.

تبین ابعاد شخصیتی ابوالفضل سپهر از زبان رفقا
در ادامه وحیدزاده از طرفداران سپهر بود که از روزهای آشنا شدنش با آثار سپهر گفت و متنی را که سال 83 برای در گذشت سپهر نوشته بود را قرائت کرد.
در ادامه محمدعلی صمدی، نویسنده «او یک ملت بود» به ارائه خاطراتی از سپهر پرداخت و گفت: آشنایی من با سپهر به نشریه شلمچه در سال 77 برمی گردد. آنقدر باهم عیاق شده بودیم که می خواستیم یکی از عیدهای غدیر، صیغه برادری بخوانیم که توفیق نشد.
وی ادامه داد: سپهر در آن دوره روابط عمومی نشریه شلمچه بود و من هم پایان دوره سربازی ام بود. بعد از پادگان، به نشریه می آمدم و ساعت ها با سپهرصحبت می کردم. به شوخی شعرهای سپهر را مسخره می کردم و در عوض سپهر هم ادای من را در می آورد. عادتش بود، به رفتارو تیک های ما دقت می کرد و عین آن ادا را برای مان در می آورد.
این نویسنده تصریح کرد: آقای داوودآبادی، اولین شعر سپهر را در مجله فکه چاپ کرد. آقای داوودی از عملیات ها برای سپهر می گفت و چند روز بعد سپهر شعری را تقدیم مجله می کرد. یکی از روزها سپهر شعرش را برای آقای عباس براتی پور فرستاد و پاسخ آقای براتی پور آنقدر تند بود که حد و اندازه نداشت و او در پاسخ شعر برای سپهر نوشته بود که بهتر است شعر را برای همیشه رها کنید.
وی بیان کرد: سپهر اواخر عمرش، چشمانش شب کوری گرفته بود به همین دلیل شب ها نمی توانست جلویش را ببیند. همیشه وقتی با سپهربه بهشت زهرا می رفتیم سپهر اصرار داشت که پیش از غروب به خانه برگردیم و دلیلش را نمی گفت و یکبار عمدا غروب ماندیم بهشت زهرا تا ببینم چه اتفاقی می افتد تا اینکه دیدم چندین بار سپهر به زمین افتاد و متوجه شدم مشکل شب کوری دارد.

تبین ابعاد شخصیتی ابوالفضل سپهر از زبان رفقا


در ادامه حمید داوود آبادی، از دوستان سپهر، به ذکر خاطره ای از سپهر پرداخت و گفت: یک روز در میدان منیریه برنامه هفته دفاع مقدس درحال برگزاری بود که گروهی مشغول اجرا بودند که مارش عملیات بود که یکهو فریادی بلند شد که کمک کنید همان لحظه سپهر را دیدم در آن حالت خود را می زند و من سریع ضبط صوت را از جیبم درآوردم و نزدیک دهانش گذاشتم و متوجه شدم عین 45 دقیقه چیزی همچون برنامه نمایشی را اجرا می کند.
وی افزود: یکبار پولی را به صداوسیما دادیم تا مجله فکه را تبلیغ کنند و وقتی اشعار سپهر را در آن مشاهده کردند، گفتند باید شعرهای سپهر را از مجله حذف کنید تا ما این مجله را تبلیغ کنیم.

تبین ابعاد شخصیتی ابوالفضل سپهر از زبان رفقا
در ادامه حسین نژاد موسی، مستندساز جوانی که قرار است مستند سپهر را تولید کند، گفت: سال 93 با آثار سپهر آشنا شدم و با او ارتباط گرفتم. به همین دلیل تصمیم به ساخت مستندی از ابوالفضل سپهر شدم.
در ادامه رحیم چهره خند، از دوستان سپهر به بیان خاطراتی از ابوالفضل سپهر پرداخت و گفت: ابوالفضل ارتباط خوبی با خانواده شهدا و جانباز داشت، زمانی که مادرش در بیمارستان بود، پولی را که باید برای مرخص شدن مادرش می داد، صرف خانواده های شهدا و جانبازان کرد.
وی افزود: کارهای سپهر مرا یاد شهید آوینی می انداخت. زمانی که به مسجد خرمشهر رفتیم، ضبطش را روشن کرده بود و همه چیز را ضبط می کرد.
در ادامه وحید جلیلی، از دوستان سپهر گفت: بازی سپهر در سریال روزهای گرم تابستان عالی بود و صداوسیما باید به آرشیو خود برگردد که چه تولیداتی داشته است. امروز سلطنت طلبان جای امثال سپهر را در صداوسیما پر کرده اند و حتی شب یلدا یکی از معاونان صداوسیما گفته است که باید فلان بازیگر فیلم فارسی را در برنامه بیاوریم تا برنامه ها پرمخاطب شود.
وی افزود: امروزه مسئولان صداوسیما در بیرون در جای ایثارگران جا می زنند و در سیاست شان نان ایثارگران را می خورند و زمانی که قدرت رسانه ای کشور در اختیارشان قرار می گیرد با حقارت و انفعال نفسانی خود به باورهای جریان فیلم فارسی تبدیل می شوند.
جلیلی اظهار کرد: سپهر، ادم بسیار متفاوتی بود و نسبت به خانواده شهدا بسیار غیرت خاصی داشت. امیدوارم در پژوهش های آتی نقش سپهر در فعالیت های فرهنگی و ادبی انقلاب اسلامی مورد توجه قرار بگیرد و هنرمندان مغفول همچون سپهر معرفی شوند.
در ادامه محمدصادق کوشکی به ارائه خاطراتی از سپهر پرداخت و گفت: شعرهای سپهر می تواند دستمایه انیمیشن باشد که تا الان روی آن کار نکرده ایم. به واسطه شعرهای سپهر می توانیم انیمیشن های مناسبی را تولید کنیم.
وی افزود: همانطورکه فایزدشتی به دلیل نزدیکی به زبان مردم در جنوب بسیار مورد استقبال مردم جنوب قرار گرفته است، شعرهای سپهر هم می تواند فایز دفاع مقدس باشد.
در ادامه حجت الاسلام پژمان، نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما در بخشی از حوه ها کوتاهی کرده ایم و به عنوان نماینده مجلس می توانستیم در حفظ و نگهداری این سرمایه ها نقش آفرین باشیم که نشده ایم. امروز باید با برنامه پیش برویم و بتوانیم فرهنگ جبهه را حفظ کنیم. جامعه شرایط سختی را می گذراند و برای برون رفت از این شرایط راهی به جز تداوم فرهنگ جبهه و ایثار و مقاومت را نداریم.
در ادامه اقدس مینویی، مادر ابوالفضل سپهر، اظهار کرد: شعرگفتن ابوالفضل صرفا ادای تکلیف نبود بلکه عاشقانه ها و دلداده هایش بود. به عنوان یک مادر دوری از پسرم سخت است اما وقتی فکر می کنم که ابوالفضل چه عاشقانه زندگی کرد، دلم آرام می گیرد.
وی افزود: همه بخش های زندگی ابوالفضل حکمت بود و روز آخر زندگی ابوالفضل به آقای گلعلی بابایی گفت که شعرهایم را چاپ کن. وقتی از او پرسیدند که چرا شعرهایت را تا به آن روز چاپ نکردی، گفت که هنوز اجازه چاپ شعرهایم را نداده اند.

تبین ابعاد شخصیتی ابوالفضل سپهر از زبان رفقا
در ادامه گرشاسبی از بچه های تخریبچی و مسعود ده نمکی، کارگردان و سردبیر مجله فکه به بیان خاطراتی از سپهر پرداخت.
در پایان نهادها و ارگان هایی همچون مؤسسه اوج و سوره مهر با اهدای هدایای شان از مادرابوالفضل سپهر تقدیر کردند. همچنین داوودآبادی پنج جلد از آثارش را تقدیم مادرابوالفضل سپهری کرد.

تبین ابعاد شخصیتی ابوالفضل سپهر از زبان رفقا

کاربران برای مشاهده گزارش تصویری این برنامه می توانند اینجا را کلیک کنند.

   #شعر #خانواده #انقلاب اسلامی #دفاع مقدس #بهشت زهرا #عاشقانه #پژوهش #گزارش تصویری #هنرمندان #شب یلدا

محتوای خبر «تبیین ابعاد شخصیتی ابوالفضل سپهر از زبان رفقا» را در سایت «ایکنا» ببینید