تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
بازتاب سانحه «سانچی» در رسانه های جهان مشخص نیست که سیستم خودکار راداری دو کشتی روشن بوده است یا خیر؟ هنوز کسی نمی تواند به این سؤال پاسخ دهد تین نیوز |

سانحه برخورد نفتکش «سانچی» با یک کشتی فله بر چینی که جامعه دریایی ایران را به شوک فرو برد؛ در رسانه های خارجی دنیا بازتاب زیادی داشت. بسیاری از خبرگزاری ها و شبکه های خبری معتبر دنیا به پوشش لحظه به لحظه این سانحه غم انگیز برای ایرانیان پرداختند.

شبکه تلویزیونی CNN در گزارشی به این سانحه پرداخت و نوشت: یک نفت کش که در دریای شرق چین طعمه حریق شده بود، با گذشت یک هفته از برخورد با یک «فله بر» چینی، غرق شد. این نفت کش با عنوان «سانچی» در پاناما ثبت شده و پس از انفجار در مخازن میعانات گازی، به مدت یک هفته می سوخت.

سی ان ان افزوده که این نفت کش بیش از یک میلیون بشکه نفت با خود به کره جنوبی می برد. سازمان بنادر چین تیم جست وجو و نجات را برای 30 خدمه ایرانی و دو خدمه بنگلادشی این کشتی نفت کش بسیج کرده بود. این گروه، همراه با کماندوهای نیروی دریایی ارتش ایران در قایق های تندرو مستقر بودند اما به دلیل گرما و حرارت بالا، هرگز نتوانستند به نفت کش در حال سوختن نزدیک شوند.

سی ان ان همچنین نفت کش «سانچی» را با 900 فوت ارتفاع و ظرفیت 85 هزار تن تقریباً هم اندازه ناو هواپیمابر کلاس Nimitz ایالات متحده آمریکا دانسته است.

شبکه خبری ABC نیز در گزارشی پس از غرق شدن این نفت کش عنوان کرده که پس از انفجار رخ داده در این کشتی، شعله های آن به ارتفاع یک کیلومتر به آسمان پرتاب شده است. این نفت کش در 184 مایلی شانگهای با یک فله بر هنگ کنگی به نام CF Crystal برخورد کرد که بار آن غلات بود.

شبکه خبری SKY در گزارش خود به پیدا شدن پیکر دو تن از دریانوردان نفت کش ایرانی اشاره کرده و نوشته است: «این دو جلیقه ضد آتش پوشیده بودند اما به دلیل تغییرات ظاهری قابل شناسایی نیستند. هرچند تمام 21 خدمه کشتی فله بر هنگ کنگی نجات یافته اند. »

skynews-china-ship-collisions_4200215جغرافیای تصادف های دریایی در اطراف چین طی سال های گذشته. منبع:SKY

این شبکه خبری افزوده است: «دلیل این سانحه مشخص نیست؛ درست مانند میزان خسارت مالی، انسانی و زیست محیطی این سانحه.»

SKY دلیل طولانی شدن روند اطفای حریق در نفت کش «سانچی» را «انفجارهای متعدد به دلیل نشت گاز» عنوان کرده است.

سایت Maritime Bulletin که به اخبار حوزه دریای مدیترانه و شبه جزیره کریمه می پردازد در گزارشی با عنوان «تراژدی سانچی» به این موضوع پرداخته است. این وب سایت به نقل از «وال استریت ژورنال» نوشته است: «مشخص نیست که سیستم خودکار راداری دو کشتی روشن بوده است یا خیر؟ هنوز کسی نمی تواند به این سؤال پاسخ دهد.»

CNNدر این عکس از CNN ، کشتی ژاپنی KOSHIKI برای اطفای حریق نفت کش ایران کمک می کند

روزنامه «سیدنی مورنینگ هرالد» نیز در این باره گزارش داده است: «در ابتدای شروع عملیات نجات خدمه نفت کش سانچی؛ وانگ لی وزیر امور خارجه چین در تماس تلفنی با همتای ایرانی خود، عنوان کرده بود که حتی اگر یک درصد هم شانس زنده ماندن خدمه ایرانی نفت کش وجود داشته باشد، تلاش خود را خواهیم کرد تا آن ها را نجات دهیم.»

   #چین #سی ان ان #کره جنوبی #شبه جزیره کریمه #ارتش ایران #نیروی دریایی

محتوای خبر «بازتاب سانحه «سانچی» در رسانه های جهان» را در سایت «تین نیوز» ببینید