تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
18-1-12-15217booke5r.jpgفرهنگ > ادبیات - همشهری آنلاین:
با برداشته شدن قانون منع حضور کتاب های چاپ خارج از بریتانیا، از این پس نویسندگان ایرلندی می توانند با آثار تازه خود برای کسب جایزه ۵۰ هزار پوندی من بوکر رقابت کنند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از بوک سلر، موسسه من بوکر سه سال پیش قانون را به گونه ای دگرگون کرد که تمام نویسندگان بتوانند با کتاب های انگلیسی زبان خود چاپ شده در بریتانیا برای بردن این جایزه معتبر تلاش کنند. از آنجا که ایرلند خارج از بریتانیاست، این قانون شامل حال ناشران ایرلندی نمی شد اما حالا شرایط به گونه ای تغییر کرده که آنها هم می توانند کتاب های داستان و رمان را وارد رقابت برای کسب من بوکر کنند.

آخرین نمونه از کتاب هایی که بر اساس قانون پیشین در رقابت من بوکر پذیرفته نشده بودند، «استخوان های خورشیدی» مایک مک کورمک است. این کتاب ابتدا در بنگاه مستقل ترامپ در دوبلین منتشر اما «استثنایی» توصیف شدن از سوی منتقد گاردین باعث شد انتشارات کانن گیت در ادینبورگ آن را دوباره منتشر و روانه بازار کند. به این ترتیب، «استخوان های خورشیدی» واجد شرایط رقابت برای من بوکر شناخته و در میان نامزدهای مرحله اول 2017 قرار گرفت.

گابی وود، مدیر ادبی بنیاد جایزه بوکر درباره تغییر رویکرد سازمان دهندگان من بوکر چنین اظهار نظر کرده است: «ما خوشحالیم که از ناشران ایرلندی و نویسندگان و کتاب هایی که آنها به دنیای ادبیات تحویل می دهند حمایت می کنیم. اینکه داستان های خلق شده در ایرلند همزمان با این کشور در بریتانیا منتشر شود بسیار هیجان انگیز است و ما احساس کردیم این نویسندگان و آثار حق دارند مورد تقدیر قرار بگیرند.»

داوران این دوره جایزه ادبی من بوکر عبارتند از کوام آنتونی آپیا (فیلسوف)، ول مک درمید (نویسنده جنایی)، لئو رابسن (منتقد فرهنگی)، ژاکلین رز (منتقد ادبی) و لین شاپتن (نویسنده رمان های گرافیکی). قرار است فهرست ابتدایی من بوکر 2018 تابستان آینده منتشر می شود. سال گذشته رمان تجربی تاریخی «لینکلن در باردو» نوشته جورج ساندرز برنده این جایزه معتبر شد تا پس از The Sellout پل بیتی (2016) دومین آمریکایی برنده بوکر باشد.

   #همشهری #بریتانیا #ایرلند

محتوای خبر «مرزهای بوکر به روی نویسندگان ایرلندی باز شد» را در سایت «همشهری آنلاین» ببینید