تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
تاثیر سختی ها بر داشتن زندگیِ خوشحال! کارشناسان روانشناسی معتقدند که زمان های سختی تضمینی برای روزهای شاد و تجربیات مثبت در زندگی انسان هاست. آنها می گویند که سختی ها موجب می شود که حس بهتر و ارزشمندتری در زندگی مان داشته باشیم.

به گزارش گروه علم و فناوری سرویس جی پلاس؛ روانشناسان می گویند در حالی که همه فکر می کنند تجربیات شاد در زندگی بسیار مهم است، باید بدانید که مشکلات و سختی ها نیز برای ما خوب هستند، زیرا به زندگی ما معنا می دهند و باعث می شوند که انعطاف بیشتری داشته باشیم.

در واقع روانشناسان می گویند به همان اندازه که لحظات خوشبختی در زندگی مان مهم هستند، لحظات بد هم اهمیت دارند.

در طول دو دهه گذشته جنبش روان شناختی مثبت، تحقیقات روانشناختی ای را با علم شادی، پتانسیل انسانی و شکوفایی به ارمغان آورده است. این تحقیقات نشان می دهند که روانشناسان نباید فقط به بررسی بیماری های روانی بپردازند، بلکه باید مواردی را نیز مورد بررسی قرار دهند که ارزش زندگی را برای افراد بالا می برد. این نوع روانشناسی را روانشناسی مثبت می گویند.

مارتین سلیگمان - بنیانگذار روانشناسی مثبت، خوشحالی را احساسات مثبت نوسانی مانند لذت بردن، هیجان و رضایت تعریف می کند که با احساسات عمیق معنایی و هدف همراه می شود. این موضوع به معنای تفکر مثبت در هر شرایط زمانی و مکانی فرد و همچنین داشتن چشم انداز خوش بینانه برای آینده است.

مساله مهم اینجاست که کارشناسان شادی معتقدند: شادی پایدار و غیرقابل تغییر نیست، بلکه حسی منعطف و قابل تغییر است که می توانیم با کار کردن روی آن، خودمان در وجود خودمان ایجاد کنیم. تلاش برای یک زندگی شاد یک چیز است، اما تلاش برای خوشیِ همیشگی کاملا غیرواقعی است.

تحقیقات اخیر نشان می دهد، انعطاف پذیری روانی کلید خوشبختی و حس رضایت بیشتر در زندگی است. به عنوان مثال، پذیرفتن ذهنی تجربیات عاطفی و توانایی تحمل دوران ناراحتی به ما امکان می دهد به سمت زندگی غنی تر و معنادارتری حرکت کنیم.

نتایج این مطالعات نشان داده اند: روشی که ما در مقابل شرایط سخت زندگی اتخاذ می کنیم، تاثیر بسزایی بر خوشبختی ما دارد و تجربیاتی مانند استرس، غم و اضطراب در کوتاه مدت، به این معنا نیست که در دراز مدت نمی توانیم خوشحال باشیم.

در واقع مشکلات زندگی، ما را آدم های منعطفی بار می آورد و همین امر موجب می شود: هم حس مثبت تری به زندگی داشته باشیم و هم اینکه از سختی ها نترسیم و آنها را راحت تر قبول کنیم و این یعنی آسیب کمتر.

  

محتوای خبر «تاثیر سختی ها بر داشتن زندگیِ خوشحال!» را در سایت «جماران» ببینید