تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
ساعت 24-استقبال از رفع فیلتر تلگرام تنها در بین حامیان دولت دیده نمی شود. چهره های اصولگرا و رسانه های مخالف دولت که در چند وقت اخیر مردم را به استفاده از پیام رسان های داخلی تشویق کرده اند، حالا در برابر رفع فیلتر تلگرام یا سکوت پیشه کرده اند و یا مانند عموم مردم از تلگرام استفاده می کنند. ظاهرا علت استقبال یا سکوت جناح مخالف دولت مسدود شدن تعدادی از کانال های تلگرامی است. بعضی از نمایندگان فراکسیون مستقلین مجلس امروز بعد از جلسه خود با آذری جهرمی اعلام کرده اند که تلگرام به صورت هفتگی چهارهزار و 200 کانال را مسدود می کند.

تلگرام به سرنوشت فیس بوک و توئیتر دچار نشد. ساعت 9 و نیم دیشب بعضی کاربران تلگرام می گفتند که از طریق اینترنت خانگی توانسته اند بدون فیلتر وارد این شبکه مجازی شوند. بعد از دقایقی نیز خبرهایی از رفع فیلتر تلگرام با اینترنت موبایل شنیده می شد. بلافاصله بعد از رفع فیلتر تلگرام بود که کاربران این شبکه اجتماعی از این موضوع استقبال کردند و با پیام های طنزشان خوشحالی خود را از این اتفاق نشان دادند. بعضی از این پیام های طنز را می توانید در ادامه بخوانید:

فکر کنم باز پای آقای جهرمی گیر کرد به سیم فیلترینگ از تو پریز درومد
الان فیلتر شکنا همه با هم میگن پووووفففف هفته ی سختی رو گذروندیم بچه ها خسته نباشید این عملیاتم با موفقیت انجام شد
احساس میکنم این وسط با احساسات وی چت بازی شد
از وقتی تلگرام رفع فیلتر شده نه مامانم بهم گیر میده برو زن بگیر نه بابام که بگه بزن شبکه یک اخبار داره

تلگرام به دستور روحانی رفع فیلتر شد
تلگرام و اینستاگرام دو شبکه مجازی محبوب ایرانی هستند که به خاطر ناآرامی های چند وقت اخیر ایران فیلتر شدند. اینستاگرام شنبه هفته گذشته رفع فیلتر شد اما چون تلگرام هم زمان با اینستاگرام رفع فیلتر نشد این شائبه را به وجود آورد که تلگرام به سرنوشت توئیتر و فیس بوک دچار می شود. اما وزارت ارتباطات رفع فیلتر تلگرام را تایید کرد و بعضی رسانه ها نیز اعلام کردند که این رفع فیلتر به دستور حسن روحانی، رئیس جمهور انجام شده است.

در مدت فیلتر بودن تلگرام استفاده از فیلترشکن افزایش پیدا کرد
دستور رئیس جمهور برای رفع فیلتر تلگرام با استقبال بعضی از نمایندگان مجلس نیز رو به رو شد. پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران به ایسنا گفته: رفع فیلتر تلگرام لاجرم باید روی می داد؛ چراکه با فیلتر شدن تلگرام، استفاده از فیلترشکن ها هم افزایش پیدا کرده و بعضا دسترسی به کانال های نامناسب اخلاقی به شدت افزایش پیدا کرده بود. نکته دیکر این که فیلترینگ بر خلاف وعده های ریاست جمهوری بود، از یک طرف می گفتند وزیر ارتباطات این کار را نکرده، از طرف دیگر می گفتند که کار شورای عالی امنیت ملی بود، در هر دو حالت مسئولیت با آقای روحانی بود و ایشان باید در این جهت کاری می کرد که در نهایت با دستور ایشان رفع فیلتر رخ داد.

سید فرید موسوی، دیگر نماینده مجلس نیز گفته: هر چند در این چند روز هم بسیاری از افراد که اصلاً با فیلترشکن آشنا نبودند و بنابر هر دلیلی از آن استفاده نمی کردند، به راحتی سراغ استفاده از فیلترشکن رفتند. به هرحال باید بپذیریم که امروز این نرم افزارها صرفا یک ابزار ارتباطی نیستند، بلکه آنها حایز نقش در اقتصاد و تجارت هم بوده و نمی توان بر این جنبه آنها چشم پوشی کرد.

مخالفان دولت به تلگرام بازمی گردند
اما ظاهرا این استقبال فقط در بین حامیان دولت او دیده نمی شود. چهره های اصولگرا و رسانه های مخالف دولت که در چند وقت اخیر مردم را به استفاده از پیام رسان های داخلی تشویق کرده اند، حالا در برابر رفع فیلتر تلگرام یا سکوت پیشه کرده اند و یا مانند عموم مردم از تلگرام استفاده می کنند. جماران به نقل از کانال تلگرامی سعید جلیلی از بازگشت او به این شبکه مجازی خبر داد و نوشت: با توجه به رفع فیلتر تلگرام، مطالبی که طی روزهای گذشته در کانال سروش دکتر جلیلی بارگذاری شده بود به تدریج در این کانال نیز منتشر خواهد شد.

واکنش تند یک نفر به رفع فیلتر تلگرام در کانال تلگرامی اش!
در این میان مهدی محمدی یادداشت نویس روزنامه کیهان است از بازگشایی تلگرام انتقاد کرده است؛ آن هم در صفحه تلگرام! او حسن روحانی و وزیر ارتباطات را تهدید کرده و گفته مسوولیت رفع انسداد تلگرام مستقیما با روحانی و آذری جهرمی است. در حالی که نقش تلگرام در آشوب ها و خشونت های اخیر ثابت شده و تلگرام نشان داده در حوزه های جرم خیز و آسیب رسان، از جمله سوءاستفاده از اطلاعات مردم، مشارکت در طرح ریزی علیه امنیت کشور، ایجاد بستر امن برای شبکه های تولید خشونت، سوق دادن گروه های حساس مانند کودکان به سمت آسیب های غیرقابل جبرانی مانند خودکشی و ... به هیچ وجه مسوولیت پذیر نیست، مسوولیت رفع انسداد آن مستقیما با روحانی و آذری جهرمی است. این لحظه، در کارنامه وزیر ارتباطات که ظاهرا تصور می کند می تواند هم زمان در همه جبهه ها بازی کند، ثبت خواهد شد. امیدوارم لااقل از پاول دوروف اجازه دسترسی به سوابق دیجیتال جرائمی مانند قتل کودکان و توزیع موادمخدر را گرفته باشد! و امیدوارم مسوولیت همه آنچه را که از این پس رخ خواهد داد نیز بپذیرد.

تلگرام هفته ای چهارهزار و 200 کانال را مسدود می کند
ظاهرا علت استقبال یا سکوت جناح مخالف دولت مسدود شدن تعدادی از کانال های تلگرامی است. آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در طی مدتی که تلگرام فیلتر بود اعلام کرد ادامه فعالیت تلگرام در ایران منوط به آن است که مدیران تلگرام کانال های ترویج کننده خشونت را مسدود کنند. بعضی از نمایندگان فراکسیون مستقلین مجلس امروز بعد از جلسه خود با آذری جهرمی اعلام کرده اند که تلگرام به صورت هفتگی چهارهزار و 200 کانال را مسدود می کند.

فرارو

   #تلگرام #فیلتر تلگرام #روحانی #تلگرامی #وزیر ارتباطات #اینستاگرام #اینترنت #رئیس جمهور #فیس بوک #توئیتر

محتوای خبر «واکنش ها به رفع فیلتر تلگرام» را در سایت «ساعت24» ببینید