تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گروه بازرگانی والمارت، بزرگترین فروشگاه زنجیره ای جهان، اعلام کرده با توجه به سود میلیاردی که از محل کاهش مالیات ها نصیبش خواهد شد، دستمزد یک ...
والمارت حداقل دستمزد را به ساعتی 11 دلار افزایش داد

گروه بازرگانی والمارت، بزرگترین فروشگاه زنجیره ای جهان، اعلام کرده با توجه به سود میلیاردی که از محل کاهش مالیات ها نصیبش خواهد شد، دستمزد یک میلیون کارمند خود را افزایش می دهد و از این پس حداقل دستمزد را بر اساس ساعتی ۱۱ دلار محاسبه می کند.

اعلام این خبر می تواند به یک پیروزی بزرگ برای دونالد ترامپ و جمهوری خواهان تعبیر شود که وعده داده بودند با کاهش مالیات ها به افزایش اشتغال و بهبود اوضاع اقتصادی کمک خواهد شد.

نزاع صنفی میان کارگران والمارت و مالکان این گروه بازرگانی برای افزایش دستمزدها سال ها در جریان بود و بسیاری از مردم آمریکا با نگاهی انتقادی، والمارت را متهم به "بهره کشی و بدرفتاری" با کارمندانش می کردند؛ به طوری که تحریم خرید از این فروشگاه بارها درمیان فعالان حقوق مصرف کنندگان و انجمن های صنفی مطرح و تبلیغ شده است.

اکنون والمارت اعلام کرده با کاهش مالیات مراکز اقتصادی از ۳۵ درصد به ۲۱ درصد، منابع مالی لازم برای بالابردن حقوق کارمندانش تامین شده و علاوه بر افزایش حداقل دستمزدها به ساعتی ۱۱ دلار، کارمندان یک پرداخت نقدی تحت عنوان هدیه هم دریافت خواهند کرد.

ابرشرکت های دیگری چون گروه مخابراتی و ارتباطاتی ای.تی.اند.تی و موسسه بانکی ولزفارگو هم از افزایش دستمزدها و اختصاص پاداش به کارمندان شان خبر داده اند.

والمارت اعلام کرده به کارمندان تمام وقت و پاره وقت خود بر اساس سنوات کاری پاداشی تا سقف ۱۰۰۰ دلار خواهد داد.

ارزش کل این پاداش ها حدود ۴۰۰ میلیون دلار برآورد شده است. ارزش والمارت که بزرگترین سوپرمارکت زنجیره ای جهان است بیش از ۲۹۵ میلیارد دلار است.

انتظار می رود افزایش دستمزدها در ابربنگاه های اقتصادی آمریکا زمینه ساز بالا رفتن میانگین دستمزدها در سایر مراکز اقتصادی این کشور هم شود.

ایالت های چون کالیفرنیا در غرب این کشور مدت هاست که از تعیین حداقل دستمزد ساعتی ۱۵ دلار حمایت می کنند و اکنون با کاهش تاریخی مالیات تجاری، فعالان حقوق کارگران و اتحادیه های صنفی مهلت پیدا کردند که با قدرت چانه زنی بیشتر برای بهبود دستمزدها مذاکره کنند.

منبع: BBC

   #مالیات #سوپرمارکت #دونالد ترامپ #حقوق کارگران #اشتغال

محتوای خبر «والمارت حداقل دستمزد را به ساعتی 11 دلار افزایش داد» را در سایت «ایران جیب» ببینید