تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 172
18-1-14-165920jahrome-541.jpgاقتصاد > اقتصاد ایران - رضا کربلایی - خبرنگار:
وزرای امور اقتصادی و دارایی و ارتباطات و فناوری در حالی تفاهمنامه ای چهارجانبه بین وزارتخانه های یادشده با مشارکت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی ر یاست جمهوری برای مدل های تأمین مالی سرمایه جمعی جهت کسب و کارهای نوپا و نوین را امضا کردند.

که این روزها فیلترشدن برخی شبکه های اجتماعی مانعی بر سر راه بسیاری از کسب و کارهای مبتنی بر پیام رسان ها ایجاد کرده و انتظارها برای برداشته شدن محدودیت های موجود طولانی تر شده است. اتفاقی که با واکنش محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مواجه شد.

اوگفت: ضرر کسب و کارها را از فیلترینگ بررسی کرده و با مسئولان متولی نیز رایزنی هایی را صورت داده ایم. وی اذعان کرد: تصمیمات اینچنینی می تواند بازار سرمایه را تحت تأثیر قرار دهد و اگر چه همه کسب و کارها وابسته به پیام رسان ها نیستند، اما باید تلاش کنیم حداقل چالش را برای کسب و کارهای نوپا ایجاد کنیم.

به گزارش همشهری، هرچند آمار دقیقی از تعطیل شدن احتمالی با کاهش میزان مبادلات تجاری به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به وسیله شبکه های اجتماعی در ایران در دسترس نیست، اما باقی ماندن محدودیت های ایجاد شده در سایه اعتماد شکننده مردم به پیام رسان های داخلی باعث رونق بازار فیلترشکن ها شده است. سؤال اصلی اما این است که چه کسب و کارهایی در نتیجه فیلترشدن محبوب ترین شبکه های اجتماعی در ایران با رکود مواجه شده است و آیا برنامه جایگزین دولت می تواند رونق را به این کسب و کارها برگرداند؟

تفاهم حمایت مالی از استارت آپ ها تفاهم دیروز، روزنه های امید را نزد فعالان کسب و کارهای کوچک مبتنی بر اینترنت ایجاد کرده و به گفته وزیر ارتباطات، افراد می توانند ایده های خود را در بورس عرضه کرده و منابع مالی پروژه را از طریق پول های خرد که عموما ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان است تأمین کنند و البته در آینده هم افزایش سرمایه صورت می گیرد.

به گفته آذری جهرمی، این تأمین مالی جمعی از 3 طریق سرمایه گذاری اعانه ای یا نذر اشتغال، شراکت و دریافت سهم شرکت استارت آپ و سرمایه گذاری برای دریافت بخشی از کالاهای تولیدی شرکت استارت آپی در آینده خواهد بود. مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی هم اذعان کرد:

حال که سود سپرده های بانکی کاهش یافته، شرایط برای مشارکت مردم در فناوری های نوین، استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا فراهم شده و در سال های اخیر شاهد ارائه نوآوری های فراوان در عرصه های حمل ونقل، استارت آپ ها و... بوده ایم. به گفته کرباسیان نمی توان تخمین دقیقی از اثرات این قبیل طرح ها بر ایجاد شغل در کشور مطرح کرد اما به طور کلی باید توجه داشت که برطرف کردن موانع از مسیر سرمایه گذاری می تواند تا میزان زیادی منجر به ایجاد اشتغال شود.

جدول

تا پیش از این برخی از جوانان و خانواده ها اقدام به راه اندازی کانال ها و گروه های مختص خود کرده و با معرفی کالاها و خدمات و همچنین ارتباط گرفتن با افراد ذی نفع و مشتریانی که به سختی آنها را شناسایی کرده بودند، در حال کسب و کار بودند و حالا با فیلترشدن این شبکه های اجتماعی مانده اند چگونه حلقه ارتباطی خود با مشتریان را حفظ کنند؟ فیلترشدن شبکه های اجتماعی به گفته فعالان کسب و کارهای نوین و نوپا نخستین ضربه را به کسب و کارهای محلی، منطقه ای و خانگی وارد کرده و حتی بسیاری از مشاغل خدماتی نظیر گردشگری، رستوران ها، فروش محصولات فرهنگی و البته کالاها و محصولات دیگر را از رونق انداخته است.

آرش برهمند از کارشناسان و فعالان کسب و کارهای مبتنی بر فناوری های ارتباطی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به تأثیر فیلترینگ بر کسب و کارهای خرد و محلی می گوید: اینگونه کسب و کارها در بسیاری از موارد امکان ایجاد سایت و اپلیکیشن را هم نداشته و از طرفی جامعه کاربری شان روی تلگرام بود، زیرا کمتر جایی را می توان پیدا کرد که امکان ارتباط دوجانبه را به کاربر بدهد. فیلترینگ تلگرام در این سطح، خیلی مؤثر بوده و برای آنها حکم تیر خلاص را دارد و از دور خارج شان می کند.جعفر محمدی از کارشناسان فناوری های نوین ارتباطی هم تداوم فیلترینگ را موجب افزایش استفاده از فیلترشکن دانست و گفت:

با تداوم فیلترینگ باید جایگزین داشته باشیم و جایگزین هم یک روزه ایجاد نمی شود و اکنون هیچ کسب وکار داخلی وجود ندارد که از لحاظ فنی و زیرساختی، تحت فشار، عملکرد خوبی ارائه دهد. اخیرا رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به منظور جلوگیری از افزایش خسارت اقتصادی صاحبان کسب وکارهایی که بر بستر شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند، خواستار رفع فیلتر این شبکه ها شد.

به گزارش ایلنا، ناصرعلی سعادت با بیان اینکه مسدودسازی یکباره شبکه های اجتماعی خسارت های مستقیم و غیرمستقیمی را متوجه اقتصاد کشور می کند، تصریح کرد: تولیدکنندگان بسیاری بر بستر شبکه های اجتماعی با توزیع کنندگان ارتباط دارند و این شبکه ها ابزاری برای برقراری ارتباط بین کسب و کارها به شمار می روند و به این ترتیب شبکه های اجتماعی دیگر مانند گذشته تنها کارکرد تفریحی و سرگرمی ندارند و در فرایندهای اقتصادی تأثیرگذار هستند.

هرچند گزارش مستندی از وضعیت و آمار کسب و کارهای شکل گرفته بر بستر برخی شبکه های اجتماعی مسدود شده در دسترس نیست، اما آمارهای رسمی مرکز توسعه تجارت الکترونیک ایران نشان می دهد حدود 30هزار مجوز نماد تجارت الکترونیک صادر شده و بیش از 20هزار متقاضی هنوز در نوبت انتظار به سرمی برند.

آیا محدود شدن احتمالی شبکه های اجتماعی و نوسان سرعت اینترنت می تواند بر کسب و کار دست کم 30هزار فعال اقتصادی حقیقی و حقوقی که موفق به دریافت نشان تجارت الکترونیک شده اند، اثر بگذارد؟ افزون بر اینکه بسیاری از مردم بدون داشتن نشان تجارت الکترونیک در شهرها و روستاهای ایران با تکیه بر قابلیت های ارتباطی و تبلیغاتی که برای خودشان کسب و کاری راه اندازی کرده بودند، نگران و منتظر هستند.

حمایت از کسب و کارهای نوین در قالب شراکت در پروژه ها دنبال و لیست تمام عوامل در فرابورس درج می شود و مردم باید با توجه به لیست، منابع را در اختیار صندوق ها قرار دهند.

براساس دستور العملی که به تصویب شورای عالی بورس خواهد رسید، وظایف هر کدام از دستگاه ها مشخص شده و سازمان بورس مجوزهای این نوع تأمین مالی را صادر می کند.

این تفاهمنامه موضوع تأمین وام را دربرنمی گیرد و این موضوع در حیطه اختیارات بانک مرکزی است.

سقف تأمین مالی جمعی فعلا ۵ میلیارد تومان است و مردم فقط به عامل های مجاز مراجعه داشته باشند.

استفاده از سرمایه گذاران خارجی در تأمین مالی کسب و کارهای نوین پیش بینی نشده اما خارجی ها می توانند گواهی شراکت سرمایه گذاری جمعی را در ایران خریداری کنند.

کسانی که هم اکنون در زمینه تأمین مالی جمعی فعالیت دارند ۶ ماه مهلت دارند تا خود را با آیین نامه جدید وفق دهند.

در تفاهمنامه مواد متعددی وجود دارد و امکان توصیه پروژه ها به سرمایه گذاران و مردم وجود ندارد.

امکان تأمین مالی جمعی در بازار سرمایه در این قالب پیش بینی شده و اطلاعات مربوط به کسب و کار در پروژه ها دیده می شود.

با اجرایی شدن این تفاهمنامه حساب بانکی رسمی تعریف می شود که منابع در آن حساب وارد می شود تا از منابع مردم صیانت شود.

   #استارت آپ #بورس #بازار سرمایه #تلگرام #اینترنت #رستوران #وزیر ارتباطات #وام #فناوری اطلاعات #رایانه

محتوای خبر «بسته ای برای رونق کسب و کارهای نوپا» را در سایت «همشهری آنلاین» ببینید