تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
احمدصالح صفار- روزنامه بهار
محتوای این یادداشت صرفا مختص به خوانندگان محترم روزنامه «بهار» نیست، بلکه موضوعیت آن، به تحلیل وضعیت نوظهور و چشم انداز رسانه های مکتوب جامعه بصورت عام اشاره دارد. اساسا این روزها با گسترش شبکه های اجتماعی و رسانه های مجازی پرسرعت و نسبتا ارزان قیمت، طبیعی است که گرایش توده ها و شهروندان عادی جامعه به دلیل جدال پیوسته با چالش های بی وقفه اقتصادی دچار یاس و روزمرگی های بی امان شده و میل کمتری به رجوع و مطالعه روزنامه ها داشته باشند. در کنار این، باید به افزایش میزان بی اعتمادی ها در سطوح مختلف و بالتبع بی رغبتی های اجتماعی به کسب اخبار و احیانا فهم علل وقایع و دریافت راهکاری برای برون رفت از مشکلات موجود بواسطه دریافت آن از طریق روزنامه ها را نیز به معضل فوق اضافه نموده و به آن توجهی جدی نمود. در واقع امروز حتی بصورت مستقلانه و منصفانه و با نگاهی فاقد قضاوت ارزشی، معتبرترین رونامه های کشور با مشکل کمبود شهروندان عادی روزنامه خوان (ونه کمبود خوانندگان حرفه ای و همیشگی) مواجه اند و این تنها شامل روزنامه های مدرن نمی باشد. امروز برخی از روزنامه های روزآمد، همواره و به هر نحوی جمعیت مخاطبان روزنامه خوان حرفه ای خویش را تا در کنار خویس حفظ می کنند اما مشکل اصلی، به کاهش روزافزون گرایش عمومی مردم و بویژه زنان و جوانان (بطور مثال دانشجویان که لزوما می بایست جزو دسته خوانندگان حرفه ای روزنامه های تخصصی باشند) ، مربوط می شود!

کسانی که امر اصلاح سیاسی و اجتماعی جامعه و دولت تنها با دانش افزایی و مهارت یابی ایشان در تحلیل دقیق و اقدام موثر و عملی ایشان، امکان وقوعی می یابد. در باب گفته های مذکور، سوالات بسیاری را می توان با رجوع به رویکردهای گوناگون بررسی و تحلیل نمود اما حقیقت امر را باید در جایگاهی دیگر جست و جو نمود! در واقع در شرایط کنونی که روزنامه های حرفه ای به دلیل فقدان اختیار فعالیت مطلق آزادانه (و نه فقدان قابلیت علمی لازم و توان اجرایی کافی برای انتشار روزنامه) برای اثربخشی جامع بر افکار عمومی جامعه و شهروندان آن، توان کافی را در اختیار ندارند، باید بیش از جست و جو برای جذب مخاطب بیشتر، ماهیت و کارویژه روزنامه های حرفه ای و مدرن خویش را تغییری بنیادین داده که این، ابتدا نیازمند حمایت سیاسی و مالی صادقانه و فعالانه نهاد حاکمیت و بخش دولت از صدای پویای رسانه های اثرگذار جامعه مدنی، حمایت ویژه جامعه مدنی و دانشگاهی از طریق ظرفیت سازی اجتماعی تدریجی و نهادینه سازی فرهنگی تعامل مشارکتی شهروندان جهت تلاش عمومی برای تغییر رویه ها و سازوکارهای سنتی خواهد بود و آنگاه پذیرش نقش جدید رسانه های مکتوب توسط سه ضلع دولت، مردم و رسانه ها قابل دستیابی خواهد بود. از جمله رویکردهای نوینی که (مورد بازتعریف مفهومی و بازتولید ساختاری و فرآیندی قرار گرفته است) و می تواند به عنوان کارویژه رسانه ها در عصر تسلط شبکه های اجتماعی مورد استفاده گیرد، در گزاره های ذیل قابل بیان خواهد بود:

۱. ر وزنامه، در اصل گفتمان ساز و منبع و مرجع تولید فکر است نه صرفا ابزار انتقال پیام!
امروز روزنامه ها باید از سطح اطلاع رسانی و بیان تحلیل خرد و کلان فراتر رفته و به گفتمان سازی و راهبری جریانات فکری نواندیشانه بپردازند! در این نگاه، روزنامه دیگر ابزار نیست بلکه خود سازنده و خالق و مرجع فکری است. در این جایگاه (روزنامه های فکری مرجع) ، شهروندان به جای خوانندگی روزمره به «رجوع روشنفکرانه و محوری به روزنامه» روی می آورند. در رویکرد مدرن، روزنامه ای جهانی مانند وال استریت ژورنال یا نشریه بسیار معتبری همچون تایم، بی اغراق به عنوان مرجع تولید افکار نوین جهانی در حوزه های گوناگون، امروزه گفتمان ساز شده اند و برخی از ذی نفوذان جهان، سیاست ها و برنامه های خود را از لابه لای صفحات این رسانه های مکتوب انتخاب کرده، بر می گزینند و اجرا می کنند.

۲. روزنامه مدرن، همان حوزه عمومی مردم و روشنفکران است! (چه در فضای مجازی و یا در اوراق کاغذی)
گزاره ای وجود داد که تاکید دارد که حقایق، در قلب مردم و دمکراسی و. . روزانه بر زبان آن ها جاری می شود. . این یک حقیقت است که آغاز هر تحولی از بطن جامعه صورت می گیرد و استراتژی از بالا به پایین کمتر نتیجه می دهد. اینگونه است که نه یک سیاستمدار درستکار به تنهایی در «قدرت» کاری از پیش نمی برد و نه انسان های منتقد و آگاه نیز جداگانه هیچ توان و اراده ای برای ایجاد تغییر در اختیار نخواهند داشت! درست اینجاست که روزنامه های حرفه ای می توانند به مثابه پلی واحد میان شهروندان، روشنفکران و سیاستمداران عمل کرده و خواست مشترک یکدیگر را (نه در ذهن بلکه در واقعیت مکتوب که اکنون به فضای مجازی انتقال یافته) تحقق بخشند. این همان چیزی است که جامعه شناس شهیر «یورگن هابرماس» نیز بر آن تاکید دارد. بنابراین « روزنامه مدرن » می بایست در جایگاهی بایستد که هم «تولید فکر» کند و هم با ساخت حوزه عمومی (بصورت مکتوب و مجازی) ، همه شهروندان و. . را در صفحات کاغذی و مجازی روزنامه گرد هم آورده و به هم اندیشی انتقادی، چاره اندیشی راهبردی و نهایتا عملگرایی نوآورانه و نتیجه بخش تشویق کند!

۳. روزنامه مدرن، مرجع تخصصی و میراث پایدار و مستند تکامل و تحول افکار، اخبار و اعمال یک ملت در طول تاریخ است. روزنامه های مدرن غیر از خبررسانی و تحلیل مسائل گوناگون، کارکردهای دیگری هم به خوبی دارند که لازم است بر آن بیشتر تاکید شود. . لذا بصورت کوتاه می توان به دو گزاره ذیل صرفا جهت نمونه اشاره نمود:
الف) مستندسازی سیستماتیک تاریخ اخبار دولت و مردم و نگاهداشت آن به عنوان «میراث جاودانه تکامل همه جانبه» کشور
ب) تخصصی گرایی در حوزه های گسترده موجود و نمایش نوآوری ها، چالش ها و. . برای هر دسته از مخاطبان به صورت روزانه و روزآمد

۴. روزنامه ها، «حوزه عمومی مجازی». تجربه اروپایی
ایالات متحده و شمال اروپا را می توان به عنوان مرکزیت علمی و زیرساخت اصلی تکنولوژی های مدرن شبکه های اجتماعی امروز جهان در نظر گرفت. اما روزنامه های مدرن مکتوب در کشورهای توسعه یافته (با شاخص انسانی بسیار بالا) ، نه تنها مخاطبان شان کم تعداد نشده اند بلکه گزارش شده که بعد از غلبه و گسترش شبکه های اجتماعی، حتی اگر بر تعداد مخاطبان شان افزوده نشده باشد (که البته شده) ، حداقل کمتر از وضع قبلی آن نگردیده است! حال چرا اینگونه است؟ علت آنجاست که روزنامه ها در این کشورها، سال ها از شبکه های اجتماعی (از منظر جامعیت، اعتبار و روزآمدی) جلوتر اند. در واقع آن ها منبع تغذیه شبکه های مجازی هستند و در یک کلام، آن ها بواقع حوزه عمومی مردم اسکاندیناوی هستند. حتی اکنون در هلند، سوییس و دانمارک نیز فقط شکل دریافت روزنامه ها توسط شهروندان تغییر یافته و آن ها روزانه فعالیت مستمر و اثربخش خود را در حوزه عمومی با به اشتراک گذاری همان روزنامه ها و نشریات معتبر مکتوب در شبکه های مجازی زنده نگاه می دارند.
۵. روزنامه و راهکارهایی برای رقابت با شبکه اجتماعی!
همانگونه که در بالا به تجربه جوامع توسعه یافته اشاره کردیم، باید رقابتی متوازن، منطقی و متناسب برای استفاده منصفانه و بهره ورانه از روزنامه های مدرن در دنیای آشفته امروز و شبکه های اجتماعی بطور همزمان ایجاد نمایم. موارد زیر می تواند بیشتر از قبل مورد تمرکز روزنامه نگاری حرفه ای قرار گیرد:
اتخاذ سیاست های راهبردی همچون:
* ارائه ی همزمان راهکار دهی در کنار انتقادگرایی
* سیاست گرایی در کنار علم محوری
* استانداردسازی فنی (شکلی) و بومی سازی کیفی و روزانه محتوایی
* چهره سازی به جای الگوبرداری تکراری (برای مشارکت بخشی به مشارکت منتقدان خاموش و جلب توجهات مردم به چهره ها و سخنان جدی ایشان و نهایتا دعوت آنها به حضور در حوزه عمومی مجازی)

6. روزنامه های مدرن، شبکه های اجتماعی و یک پیشنهاد
این ها گزیده ای از راهبردها، الگوها، شاخص ها و رویکردهای استاندارد جهانی است که امروزه روزنامه ها را در زمانه حاکمیت شبکه های مجازی، از اطلاع رسانی صرف به تولید فکر، جریان سازی، «ساخت حوزه عمومی مجازی »و مهم تر از همه، انتقال منابع فکری و گفتمانی روزنامه به فضای مجازی (عمومی) جدید هدایت می کند. روزنامه های مجازی مدرن به مثابه «حوزه های عمومی جدید»، در آن مردم، شهروندان، روشنفکران و سیاستمداران در تعامل مشترک با یکدیگر، تمرین گفتگو، دمکراسی، همفکری و همگرایی تشویق می نمایند. نقش شبکه های اجتماعی نیز (به عنوان ابزار جدید ارائه پیام روزنامه ها) سرعت بخشی به روند انتقال گسترده و متنوع اطلاعات در حوزه عمومی مجازی، جذابیت سازی بصری، تنوع بخشی به انواع مدل های ارائه محتوا و سهولت دسترسی و کیفیت بالای محتوای مورد اشتراک می باشد.

در چنین بستری که در آن بواسطه همکاری شبکه های اجتماعی (ابزار) و روزنامه ها (منبع) ، و با مشارکت همه آحاد جامعه در فضای مجازی، حوزه عمومی خلاق و فعال شکل می گیرد، می توان انتظار داشت که جمعیت خوانندگان عادی در میان مدت برابر با جمعیت خوانندگان حرفه ای شود. امروزه می توان چشم انداز بالا را در قضاوتی منصفانه و غیر ارزشی در سیاستگذاری های راهبردی و سیر تکامل، شکلی و محتوایی عملکرد روزنامه هایی مانند بهار، آرمان، اعتماد و. . از ابتدا تا اکنون (مطابق با استانداردهای جهانی و مقایسه تطبیقی آن با شاخص های نوین روزنامه نگاری حرفه ای) مشاهده نمود. در آخر نیز باید عنوان نمود که منظور از تیتر این یادداشت، پیشنهاد نویسنده به همراهی هرچه بیشتر اقشار محترم جامعه با خوانندگان حرفه ای روزنامه های مدرن و حرفه ای، حتی در فضای شبکه های مجازی (سایت روزنامه های مدرن) به عنوان «حوزه های عمومی جدید» در فضای شبکه های مجازی می باشد.

   #فضای مجازی #سوییس #دانمارک #تغذیه #استاندارد

محتوای خبر «چرا دیگر کسی روزنامه نمی خواند؟!» را در سایت «بهار نیوز» ببینید