تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
چرا از پیروزی حشدالشعبی در انتخابات نگرانند؟
این نگرانی زمانی بیشتر خواهد شد که پیمان فتح بتواند آرای قابل توجهی را در انتخابات پارلمانی اردیبهشت کسب کند. موضوعی که به هیچ وجه دور از انتظار نیست.
گروه بین الملل جهان نیوز: سیدرضا قزوینی غرابی: فتح یا الفتح المبین عنوان ائتلاف انتخاباتی جناح های سیاسی وابسته به گروه های الحشدالشعبی است که پنج شنبه با ثبت نام در کمیساریای عالی انتخابات عراق، اعلام موجودیت کرد.

اما این ائتلاف تقریبا یکدست که از نمایندگان سیاسی یا نظامیان مستعفی حشد تشکیل شده به دلایلی باعث نگرانی آمریکا خواهد بود. این نگرانی زمانی بیشتر خواهد شد که پیمان فتح بتواند آرای قابل توجهی را در انتخابات پارلمانی اردیبهشت کسب کند. موضوعی که به هیچ وجه دور از انتظار نیست.

دلایل نگرانی آمریکا را باید این گونه برشمرد:
۱– حضور حشد در پارلمان و کابینه به معنای افزایش نفوذ_ایران و سیاست های آن در عراق خواهد بود.
۲– با سیاسی شدن حشد و حضور آن در مراکز تصمیم گیر کشور، تلاش های منطقه ای و بین المللی برای تفکیک یا انحلال این نیروی نظامی دچار چالش خواهد شد.
۳– وجود حشد در پارلمان و مراکز سیاسی به معنای ظهور یک اندیشه معارض با توجهات و اهداف آمریکا در عراق خواهد بود.
۴– زمینه های پیوند بیشتر عراق و سوریه در عرصه های سیاسی و نظامی بیش از پیش می تواند تقویت شود و ایران نقش محوری ایفا خواهد کرد.
۵– ایفای احتمالی نقش تعیین کنندگی در ائتلاف های پس از انتخابات ۲۰۱۸ مانند نقش کردها در انتخابات گذشته و سنگین شدن کفه احزاب ائتلاف کننده با آنها.

   #انتخابات #عراق #سوریه

محتوای خبر «چرا از پیروزی حشدالشعبی در انتخابات نگرانند؟» را در سایت «جهان نیوز» ببینید