تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
جدیدترین کشتی ایالات متحده آمریکا از یک سلاح لیزری بهره می برد خبر

جدیدترین کشتی آبی خاکی ایالات متحده به یک سلاح لیزری مجهز شده است تا طی مانور نظامی سال ۲۰۱۸ در اقیانوس آرام به نمایش گذاشته شود. این کشتی که USS Portland نام دارد به عنوان پرچم داری برای تمرینات نظامی چندملیتی مورد استفاده قرار می گیرد و برای دریافت آخرین نسخه از سیستم سلاح لیزری نیروی دریایی آماده شده است.

USS Portland یک کشتی اسکله ای با پلتفرم فرود از کلاس San Antonio است که از ماه آوریل در خدمت نیروی دریایی ایالات متحده قرار گرفته است. نیروی دریایی آمریکا گزارش داده است که مشغول نصب سامانه سلاح لیزری نسل بعدی خود بر روی این کشتی است. بر اساس برنامه ریزی های قبلی برای توسعه کشتی پرتلند به عنوان پرچم دار اعزامی به مانور نظامی اقیانوس آرام در سال ۲۰۱۸، این کشتی جدیدترین ورژن سیستم سلاح لیزری را دریافت خواهد کرد.

سیستم سلاح لیزری بر روی کشتی USS Ponce

مانور نظامی اقیانوس آرام بزرگ ترین تمرین چندملیتی در جهان به شمار می رود. این مانور به میزبانی نیروی دریایی ایالات متحده طی سال های زوج در سواحل هاوایی برگزار می شود و با هدف تمرین مشترک نظامی میان نیروی دریایی کشورهای مختلف طراحی شده و به آن ها امکان می دهد تا با توانمندی های یکدیگر آشنا شوند و نهایتا با یک تمرین بزرگ غرق کردن موسوم به SINKEX خاتمه می یابد؛ تمرینی که در آن همگی، کشتی های منهدم شده را غرق می کنند.

این رزمایش در سال ۲۰۱۶ با مشارکت ۲۶ کشور جهان شامل استرالیا، برونئی، کانادا، شیلی، کلمبیا، دانمارک، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، مالزی، مکزیک، هلند، نیوزلند، نروژ، چین، پرو، کره جنوبی، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، تونگا، بریتانیا و ایالات متحده برگزار شد و برزیل هم در واپسین لحظات از شرکت در این رزمایش عقب نشینی کرد.

تقریبا کلیه شرکت کنندگان در این مانور یا روابطی دوستانه با ایالات متحده دارند و یا از متحدان کلیدی و استثنایی تحت سیطره چین هستند. علاوه بر این مانور مذکور بر نیروهای نظامی چینی نیز تاثیر خواهد گذاشت؛ ارتشی که بر روی سلاح های انرژی هدایت شده کار می کند، اما هنوز آن ها را عملیاتی نکرده است.

۴۰ کشتی از ۱۳ کشور در جریان تمرین نظامی سال ۲۰۱۶ در اقیانوس آرام مشارکت داشتند

در سوی مقابل، ۳ سال پیش ایالات متحده اولین سلاح لیزری خود را در ماموریتی به حالت عملیاتی در آورد. زمانی که کشتی آبی خاکی قدیمی تر با نام USS Ponce به عنوان یک پایگاه شناور مجهز به اولین نسل از سلاح لیزری در خلیج فارس مستقر شد. سامانه سلاح لیزری سابق، یک سیستم لیزر سخت با توان ۳۰ کیلووات بود و می توانست انواع هواپیماهای بدون سرنشین، موتور هلی کوپترها و قایق های کوچک را هدف قرار داده و تخریب نماید.

جزئیات مربوط به نسل بعدی سامانه سلاح لیزری که در کشتی پرتلند به کارگیری خواهد شد، ناشناخته است. اما احتمالا این سیستم در مقایسه با نسل قبلی از قدرت و برد بیش تری برخوردار است. سیستم بهبودیافته دستگاهی است که مشابه نمونه قدیمی تر با پیچ و مهره در محل خود مستقر می شود و از یک منبع تغذیه داخلی استفاده می کند و تقریبا به لحاظ تئوری می تواند در کلیه کشتی های نظامی به کار گرفته شود.

   #نیروی دریایی #سامانه #چین #هاوایی #خلیج فارس #بریتانیا #تغذیه #برزیل