تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
اژه ای -میزان
به گزارش پارسینه، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای روز یکشنبه در صد و بیست و سومین نشست خبری افزود: افرادی به عنوان مرتبط با خارج و لیدرها و سردسته های این اغتشاشات اخیر بازداشت شده اند که در سه روز نخست ۷۳۳ نفر قرار بازداشت موقت و برای تعدادی نیز قرار وثیقه صادر شده است و از اینها هم، تعدادی آزاد شده اند.
محسنی اژه ای با یادآوری اینکه تعدادی از نیرو های انتظامی ما در جریان اغتشاشات اخیر با نیرو های ضدانقلاب درگیر و شهید شدند، خاطرنشان کرد: تیر های شلیک شده به کشته شدگان از اسلحه نیرو های انتظامی نبوده است. به نیروهای انتظامی تاکید شده بود تا حد مقدور تیراندازی نکنند و خیلی جاها سلاح هم نداشتند و از این ۲۵ نفر ۲ نفر پدر وپسری بودند که با خودرویشان زیر ماشین آتش نشانی جان باختند و برخی هم با سلاح سرد و برخی با سلاح گرم جان باخته بودند.

وی ادامه داد: در رابطه با دانشجویان قاعدتاً اگر یک دانشجو مجرم شد نباید انتظار داشت تحت تعقیب قرار نگیرد، ضمن اینکه با توجه به اینکه زمان امتحانات است، مقرر شد تا جایی که امکان دارد آزاد شوند تا در امتحانات شرکت کنند. البته آنهایی که نمی توانستند آزاد شوند تمهیداتی اندیشیده شد که امتحان بدهند.
محسنی اژه ای افزود: یک نفر از بازداشت شدگان آشوبهای اخیر در کلانتری اراک خودکشی کرد که معتاد بود و مقداری مواد به همراه داشت. فردی هم که در اغتشاشات تهران دستگیر شد و در زندان اوین خودکشی کرد، معتاد بود و سابقه دار بوده و دانشجو هم نبود.
برای این دو نفر پرونده تشکیل شده است. به جز این دو مورد دیگر هیچ شخصی خودکشی نکرده است.
اینترنت باید آزادتر و ارزان تر در اختیار مردم قرار گیرد
سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه ما بر این اعتقاد بوده و هستیم که باید از فناوری های نوین مثل پیام رسان ها استفاده کرد اما حتما باید از سوی ایران یک مدیریتی باشد، اظهارداشت: ما نمی خواهیم جلوی فضای مجازی را بگیریم و محدودیت ایجاد کنیم. مردم نباید محروم شوند حتی می گوییم باید اینترنت آزادتر و ارزان تر در اختیار مردم قرار گیرد اما می گوییم باید کنترل شود.
وی تصریح کرد: من از لحاظ فنی وارد نیستم اما افراد فنی می گویند که می شود هم فیلتر نکنیم هم مدیریت کنیم اما هزینه دارد. اگر روزی ثابت شود که می شده و نکردند باید تحت تعقیب قرار گیرند.
به گفته محسنی اژه ای، هیچ کس تردید ندارد که در اغتشاشات اخیر فضای مجازی موثر بوده است و بر همین اساس محدودیت ایجاد شد.
قوه قضاییه مدتها دنبال این است که از لحاظ فنی بررسی می کند که می شود هم مردم استفاده کنند هم جمع نشود.
سخنگوی قوه قضائیه تاکید کرد: اگر چیزی شورای عالی امنیت ملی تصویب کرد، ما ملتزم به عمل او هستیم، زیرا مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس لازم الاجراست حتی اگر نظر مخالف داشته باشیم.
وی گفت: امروز همه قبول دارند که فضای مجازی رها شده است؛ امروز حقیقتا، موجب مفسده امنیتی، اخلاقی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای کشور است و امروز بسیاری از کلاهبرداری ها و جرایم سنگین اقتصادی از همین مجرا صورت می گیرد و مواد مخدر از همین طریق به فروش می رسد. فکر نمی کنم کسی باشد که این را منکر باشد.
تحریم رئیس قوه قضائیه؛ لکه ننگ دیگری در پرونده آمریکا

سخنگوی قوه قضائیه اقدام اخیر امریکا در قرار دادن رییس قوه قضاییه در لیست تحریم را لکه ننگ و نقطه منفی دیگری در پرونده واشنگتن خواند.

حجت الاسلام محسنی اژه ای افزود: امریکای فلک زده نمی داند که چقدر در نظر مردم ما منفور است و مردم ما ان قدر از دولتمردان امریکا در چند دهه اخیر تنفر دارند که هر کسی چه در لفظ و چه در فهرست تحریم قرار گیرد ، موجب افتخار ان فرد است و برای ان فرد تحریم شده به عنوان نقطه مثبت است.

معاون اول قوه قضائیه گفت : برای آنها هم که در لیست تحریم قرار می گیرند مایه خوشحالی است که به برخی کشورهای غربی سفر نکنند.
پرونده مسکوت و معطل نیست

محسنی اژه ای درباره پرونده حسین فریدون و اینکه در بی خبری قرار دارد، گفت: این پرونده مسکوت و معطل نیست و روی آن دارد کار می شود.

وی با بیان اینکه این پرونده یک متهم ندارد، ادامه داد: یکی از متهمان کسی است که ضمن اینکه به او پول داده بود، بدهی بانکی و مالی هم داشت و او اموال را به نام بانک کرده است.

معاون اول قوه قضاییه گفت: پرونده معطل نیست اما هنوز منجر به صدور کیفرخواست نشده است.

چیزی از طرف خانواده آقای هاشمی و شورای امنیت ارسال نشده است

محسنی اژه ای در بخش دیگری از نشست خبری درباره اینکه خانواده هاشمی رفسنجانی از وجود رادیواکتیو در بدن آقای هاشمی خبر داده و آیا گزارشی از این بابت از طرف خانواده آیت الله هاشمی و شورای امنیت به قوه قضاییه ارسال شده است یا نه؟ گفت: چیزی از طرف خانواده آقای هاشمی و شورای امنیت به قوه قضاییه ارسال نشده است.

پیگیری اغتشاشات اخیر توسط دادستان تهران از طریق اینترپل

سخنگوی قوه قضاییه درباره حامیان خارجی اغتشاشات اخیر، اظهارکرد: وزارت اطلاعات، قوه قضاییه و ناجا درخصوص برخی از عوامل تخریبی اخیر، گزارشاتی داشته اند که این گزارش ها جمع شده است.

وی افزود: دادستان تهران از طریق اینترپل درحال پیگیری موضوع است و نقش عوامل از طریق فضای مجازی و معاونت عاملین در حال پیگیری است.

محسنی اژه ای اتهام افراد بازداشت شده در این پرونده را امنیتی ، اخلال در نظم عمومی، آسیب و ضربه به افراد و خسارت به اموال عمومی برشمرد و ادامه داد: آنانی که به زندان رفتند با قرار رفتند و برای آنان حتما پرونده ای تشکیل شد و تفهیم اتهام شده اند.
وی افزود: کسی بدون تفهیم اتهام وارد زندان نمی شود و برای همه قرار ، صادر شده است.
خاوری هنوز به رای اعتراضی نکرده است
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا محمود رضا خاوری مدیرعامل اسبق بانک ملی و یکی از متهمان اصلی پرونده سه هزار میلیاردی نسبت به حکم غیابی خود اعتراضی کرده است و آیا دستگاه قضایی با دولت کانادا و اینترپل رایزنی داشته و خواسته که او را به کشور برگرداند یا نه؟ گفت: درخواست ما بیش از رایزنی بود؛ علاوه بر درخواست از اینترپل ، به آنان گفته شده شما که در فساد مالی همکاری می کنید چرا در این پرونده همکاری نمی کنید.

وی اضافه کرد: از آنجا که حکم غیابی ۳ ماه برای اعتراض مجرم مهلت درنظر گرفته شده اما هنوز از ناحیه ایشان تاکنون اعتراضی واصل نشده است. البته مدت اعتراض هنوز پایان نرسیده است و برخلاف رای حضوری که مهلت ۳۱ روز است، او ۳ ماه برای اعتراض فرصت دارد.
محسنی اژه ای در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر چگونگی وضعیت پرونده برادر معاون اول رئیس جمهور و صحت داشتن یا نداشتن خبر آزادی او؟ گفت: وی همچنان بازداشت است؛ دو ماه از او تحقیق شد و الان تحت نظر است. قرار صادر شده ، فک نشده است.

وی ادامه داد: اما در برخی امور او باید یک سری قراردادها را امضا کند لذا تحت نظر ماموران، یک سری کارها مانند کارهای سندی و نقل و انتقال سند را انجام می دهد. البته ۳ نفر در این پرونده احتمالا بازداشت هستند.

صندوق ذخیره فرهنگیان

معاون اول قوه قضاییه درباره پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه هنوز گزارش تحقیق تفحص این موضوع به قوه قضاییه ارسال نشده است، گفت: این پرونده هنوز به دادگاه نرفته است و از ۹۱ نفر بعنوان متهم و مطلع تحقیق شده و به زودی به دادگاه خواهد رفت.

وی عمده مسایل این پرونده را کارشناسی اموال متهمان عنوان کرد و افزود: پرونده به زودی به دادگاه می رود.
نظر اژه ای درباره تعیین مکانی برای اعتراضات
محسنی اژه ای در خصوص تعیین مکانی برای اعتراضات گفت: بر اساس آنچه در قانون اساسی آمده است، به نظر می رسد مشکلی نباشد.تعیین مکان به معنای این نیست که کار تمام است. اگر مکانی انتخاب شد و جرم رخ داد چه می شود؟ شاید این مسئله در نظم عمومی تاثیر داشته باشد.

   #فضای مجازی #قوه قضائیه #خانواده #خودکشی #شورای امنیت #نشست خبری #امنیت ملی #اینترنت #خاوری #آیت الله هاشمی

محتوای خبر «٤٠٠ نفر مجموع بازداشتی ناآرامی ها/ ٢٥ نفر در خیابان کشته شدند» را در سایت «پارسینه» ببینید