تاریخ دریافت خبر:
پارس جنوبی
پارس جنوبی

، مهدی شفیعی مطهر؛ رئیس امور بازرسی فنی مجتمع گاز پارس جنوبی در خصوص شاخص اثربخشی بازرسی فنی مجتمع گازی پارس جنوبی گفت: فرآیند بازرسی فنی مجتمع گاز پارس جنوبی مبتنی بر برنامه ریزی بر مبنای ریسک است.

وی با بیان اینکه در این مجتمع فعالیت های بازرسی کاملاً هدفمند صورت می گیرد، گفت: در راستای استراتژی مجتمع برای افزایش بهره وری، ارتقا و رشد تولید و همچنین استراتژی مدیریت دارایی های فیزیکی یک افق 10 ساله بر پایه استانداردها و ملزومات فنی برای بازرسی ها تعریف شده که خط و مشی ما را در تعمیرات مشخص می کند.

وی افزود: در سال جاری از بازرسی های غیرضروری اجتناب شده و 30 درصد از تجهیزات از فرآیند بازرسی در تعمیرات خارج شدند که همین امر باعث ادامه تولید در زمان تعمیرات اساسی و حفظ منافع ملی شده است.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر با توجه به انجام یک پروسه هدفمند و برنامه ریزی شده شاخص اثربخشی بازرسی فنی در مجتمع گاز پارس جنوبی برای اولین بار از 99 درصد عبور کرده است.

شفیعی با بیان اینکه فعالیت بازرسی فنی در سال جاری با کیفیت بسیار بالا انجام شده است، گفت: با بازرسی های صورت گرفته روی حدود 70 درصد واحدهای فرآیندی برنامه پالایشگاه ها برای انجام تعمیرات و تغییرات لازم کاملاً مشخص شده است.

به گفته وی؛ در این بازه نزدیک به 800 تجهیز مکانیکی مهم،400 نقطه کوپن های خوردگی بازرسی و بر روی یک هزار و 200 نقطه نیز بازرسی غیرمخرب و تست انجام شده است.

شفیعی انجام تست MFL مخازن را از دیگر برنامه های این امور عنوان کرد و گفت: بازرسی و نظارت بر رفع برخی از پانچ های باقیمانده در پالایشگاه ششم و نهم نیز در سال جاری صورت گرفته است.

به گفته شفیعی؛ در پالایشگاه ششم 30 زانویی 32 اینچ که با حجم بالای کار، تحت نظارت بازرسی فنی تعویض، جوشکاری، تست و راه اندازی شده است.

وی افزود: در بخش بازرسی برق و ابزار دقیق تمرکز بازرسی فنی مجتمع بر ریشه یابی خطاهای برقی تجهیزات و تلاش برای رفع مشکلات رله های حفاظتی و سیستم های ارتینگ و خرابی کابل ها و اتصال کوتاه بوده که برنامه تعمیراتی آن نیز با همکاری بخش برق مجتمع مشخص شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: همچنین در سال گذشته بازرسی و تعمیر مشعل های پالایشگاه نهم و تعویض تعدادی از مبدل های مجتمع نیز انجام شده است.

شفیعی در ادامه به برنامه های سال 97 مجتمع اشاره کرد و گفت: اصلی ترین برنامه این امور بهبود شاخص اثربخشی بازرسی فنی و عبور از 99.2 درصد اثربخشی است. از سوی دیگر برنامه ما فعال تر کردن موضوع مدیریت خوردگی در مجتمع است.

وی افزود: این کار برای کاهش و مدیریت نقاطی که دارای خوردگی هستند، صورت می گیرد.

به گفته شفیعی؛ در سال آینده حجم بازرسی در بخش تجهیزات مکانیکی 100 درصد افزایش پیدا می کند و در تعمیرات سال آتی باید از حدود یک هزار و 600 تجهیز عمده بازرسی صورت گیرد. این افزایش به دلیل گستردگی تجهیزات و اضافه شدن پالایشگاه های جدید و پانچ های ( نواقص) پروژه ایجاد شده است.

وی در پایان گفت: نتایج بازرسی های صورت گرفته نشان می دهد که تمام پالایشگاه های مجتمع با ظرفیت کامل و بدون هیچ گونه مشکلی در حال دریافت گاز و تولید محصولات متنوع هستند.

انتهای پیام/

-----------------------------------------------------------------------------
تذکر: کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها از سوی هشدار نیوز لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه های لازم، در بخش ویژه منتشر گردد.


   #پارس جنوبی #هشدار #ریشه یابی