تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
اقتصاد-مجازی،-فرصتی-واقعی

نگاهی به جایگاه فناوری در دنیای کسب و کار

اقتصاد مجازی، فرصتی واقعی
سیناپرس: اگر زمینه اصلی «اقتصاد دیجیتالی» را فضای مجازی در نظر بگیریم، باید پذیرفت که این فضا دیگر امروزه تنها جنبه سرگرمی یا ارتباطی ندارد، بلکه حجم بالایی از گردش مالی و تعداد بسیار زیادی از کسب وکارها را هم به خود جلب کرده است.

در دنیای امروز اقتصاد هم مثل بسیاری از عرصه های دیگر تحت تأثیر تحولات ناشی از پیشرفت فناوری قرار گرفته و شکل و حالت سنتی خود را تغییر داده است. فضای مجازی در حوزه اقتصاد حتی پا را فراتر گذاشته و علاوه بر تأثیرات کلی که بر همه زمینه ها وارد کرده، در این حوزه شاخه ای جدید به نام «اقتصاد دیجیتال» خلق کرده است.

اقتصاد دیجیتال مستعد صعود است

به گفته ایمان اسلامیان، کارشناس حوزه بانکداری الکترونیک، صورت اقتصادی جهان به وسیله فناوری اطلاعات و ارتباطات متحول شده است. او می گوید: «امروزه بانک ها، بیمه ها و بورس با روی کار آمدن فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی دچار تحولی شگرف شده اند و به سمت اقتصاد دیجیتال حرکت کرده اند که این اتفاق بزرگ به صورت خیلی محسوسی بر روی تولید داخلی کشورها تاثیر گذاشته است.»

«اقتصاد دیجیتال»، حریف قدرتمند «اقتصاد نفتی»

اقتصاد دیجیتال تا آن جایی پیشرفت کرده و جای خود را باز کرده است که درآمد آن حتی از درآمد حوزه های انرژی مانند حوزه نفت هم پیشی گرفته است. به جرات می توان گفت که درآمد شرکت های فعال در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات مثل شرکت مایکروسافت یا شرکت گوگل از مجموع درآمدهای نفتی کل جهان بیشتر است.

ناصرعلی سعادت، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در این زمینه می گوید: «درآمد شرکت های فعال در بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات در سراسر جهان حدود ۲.۵ برابر کل فروش نفت جهان در یک سال بوده است که این اهمیت اقتصادی صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات را در دنیا نشان می دهد. صنعتی که روز به روز به اهمیت آن هم افزوده می شود.»

اقتصاد دیجیتال با جوانان معنا پیدا می کند

کسب وکارهای نوپا یکی از زمینه های عمده تحقق و گسترش اقتصاد دیجیتال به شمار می آیند. این پتانسیل در کنار معضل بیکاری جوانان در کشور می تواند به فرصتی استثنایی تعبیر شود. به گفته کارشناسان و مسئولان این حوزه، بخش خصوصی که مجریان اصلی آن جوانان متخصص هستند، زیربنایی برای بسط اقتصاد دیجیتالی به حساب می آید و نیازمند خلاقیت و عمل آن ها است.

دولت باید فضای مجازی را غنیمت بداند

ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی، به تأکید رییس جمهوری بر استفاده از فضای مجازی در ایجاد اشتغال اشاره می کند و می گوید: «اشتغال در فضای مجازی با سرمایه گذاری کمتری ایجاد می شود و به همین دلیل مرکز توجه دولت قرار گرفته است و مطالعات گسترده ای انجام گرفته تا در ساختار شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی هم به اقتصاد دیجیتال به طور ویژه پرداخته شود. اما این مسئله نیازمند آموزش است.»

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز معتقد است: «اشتغال در فضای جدید را می توان با آموزش به بخش های مختلف تثبیت کرد. به این صورت که کسانی بیایند و در این عرصه فعالیت کنند که خودشان صاحب فن و کسب و کاری در حوزه سنتی هستند.»

به طورکلی در جهان امروز فناوری، فضای مجازی ارائه دهنده فرصت های طلایی برای اشتغال جوانان است. همین مسئله ضرورت آموزش در این زمینه را بیشتر از گذشته مشخص می کند. در کنار آن، فراهم کردن زیرساخت های مناسب توسط دولت می تواند جهش بزرگی در اشتغال زایی و حل بحران بیکاری در جامعه ایفا کند.

لینک کوتاه

   #فضای مجازی #فناوری اطلاعات #اشتغال #وزیر ارتباطات #بورس #ایجاد اشتغال #بخش خصوصی #رایانه

محتوای خبر «اقتصاد مجازی، فرصتی واقعی» را در سایت «سیناپرس» ببینید