تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
استقبال والدین از ثبت نام فرزندانشان در مدارس شاهد مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش در برنامه پاسخ گویی در استودیو الفبا از استقبال والدین از ثبت نام فرزندانشان در مدارس شاهد خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی برنا ؛ محمدرضا رزاقی با حضور در استودیو الفبای مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی و پاسخ به سؤالات خبرنگاران به پیشینه تأسیس مدارس شاهد اشاره و اظهار کرد: براساس آنچه امسال در اساسنامه مدارس شاهد آمده است، استانداردسازی مدارس مذکور تا رسیدن به یک مدل و سبک منسجم در مدارس شاهد در دستور کار خواهد بود وموضوع کیفیت بخشی رادراین مدارس باتمام توان پیگیری می کنیم.

وی افزود: برخلاف تصور برخی که مدارس شاهد را جزو مدارس خاص قلمداد می کنند، چنین نیست بلکه باتوجه به استراتژی انقلاب اسلامی وجود این مدارس با هدف پشتیبانی از فرزندان شاهد و ایثارگر و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه ضروری است.

*رویکرد فرهنگی تربیتی مدارس شاهد برجسته تر از سایر مدارس است

رزاقی از اقبال بالای والدین برای ثبت نام فرزندانشان در مدارس شاهد خبر دادو اذعان کرد: از آنجا که مدارس شاهد در قیاس با سایر مدارس رویکرد فرهنگی و پرورشی برجسته تری را در کنار فعالیت های آموزشی خود دارند،استقبال و رغبت خانواده ها نسبت به ثبت نام در این مدارس همواره افزایش یافته است.

وی اظهارکرد: با توجه به روند فعالیت ها در تمام مقاطع تحصیلی شاهد درخشش دانش آموزان در برنامه ها و مسابقات مختلف علمی وفرهنگی هنری بودیم و بر اساس آمار ها میزان قبولی در مسابقات و برنامه های علمی برای مقطع ابتدایی ۹۹.۸۹ درصد، برای متوسطه اول ۹۹.۷۹ درصد و برای متوسطه دوم ۹۶.۵۲ درصد بوده است.

مدیرکل شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش، سامانه سجا را تنها سامانه الکترونیکی مدارس شاهد اعلام ودر مورد آمار قبولی دانش آموزان در کنکور سراسری اظهار کرد: مدارس شاهد سیستمی برای دسترسی به این اطلاعات ندارند لذا آمارهای مربوطه به بنیاد شهید اعلام می شود، اما به طور تقریبی قریب به اتفاق دانش آموزان نتایج موفقی در آزمون داشتند .

*توسعه رشته های فنی حرفه ای وکاردانش در مدارس شاهد

رزاقی گفت:ایجاد فضای شاد و جذاب در دوره ابتدایی، شناسایی و هدایت استعدادهای دانش آموزان شاهد در دوره متوسطه اول و ایجاد آمادگی ها ومهارت های زندگی در دانش آموزان دوره متوسطه دوم برای ورود به جامعه از جمله برنامه های آموزش و پرورش در مدارس شاهد است.

وی ادامه داد: در راستای ایجاد زیرساخت هایی برای تحقق اهداف سند تحول بنیادین، گسترش رشته های فنی وحرفه ای کاردانش در مدارس شاهد و همچنین آموزش مهارت های زندگی در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

مدیر کل امور شاهد و ایثارگران خاطر نشان کرد: موضوع ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از مأموریت های اصلی مدارس شاهد است و تلاش می کنیم ترویج را با موضوعات تربیتی ترکیب و به پیش ببریم ، زیرا آموزش و پرورش متولی ترویج است.

*پوشش دانش آموزان شاهد وایثارگر مناطق محروم در طرح پراکنده

وی رسیدگی به امور تحصیلی فرزندان شهدا و ایثارگران را از وظایف مهم و اصلی اداره کل شاهد و ایثارگران برشمرد و افزود: براساس درخواست استان ها در جاهایی که نیاز بوده، مدرسه شاهد ایجاد کردیم و در سایر مناطق از جمله جاهای محروم و دورافتاده فرزندان شاهد و ایثارگران را که مدرسه شاهد درمنطقه آنها وجود ندارد ویا خودشان تمایل به حضور درمدارس شاهد نداشته اند، در قالب طرح پراکنده تحت پوشش قرار داده ایم،همچنین در این طرح ادارات آموزش وپرورش به ازای هردانش آموز شاهدموظفند 2ساعت برای فرد پیگیر امور شاهد ابلاغ صادر کنندتا او بتواند وضعیت تحصیلی دانش آموزشاهد را همواره در طول سال تحصیلی مورد ارزیابی قرار دهد ودر صورت لزوم مشکلات دانش آموز را تارفع کامل از طریق بیناد شهید پیگیری کند.

*تحصیل 380هزار دانش آموز در مدارس شاهد

رزاقی از تحصیل بیش از 380 هزار دانش آموز در مدارس شاهد خبر داد و عنوان کرد: از یک هزار و 350 مدرسه شاهد در سراسر کشور، 559 مدرسه دوره ابتدایی، 394 مدرسه دوره متوسطه اول و 397 مدرسه متوسطه دوره دوم فعالیت می کنند و از مجموع مدارس متوسطه دوم، 7 مدرسه فنی وحرفه ای، 3 واحد کاردانش و 193 مدرسه نظری مدارس دخترانه را شامل می شوند.

وی آمار دانش آموزان خانواده های شهدا، ایثارگران و آزادگان در مدارس شاهد را 51 درصد اعلام و عنوان کرد: دانش آموزان گروه طرح هدف شامل؛ فرزندان شهداوجانبازان بالای 25 درصد می شود و گروه دوم شامل فرزندان ایثارگرانی است که درصد جانبازی آنها کمتر از 25 است و گروه سوم محصلین در مدارس شاهد شامل دانش آموزان برگزیدگان علمی،فرهنگی و تربیتی است، بنابراین شهریه گروه اول را بنیاد شهید و گروه های دوم و سوم را والدین آنها به عنوان کمک سرانه پرداخت می کنند و با خانواده های بی بضاعت نیزدر این زمینه تفاهم صورت می گیرد.

مدیر کل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش وپرورش از وجود 144 هزار و 350 همکار فرهنگی ایثارگر و شاهد خبر داد واظهار کرد: 4 هزار و 79 شهید فرهنگی و 36 هزار دانش آموز شهید در کشور داریم و در مجموع 28 هزار و780 جانباز با درصدهای جانبازی مختلف در آموزش وپرورش خدمت می کنند.

*هوشمند سازی 85 درصد مدارس شاهد

وی از هوشمندسازی 85 درصد مدارس شاهد خبر داد و خاطرنشان کرد: گام های بسیاری در جهت فراهم کردن زیرساخت های هوشمندسازی و تهیه سخت افزارها و نرم افزارهای مدارس شاهد برداشته شده است.

*دومین جشنواره جایزه ملی ایثار در اسفندماه برگزار می شود

رزاقی گفت: دومین جشنواره جایزه ملی ایثار با هدف تقویت فعالیت های دانش آموزان مدارس شاهد در اسفندماه برگزار می شود و دراین دانش آموزان برگزیده در رشته های مختلف علمی، فرهنگی، ورزشی و هنری براساس شاخص های تعیین شده و در کنار سایر برگزیدگان از حوزه های علمیه و دانشگاه های سراسر کشور موردتقدیر قرار می گیرند.

   #دانش آموزان #دانش آموز #خانواده #شهادت #سامانه #کنکور سراسری #انقلاب اسلامی #سامانه الکترونیکی

محتوای خبر «استقبال والدین از ثبت نام فرزندانشان در مدارس شاهد» را در سایت «خبرگزاری برنا» ببینید