تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

وزیربهداشت گفت: در حوزه سلامت دولت ها باید ناظر و سیاستگذار باشند و ارائه خدمت توسط بخش خصوصی انجام شود و بخش خصوصی هم باید کیفیت را افزایش و قیمت را کاهش دهد.

به گزارش وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم امضای تفاهم نامه بین وزارت بهداشت و اتاق بازرگانی گفت: در حوزه بهداشت و درمان در بخش خصوصی نگاه متفاوتی داشتیم و تلاش های زیادی انجام دادیم که در بخشی از آن موفق و در بخشی موفق نبوده ایم.

وزیربهداشت افزود: امیدوارم شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت بتوانند از ظرفیت اتاق بازگانی برای رشد خودشان و ارتقای محصولاتشان بهره برند.

دکتر هاشمی ادامه داد: تغییر نگاه سنتی مبنی بر اینکه ارائه دهنده خدمت، فقط دولت است، زمان می برد و البته موانع و مشکلات قانونی هم وجود دارد و به نظر میرسد تا سیاستمداران و قانونگذاران به این باور نرسند، همچنان مشکلات وجود دارد و بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بخش سلامت نگرانی دارد.

وزیربهداشت با بیان اینکه شاید محدودیت های موجود در حوزه سلامت در بخش های دیگری مانند حوزه صنعت وجود نداشته باشد، گفت: شاهدیم که در حوزه صنعت قیمت گذاری انجام می شود؛ هرچند که ممکن است این قیمت گذاری دقیق نباشد. از طرفی مشکل مهم تر این است که خریدار خدمت، قیمت گذاری می کند و می گوید موظف هستید، خدمات مان را بفروشید، اگر هم پول دارو و خدمات را ندادیم شما باز هم موظف هستید، این خدمت را بفروشید. این روند باید تغییر کند؛ به طوری که دولت فقط سیاستگذار و خریدار خدمت باشد.

دکتر هاشمی گفت: چطور قوانین بازار آزاد را در سایر بخش ها قبول داریم، اما در حوزه سلامت به آن توجه نمی کنیم. این در حالی است که باید در این حوزه قوانین را رعایت کنیم. موفق شدیم تا از بخش خصوصی خرید خدمت کنیم. البته شرکت های خصوصی همه تمایل دارند که حاشیه امن داشته باشند و به همین دلیل خودشان را به شرکت های شبه دولتی وصل می کنند.

وزیربهداشت تصریح کرد: ما در حوزه بهداشت هم بالغ بر ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر که بخش خصوصی به کار گرفته بود به صورت خرید خدمت برای ارائه خدمت در شهرها و روستاها به کار گرفتیم؛ این در حالی است که در حوزه دارو، شرکت های شبه دولتی و دولتی نقش ایفا می کنند و شاید یکی از دلایل عدم به روز رسانی بخش دارویی کشور همین موضوع است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه در این حوزه محدودیت هایی وجود داشت و در عین حال موانع و محدودیت هایی به ما تحمیل شده است، گفت: این مشکلات مانع می شود که شاهد رشد جدی این حوزه باشیم؛ این در حالی است که در دنیا بالاترین سرمایه گذاری در حوزه سلامت است و گردش اقتصادی این حوزه بیش از گردش نفت و گاز است، اما در ایران تصور می شود اگر تمام کارهارا دولت انجام دهد و تصدی گری هم دست دولت باشد و همه خدمات را دولت ارائه دهد، به نفع مردم است، درصورتیکه که چنین نیست، زیرا هم کیفیت خدمات کاهش پیدا می کند و هم هزینه ها افزایش خواهد داشت و هم در برخی از بخش ها چون دولت توانمندی کافی ندارد با سرکوب قمیت ها مواجه می شویم و در نتیجه به عدالت در دسترسی به خدمات آسیب وارد می شود.

وزیربهداشت گفت: وجود بیمه های متعدد غیر دولتی در صورتی که واقعا کارکرد بیمه داشته باشند، خوب است نه اینکه صندوق های بیمه پول نداشته باشند، علاوه بر این باید فرصتی هم به حوزه تجهیزات پزشکی و خدمات برای بخش خصوصی فراهم شود، البته انصافا در طول دو سه دهه اخیر در بخش بهداشت و درمان خوب کار شده است و در مقایسه با کشورهایی مانند روسیه و افریقای جنوبی در حوزه دارو و دیگر حوزه ها اقدامات خوبی انجام شده و علیرغم تحریم ها توانسته ایم خوب پیش برویم.

دکتر هاشمی اظهارداشت: در طول ٤ سال اخیر، تقریبا هرسال بالغ بر ٢٠ قلم دارو روانه بازار شده است که توانسته اند صادراتی شوند، درمورد واکسن و تجهیزات پزشکی نیز موفق بوده ایم، در عین حال در حوزه خدمات هم دولت ها کمک زیادی به جامعه پزشکی نکردند، اما این جامعه در حوزه کسب مهارت تلاش کرده اند؛ به طوری که اکنون فاصله ای با دنیا نداریم هرچند که مشکل مان این است که در کشورمان توزیع خدمات عادلانه نیست که البته کارهایی را برای حل این مشکل انجام داده ایم.

شما هم می توانید صاحب پنل رایگان #پیام_صوتی شوید www.iransot.ir

هم اینک عضو کانال رادیو تلگرامی #آوای_قم شوید : https://t.me/avayeqom


   #بخش خصوصی #سلامت #حوزه سلامت #عدالت #تلگرامی #روسیه #رادیو #اتاق بازرگانی

محتوای خبر «شرکت های دانش بنیان کیفیت محصولاتشان را ارتقا دهند» را در سایت «قم پرس» ببینید