تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
پیشگیری از سرطان با انجام غربالگری یک فوق تخصص گوارش می گوید: اگر قبل از این که دچار علایم بالینی بیماری بشویم به پزشک مراجعه کنیم و آزمایشاتی انجام بدهیم می توانیم از بروز بیماری ها پیشگیری کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج، مژگان فروتن در توضیح غربالگری سرطان اظهار کرد: ژنتیک، عوامل محیطی و ضایعات پیش سرطانی عوامل دخیل در ایجاد هر بیماری از جمله سرطان هستند. اگر ما قبل از این که دچار علائم بالینی بیماری بشویم به پزشک مراجعه کنیم و آزمایشاتی انجام بدهیم می توانیم از بروز بیماری ها پیشگیری کنیم.

وی ادامه داد: در مورد سرطان روده بزرگ، ضایعات پیش سرطانی، پولیپ های آدنوماتوز هستند که به راحتی با کلونوسکوپی قابل مشاهده و برداشتن هستند. برخی پولیپ ها، شبیه قارچ و یک کلاهک و پایه دارند. اگر پایه سالم باشد، کلاهک برداشته می شود و نیازی به جراحی ندارد.

فروتن در ادامه تصریح کرد: در مورد معده، مخاط معده نازک می شود یعنی آتروفی می شود و بعد به سمت دیسپلازی (تغییرات سلولی) می رود. اگر در این مرحله عوامل خطر را بشناسیم و آنها را برطرف کنیم، از سرطان پیشگیری می شود. در غیر این صورت بعد از آتروفیه شدن، با سرطان مواجهه می شویم.

وی در خصوص افراد خطرپذیر سرطان روده بزرگ گفت: کسانی که سابقه خانوادگی این سرطان را دارند باید از سن خیلی پایین تر، غربالگری شوند. افراد پرخطر، سابقه بیماری های گوارشی مانند پولیپ دستگاه گوارش را ذکر می کنند. از بیماری های التهابی روده، کولیت زخمی، خطر سرطانی شدن را دارد. این افراد حتما باید بررسی شوند و درمان خود را پیگیری کنند. اگر فرد مبتلا به کولیت تمام روده است، هفت سال بعد از شروع بیماری و اگر دچار کولیت سمت چپ است، ۱۲ سال بعد از شروع بیماری هر ساله یا یک سال در میان باید بررسی شوند.

سرطان

این فوق تخصص گوارش ادامه داد: البته اگر بیماری کولیت زخمی به صورت خاموش است، یعنی اسهال و خونریزی ندارند، باز هم باید مراجعه کنند. بررسی سالانه یا یک سال در میان با روش کلونوسکوپی انجام می شود. اگر کسی سابقه پولیپ روده را در خانواده اش دارد هم باید مراجعه کند. اگر کسی سابقه پولیپ روده را در خود یا خانواده اش ذکر می کند،آن هم در سنین زیر ۵۰ سال، جزو عوامل پر خطر محسوب می شود و باید کلونوسکوپی انجام دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که کسی که سابقه بیماری های روده مثل پولیپ و سرطان روده را در خود و خانواده اش ذکر نمی کند باید چه زمانی برای کلونوسکوپی مراجعه کند؛ افزود: باید در سنین بالای ۵۰ سال مراجعه کند. پزشک باید دستور کلونوسکوپی را بدهد. انجام آزمایش خون مخفی، عکس رنگی و کلونوسکوپی از طریق سی تی اسکن یا کلونوسکوپی از طریق آندوسکوپی بسته به تعامل پزشک و بیمار انجام می شود.

فروتن در خصوص غربالگری سرطان معده تصریح کرد: اگر سابقه سرطان معده در زیر ۴۰ سالگی در خانواده وجود داشته باشد بقیه افراد باید غربالگری شوند در غیر این صورت ما به کسی که علامت ندارد پیشنهاد آندوسکوپی نمی دهیم.

وی تاکید کرد: در سرطان کیسه صفرا متاسفانه زمانی متوجه بیماری می شویم که نمی توان کاری برای بیمار انجام داد بنابراین تشخیص زودهنگام آن کمک کننده است.

این فوق تخصص گوارش در خصوص چگونگی پیشگیری از سرطان کبد، تصریح کرد: کسانی که هپاتیت B و C دارند یا کبدشان چرب است، درست است که همه آنها به سمت سرطان کبد پیش نمی روند، اما باید این افراد مراجعه کنند و پیگیر شوند.

غذاهای کنسروی کمتر مصرف کنید

فروتن در پایان توصیه کرد: غذای سالم و تازه بخورید. غذاهای کنسروی کمتر مصرف کنید. بویژه شور و ترشی و غذاهای کبابی زیاد نخورید. مصرف غذاهای حاوی نیترات و فست فود را بسیار محدود کنید. از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید. اگر اضافه وزن دارید اقدام به کاهش وزن داشته باشید هر وقت با خونریزی دستگاه گوارش مواجه شدید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

   #سرطان #خانواده

محتوای خبر «پیشگیری از سرطان با انجام غربالگری» را در سایت «خبرگزاری موج» ببینید