تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
177717_938.jpg
به گزارش صبا، مستند «پرونده 1220» (The Case of 1220) مربوط به ماجرای قتل شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر رژیم پهلوی در مرداد ماه 1370 در حومه پاریس و در محل اقامت اوست. فعالیت های آخرین نخست وزیر رژیم پهلوی علیه جمهوری اسلامی سبب شد تا انگشت اتهام مخالفین، علیه ایران نشانه رود و در این میان، پیکان این اتهام به سوی مسعود هندی مدیر دفتر صداو سیما در فرانسه نشانه رفت. مستند، داستان را از زبان خود مسعود هندی تعریف می کند.
در این مستند طبق ادعای مسعود هندی و خانواده اش، در سال 1370 زمانی که بختیار در فرانسه به قتل می رسد، او در تهران بود و پس از بازگشت به فرانسه، توسط پلیس این کشور در منزل به اتهام قتل دستگیر شده و راهی زندان شد. دادگاه او را به خاطر اینکه در گذشته درخواست ویزا برای دو نفر از ایران کرده بود و آن دو نفر احتمالا در این قتل شرکت داشته اند، به همکاری و معاونت در قتل متهم کرد.
در ادامه مستند «پرونده 1220» می بینیم که در نهایت قاضی پرونده عمدا و به دروغ وی را متهم اعلام می کند و به ناچار «مسعود هندی» مدت زمان زیادی را بی گناه در زندان و سلول انفرادی سپری می کند. این مستند از سختی هایی که وی در دوران زندان کشیده و تاثیرات مخربی که بر روی او حتی در زندگی امروزش دارد می گوید. هندی برای سه سال اول بازجویی خود، « ملاقات ممنوع » بوده است و در آخر بعد از سپری کردن 82 ماه زندانی، در سال 1377 آزاد شد.
مستند «پرونده 1220» به کارگردانی محمد جواد رجب بیگی محصول سال 2016 و به تهیه کنندگی واحد تولید شبکه پرس تی وی، بعد از دوبله در شبکه هیسپان، در سه قسمت 25 دقیقه ای از روز دوشنبه ساعت 7:30 به وقت تهران برای مخاطبان اسپانیایی زبان این شبکه آماده پخش می شود و در ساعات 14:30 و 20:30 همان روز بازپخش خواهد شد.   #قتل #فرانسه #پیکان #پاریس #دوبله #خانواده

محتوای خبر «مرور پرونده قتل شاپور بختیار در هیسپان تی وی» را در سایت «خبرگزاری صبا» ببینید