تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان

دولت تونس در ادامه ناآرامی های اخیر به خاطر افزایش بهای کالاها و مالیات، ۱۵۰ نفر دیگر از جمله رهبران اپوزیسیون محلی را بازداشت کرده است. فعالان سیاسی خواهان ادامه تظاهرات در روزهای آینده شده اند.

به گزارش صدای ایران،تظاهرات در تونس که در مواردی به خشونت انجامیده از روز دوشنبه و مرگ یکی از تظاهرکنندگان گسترش یافت. تظاهرکنندگان ده ها ساختمان دولتی را به آتش کشیده و دولت در واکنش به این وضعیت نیروهای ارتش را در چندین شهر مستقر کرده است.

فعالان و سیاستمداران مخالف دولت خواستار ادامه تظاهرات در پایتخت در روزهای شنبه و یکشنبه شدند. روز یکشنبه هفتمین سالگرد سرنگونی رژیم دیکتاتوری «زین العابدین بن علی» است.

روز پنجشنبه ناآرامی و درگیری های پراکنده ای در «سلیانه» واقع در شمال کشور، «سیدی بوزید» در مرکز تونس و شهر دوز در جنوب اتفاق افتاد.

در این زمینه سخنگوی وزارت کشور تونس اعلام کرد که «اعتراض ها کاهش یافته و تلفات و تخریبی روی نداده است. پلیس شب گذشته ۱۵۰ نفر از افرادی را که در شورش ها شرکت داشتند، بازداشت کرده و به این ترتیب مجموع تعداد بازداشت شدگان به ۷۷۸ نفر رسیده است».

او اضافه کرد ۱۶ نفر از تندروها نیز در میان بازداشتی ها هستند.

یک منبع قضایی نیز گفته است که سه نفر از رهبران محلی جبهه خلقی تونس، نیروی اصلی مخالف دولت، در شهر «قفصه» به اتهام آتش زدن ساختمان های دولتی بازداشت شده اند.

طبق این گزارش، تظاهرات و ناآرامی های اخیر در اعتراض به افزایش بهای کالاها و مالیات صورت می گیرد که در بودجه جدید دولت در نظر گرفته شده و از روز اول ژانویه به اجرا درآمده است.

در بودجه سال ۲۰۱۸ مالیات بر واردات چندین کالا نیز افزایش یافته و دولت سعی دارد از طریق تشویق کارمندان دولتی به بازخرید و بازنشستگی داوطلبانه از هزینه های جاری خود بکاهد.

با وجود آنکه بسیاری از صاحبنظران تونس را تنها نمونه دمکراتیک و موفقیت آمیز در تحولات موسوم به «بهار عربی» می دانند از زمان سرنگونی حکومت زین العابدین بن علی تاکنون ۹ دولت در این کشور تشکیل شده و هیچیک نتوانسته اند مشکلات اقتصادی عمیق تونس را حل کنند.

   #مالیات #پایتخت #نیروهای ارتش #مشکلات اقتصادی #بازنشستگی #حکومت

محتوای خبر «۱۵۰ نفر دیگر در تظاهرات های تونس بازداشت شدند» را در سایت «صدای ایران» ببینید