تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
بسته اقتصادیمهم ترین اخبار اقتصادی نخستین شنبه زمستان ۱۳۹۶، از تخلیه حباب قیمت سکه و ادامه گران شدن ارز مبادله ای حکایت دارند.

به گزارش ایسنا، در بازار امروز - شنبه - بازار با ثبات نسبی قیمت همراه شده و قیمت طلا در مقایسه با قیمت آخر هفته روند افزایشی پیدا کرده و قیمت دلار و سکه تمام نیز تغییر محسوسی نداشته است.

این درحالی است که در حالی در روزهای قبل از برگزاری اولین حراجی سکه، پیش بینی حدود ۲۰۰ هزار تومان حباب در قیمت سکه وجود داشت که اکنون مدیرعامل بانک کارگشایی اعلام می کند، این حباب تا ۱۲۰ هزار تومان از بین رفته از حدود ۲۱۰ هزار تومان تنها ۹۰ هزار تومان باقی مانده است. بر اساس توضیحاتی که سلیمانی به ایسنا ارائه کرده، طی این چند مرحله حدود ۶۲ هزار و ۵۷۰ قطعه سکه تمام بهار و نیم در این حراجی ها فروش رفته که ۳۳ هزار و ۳۴۰ قطعه مربوط به تمام بهار و ۲۹ هزار و ۲۳۰ قطعه به نیم بها اختصاص دارد.

ثبات غیررسمی، افزایش رسمی

اما از سوی دیگر، درحالی که بازار غیر رسمی شاهد ثبات قیمت سکه و ارز بوده است، امروز اعلام شد که با افزایش دوباره قیمت دلار در مرکز مبادلات ارزی از ۳۵۹۰ تومان هم عبور کرد.

این درحالی است که نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران معتقد است که این ضرورت وجود دارد که دولت در بودجه سال آینده به سمت تک نرخی کردن ارز پیش برود و اگر این کار را انجام نمی دهد نسبت واردات با ارز مبادله ای و ارز آزاد را منطقی کند.

رخ ارز در بودجه سال ۱۳۹۷، ۳۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است رقمی که با انتقاداتی از طرف فعالان اقتصادی روبرو شده است و معتقدند که این نرخ با واقعیت های بازار چندان سازگار نیست. رضا پدیدار در گفت و گو با ایسنا، گفت: شرایطی که در حال حاضر برای دلار وجود دارد این است که دو نرخ برای دلار وجود دارد. یک دلار مبادله ای و یک دلار آزاد. در حال حاضر بر اساس اطلاعاتی که وجود دارد ۶۰ درصد واردات با ارز مبادله ای صورت می گیرد و ۴۰ درصد از واردات نیز با ارز بازار آزاد انجام می شود.

ایرانی ها چقدر پول برای خودرو کنار می گذارند؟

اما اگر از بازار سکه و ارز بگذریم، بازار دیگری که همیشه برای بخش زیادی از ایرانی ها جذابیت داشته، بازار خودرو است. در تازه ترین خبر از این بازار، شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در حاشیه دومین نمایشگاه بین المللی خودروی تهران که چندی پیش برگزار شد، اقدام به برگزاری نظرسنجی از ۱۵۴۳ نفر از بازدیدکنندگان نمایشگاه در رابطه با بودجه ای که برای خرید خودرو اختصاص داده اند، کرده است.

طبق این نظرسنجی ۱۴ درصد از افراد مورد بررسی اعلام کرده اند که مبلغی کمتر از ۵۰ میلیون تومان را به خرید خودرو اختصاص می دهند. ۲۵ درصد افراد نیز اظهار کردند که بودجه مدنظر آنها برای خرید خودرو بین ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان است. ۲۵ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی نیز بودجه مدنظر خود برای خرید خودرو را بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان اعلام کرده اند. ۱۷ درصد افراد نیز اظهار کرده اند بودجه مدنظر آنها برای خرید خودرو بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلیون تومان است.

گمانه زنی درباره قیمت بنزین و ... ممنوع!

درحالی که انتشار لایحه بودجه ۹۷ گمانه زنی های زیادی را درباره قیمت بنزین و سایر حامل های انرژی دامن زده است و قیمت های مختلفی برای هر یک از این حامل ها اعلام می شود، دفتر سخنگوی دولت درباره اخبار مرتبط با قیمت حامل های انرژی اطلاعیه ای صادر کرد و گفت: در پی انتشار اخباری در خصوص اصلاح قیمت حامل های انرژی و برخی اظهارنظرهای متفاوت و مختلف در رسانه ها و شبکه های اجتماعی بدین وسیله اعلام می شود که اطلاع رسانی و اعلام رسمی هرگونه اصلاح و تغییر قیمت، زمان و چگونگی اجرای آن صرفا از طریق سخنگوی محترم دولت و دفتر ایشان انجام خواهد گرفت و سایر اظهارات و اخبار از منابع دیگر فاقد اعتبار است.

کاسپینی ها درگیر تخلف های متعدد

پرونده موسسات مالی و اعتباری هنوز با حاشیه های متعددی درگیر است. امروز اعلام شد مشتریان کاسپین که برای پرداخت اقساط تسهیلات دریافتی خود به شعب مراجعه کرده اند در مواردی با الزام شعب نسبت به پرداخت جریمه تاخیر مواجه شدند. این در حالی است که بر اساس بخشنامه ای که کاسپین اعلام کرد هیچ مشتری نباید در فاصله تیرماه تا نیمه آذرماه امسال جریمه تاخیر پرداخت کند.

بعد از اینکه پرداخت سپرده های تا سقف ۲۰۰ میلیون و بالاتر تعاونی منحله فرشتگان به عنوان یکی از زیرمجموعه های بزرگ موسسه کاسپین در آبان ماه امسال از سر گرفته شد، به دنبال فراهم شدن شرایط برای انتقال تسهیلات تعاونی به کاسپین، دریافت اقساط وام های دریافتی آن نیز در نیمه آذرماه در دستور کار قرار گرفت، بنابراین طبق بخشنامه کاسپین، مشتریان فرشتگان که وام هایی را قبلا دریافت کرده بودند، می توانستند با مراجعه به شعب نسبت به واریز اقساط اقدام کنند.

انتهای پیام

   #خودرو #قیمت سکه #وام #نمایشگاه #قیمت دلار #موسسه کاسپین #استاندارد #نمایشگاه بین المللی #اخباری #موسسات مالی

محتوای خبر «مهم ترین اخبار اقتصادی امروز در یک نگاه» را در سایت «ایسنا» ببینید