تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
کاروانسرای مرنجاب؛ پناهگاه کویرنوردان

کاروانسرای مرنجاب که سده ها از عمرش می گذرد همچنان سرپناه کویرنوردان است.

مقاله های مرتبط:

سال ۱۰۱۲ هجری قمری (۶۳۲ هجری خورشیدی) بود که کلنگ اصفهان پایتخت را به ایران، واقع شده است. این منطقه در گذشته گذرگاه رودخانه ها و آبراهه های دائمی و فصلی پرآبی بوده و حتی در بهار به دلیل عبور جریان های سیلابی پرآب بسیار خطرناک بوده است.

اکنون دیگر خبری از آن سیلاب ها نیست و بند ریگ در بهار با پوشش گیاهی زیبا می شود و زمانی که بر اثر وزش باد تپه های ماسه ای به حرکت درمی آید طبیعت حسابی در اینجا سیر می کنند یا فیلمسازان برای فضاسازی حوادث آفریقا سر از اینجا در می آورند.

مسیری که از آران و بیدگل به مرنجاب می رود یکی از مسیرهای قدیمی اصفهان به ورامین-جاده ی سنگفرش قم کشیده شد، دیگر از رونق افتاده باشد؛ شاهدش خاطرات آلفونس گابریل (۱۸۹۴ – ۱۹۷۵) اتریشی است که به اینجا آمده است. او پس از توصیف شنزارها و طوفان های شن می نویسد: «... قبل از تاریک شدن هوا، پس از راهپیمایی طولانی و مرارت بار به بقایای کاروانسرای قدیمی مرنجاب رسیدیم. جایی که در برابر فشارهای شدید باد در امان بودیم... ویرانه های کاروانسرای مرنجاب روی تپه ای قرار گرفته بود ...».

در سال های قبل از انقلاب، سازمان میراث فرهنگی کاشان یک بار در مرنجاب به منظور ایجاد و راه اندازی یک ایستگاه تحقیقات مناطق کویری و بیابانی تعمیرات اساسی انجام دادند. اما با اوج گیری انقلاب اسلامی کار رها شد و دیگر ادامه نیافت.

پس از پیروزی انقلاب، منطقه تا مدتی تقریباً به لحاظ نوروز پذیرای مهر تا اوایل بهار شب ها سرد و از اواسط خرداد تا اوایل شهریور گرم است. شب های اواخر فروردین تا اوایل خرداد مطبوع است. در روزها هم از اواسط آبان تا اوایل اردیبهشت سرد و از دهه ی اول خرداد تا دهه ی اول مهر گرم و در سایر ماه ها عالی است.

استخر کاروانسرای مرنجاب

حوضچه ی کاروانسرای مرنجاب

برای دسترسی به منطقه سه مسیر اصلی وجود دارد: نخست مسیر شهر آران و بیدگل به جاده ی خاکی مرنجاب است. کنار امامزاده هلال بن علی در واقع سرآغاز جاده ی کویر مرنجاب است. مسافت ۵۰ کیلومتر است اما نمی شود سواری ها خیلی سرعت گرفت از این رو روی دو-سه ساعت حساب کنید تا مسیر را بپیمایید. ورودی کویر از پنج هزار تا پانزده هزار تومان متغیر است. از آران و بیدگل تا کاروانسرای مرنجاب هیچ غذای خوشمزه ی اهالی کویر بوده و هنوز هر از گاهی برای تجدید خاطره خورده می شود. اگر هم در آنجا به گله ای شتر برخوردید که مشغول آب خوردن از چشمه ای بودند تعجب نکنید، پاتوقشان است!

در درون کاروانسرا سفره خانه ی سنتی تعبیه شده، علاوه بر آنکه سرویس بهداشتی عمومی هست، هر اتاق هم توالت و حمام اختصاصی دارد. دو نوع اتاق موجود است: یکی اتاق های کوچک که ده نفر ظرفیت دارند و به قیمت ۱۰۰ هزار تومان کرایه داده می شوند و دیگری اتاق های بزرگ با ظرفیت ۱۵ نفر و قیمت ۱۵۰ هزار تومان. بهتر است برای اطمینان از قبل اتاق را رزرو کنید.

کاروانسرای مرنجاب

اگر فصل سرد بود، با آنکه پتو دارند، اما بهتر است کیسه خواب داشته باشید. اگر هم هوا خوب بود و خواستید ستاره ها را رصد کنید، محوطه ی فنس کشی شده ای کنار کاروانسرا هست که می توانید آنجا اقامت کنید. در اطراف کاروانسرا حوضچه ی آبی به طول ۵۰ متر و عرض ۱۵ متر قرار دارد که درختان بید و گز آن را محصور کرده اند. محوطه ی این آبگیر در سال های اخیر برای رفاه حال مسافران برای برپایی چادر آجرفش شده است. منقل هایشان هم برای استفاده ی عموم به راه است. این هم شماره اش: ۰۳۱۵۴۷۳۲۲۸۲ لذتش را ببرید.

   #اصفهان #کاشان #پایتخت #حوادث #انقلاب اسلامی #نوروز