تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 174
باشگاه خبرنگاران جوان : همه ی افراد گاهی اوقات دچار نفخ می شوند اما برخلاف باور عموم، نفخ با احتباس آب فرق دارد در حقیقت نفخ توسط تجمع گاز در شکم ایجاد می شود.

نفخ بسیار ناراحت کننده می باشد. اگر می خواهید از نفخ جلوگیری کنید، ۳ نوع ماده ی غذایی وجود دارند که باید از آنها اجتناب نمایید: لبنیات، هله هوله و نوشیدنی های گازدار.

لبنیات

مواد لبنی خوشمزه هستند و بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل می باشند. با این حال خوردن لبنیات بیش ازحد می تواند باعث ایجاد نفخ ناخوشایند و ناراحت کننده ای شود. درصد قابل توجهی از مردم از مشکلی به نام عدم تحمل لاکتوز رنج می برند اما از آن بی خبرند. این افراد پس از نوشیدن شیر، خوردن پنیر یا بستنی معمولا دچار نفخ می شوند. علت نفخ آنها این است که لاکتوز – آنزیمی که در تمام محصولات لبنی وجود دارد – دستگاه گوارش آنها را تحریک کرده و باعث ایجاد گاز می شود.

اگر بعد از خوردن مواد لبنی دچار نفخ می شوید، بمدت ۲ هفته هیچ گونه لبنیاتی مصرف نکنید. آن گاه متوجه خواهید شد که بدون نفخ، چقدر سالم تر و جمع وجورتر می شوید.

بیشتر بخوانید: غذاهایی که اگر بدانید باعث ایجاد نفخ می شوند، متعجب خواهید شد!

هله هوله

همه ی ما می دانیم که نباید هر روز هله هوله مصرف کنیم. با این حال بسیاری از مردم با این توجیه که کالری ناشی از این هله هوله ها، سهم کوچکی از کالری روزانه شان را به خود اختصاص می دهد، تقریبا هر روز مقدار کمی هله هوله می خورند.

حتی اگر شما هر روز مقدار بسیارکمی هله هوله بخورید، بازهم احتمال نفخ شکم تان را افزایش می دهید. سدیم و قند موجود در هله هوله ها باعث نفخ می شود بنابراین بجای هله هوله از میوه هایی مانند هندوانه یا آناناس استفاده کنید. این کار، کمک زیادی به باریک شدن دور کمر تان می کند.

نوشیدنی های گازدار

نوشیدنی های گازدار جزء بدترین چیزهایی هستند که می تواینم مصرف کنیم و همه ی ما می دانیم که باید از زندگی ها و یخچال های ما بیرون بروند. یک قوطی نوشابه، چیزی جز کالری پوچ نیست اما با وجود این همچنان میلیون ها نفر در سراسر جهان از آن استفاده می کنند.

نوشیدنی های گازدار علاوه بر سایر خطرات سلامتی که ایجاد می کنند، یکی از عوامل اصلی ایجاد نفخ هستند. گازهای موجود در این نوشیدنی ها در دستگاه گوارش شما جمع می شوند و همان حس ناخوشایند و ناراحت کننده ای را ایجاد می کنند که همه ی ما به خوبی می شناسیم.

این مسئله فقط در مورد نوشابه های پرکالری صدق نمی کند بلکه هر شکلی از نوشیدنی های گازدار می تواند باعث ایجاد نفخ شود، مانند آب گازدار. بهتر است بجای آنها از آب یا چای سرد استفاده کنید.

نفخ برای هرکسی پیش می آید اما بسیاری از افراد می توانند با پرهیز از چیزهایی که باعث نفخ می شوند، از آن پیشگیری کنند. اگر می خواهید ظاهر و احساس بهتری در مورد خودتان داشته باشید و دور کمرتان را باریک کنید، لبنیات، هله هوله و نوشیدنی های گازدار را حذف نمایید. شما از نتایج آن شگفت زده خواهید شد.

  

محتوای خبر «بدترین مواد غذایی برای نفخ» را در سایت «دنیای اقتصاد» ببینید