تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 407
گروه ادب: دبیر جشنواره ملی کتاب سال «سبک زندگی» گفت: جشنواره ها و همایش های متعددی درباره سبک زندگی برگزار شده، اما یک اشکال مهم عدم هدایت و رهبری از سوی یک مرکز راهبردی است. که سبب تولید آثار ضعیف و غیرکاربردی شده است.

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، «سبک زندگی» به عنوان یکی از مهم ترین مسائل مورد اهتمام فعالان، نخبگان و مدیران فرهنگی کشور به ویژه مقام معظم رهبری است؛ چراکه از عرصه های جدی جامعه سازی و تمدن سازی و از مهم ترین عوامل حفظ و ارتقای هویت یک ملت به شمار می رود که در همین راستا نخستین جشنواره ملی کتاب سال «سبک زندگی» شکل گرفته است که برای آشنایی بیشتر با اهداف این جشنواره، گفت وگویی را با حجت الاسلام والمسلمین علیرضا فجری، دبیر اجرایی جشنواره انجام داده ایم که در ادامه ارائه می شود.
- جشنواره کتاب «سبک زندگی» با چه اهدافی راه اندازی شده است؟
«جشنواره ملی کتاب سال سبک زندگی» برای نخستین بار در کشور توسط دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می شود که برخی از مهم ترین اهداف این جشنواره عبارتند از تلاش برای تدوین نظام ارزش گذاری دانشی و دین بنیاد در عرصه محصولات مکتوب عرصه سبک زندگی و تلاش برای بازتعریف «کتاب سبک زندگی» به مثابه یک رشته تخصصی، رصد فعال و هدفمند آثار مکتوب عرصه سبک زندگی با هدف جریان شناسی فعالان سبک زندگی و آسیب شناسی، امکان سنجی و ظرفیت سنجی در ساختن نظام جامع پژوهش های سبک زندگی، ظرفیت شناسی عناصر پژوهشی عرصه سبک زندگی در سطح کشور به ویژه با تمرکز بر نیروی انسانی و باهدف استعدادیابی و شبکه سازی مردمی- نخبگانی، مستندسازی فعالیت های علمی مکتوب به عنوان یک گام اثربخش برای ساختن کلان نظام سبک زندگی اسلامی، مقدمه سازی برای انجام فراتحلیل های روند پژوهانه از حوزه مطالعات سبک زندگی و گفتمان سازی و ایجاد نگرش نو و حساسیت اجتماعی در شبکه نخبگانی کشور نسبت به حوزه مطالعات سبک زندگی.
- چه چشم اندازی برای این جشنواره ترسیم کرده اید؟
با توجه به مسئولیتی که از سوی نهادهای حاکمیتی و دولتی در زمینه سبک زندگی به دفتر تبلیغات اسلامی داده شده، قرار شده تا هر سال آثار پژوهشگران حوزه سبک زندگی رصد شده و مورد ارزیابی قرار گرفته و از آنان به نحو شایسته تجلیل شود. از این رو این جشنواره مقدمه ای برای جهت دهی بسیاری از پژوهش ها به سمت مسایل مورد نیاز جامعه در حوزه سبک زندگی اسلامی خواهد بود و امیدواریم بعد از چند سال از برگزاری این جشنواره تا حد زیادی از خلأهای پژوهشی این حوزه را پر کنیم.
-در رابطه با سبک زندگی، همایش ها و جشنواره های متعددی برگزار شد، اما ظاهراً چندان مؤثر نبوده! آیا این جشنواره تفاوتی با سایر جشنواره ها خواهد داشت تا قدمی مثبت در این عرصه بردارد؟
همان طوری که اشاره کردید، نه تنها جشنواره ها و همایش ها بلکه کتاب ها و مقالات متعددی با نام سبک زندگی منتشر شده است، اما یک اشکال مهم همه اینها عدم هدایت و رهبری از سوی یک مرکز راهبردی است. تا زمانی که در این زمینه هر مجموعه ای برای خودش کار کند و حاضر نباشد به صورت سازماندهی شده فعالیت کند، شاهد خواهیم بود که یا کارهای ضعیف انجام می شود یا کارهای غیرکاربردی یا موازی کاری و ... . در همین راستا دفتر تبلیغات اسلامی برای اینکه این مشکلات پیش نیاید بیش از دوسال کار مطالعاتی انجام داده است و یک ماتریسی از برنامه های آموزشی، پژوهشی، ترویجی و تقنینی را طرح ریزی کرده و با مجموعه ای از نهادهای فعال و تأثیرگزار در حوزه سبک زندگی آنها را پیش می برد تا تأثیر آن مقطعی نبوده و پس از یک دوره پنج ساله، برای همگان قابل لمس باشد. از آنجا که در حوزه سبک زندگی از عقبه فکری قوی برخوردار هستیم، امید داریم که به لطف خداوند متعال به اهدافمان جامه عمل بپوشانیم.
- فکر می کنید در حوزه سبک زندگی چه تعداد آثار وجود دارد؟
با رصدی که در این زمینه انجام داده ایم، هرچند بیش از 10 هزار اثر با نام سبک زندگی وجود دارد، اما به نظر می رسد در حدود 1500 اثر دارای شاخصه های اولیه ما بوده و قابلیت ارسال و راهیابی به داوری های تفصیلی را داشته باشند.
- در راستای ترویج و تبلیغ سبک زندگی اسلامی، چه حمایت های ویژه ای را از آثار برگزیده خواهید داشت؟
حمایت های ما در دو حوزه مادی و معنوی است. به نظر ما آنقدر حمایت های ما چشمگیر خواهند بود که پژوهشگران ترغیب شوند، حتماً یه اثر پژوهشی در حوزه سبک زندگی از خود به جای بگذارند و از حمایت های ما برخوردار شوند. این نکته را نیز تأکید کنم که برخی از حمایت های ما شامل همه شرکت کنندگان خواهد بود، حتی از اثر آنها برگزیده نشود.
- در پایان بفرمایید محورهای این جشنواره چه موضوعاتی هستند؟
محورهای جشنواره عبارتند از؛ مباحث تئوریک و نظریه پردازی سبک زندگی، مفاهیم، مبانی نظریه های سبک زندگی، ارتباط سبک زندگی با نهادها و نظام های اجتماعی، نظام خانواده و سبک زندگی، نظام تعلیم و تربیت و سبک زندگی ، نظام سیاسی و سبک زندگی، نظام حقوقی – قضایی، علوم اسلامی و انسانی و سبک زندگی، فقه و سبک زندگی، کلام و سبک زندگی، اخلاق و سبک زندگی، علم اقتصاد و سبک زندگی، علوم سیاسی و سبک زندگی، علم روانشناسی و سبک زندگی، علوم اجتماعی و سبک زندگی، علوم ارتباطات و سبک زندگی، سبک زندگی با نگاه تطبیقی.
الگوهای موضوعی سبک زندگی، الگوی زیبایی، الگوی تغذیه، الگوی مسکن و شهرسازی، الگوی زندگی دوم (فضای مجازی)، الگوی مناسک مذهبی، الگوی معاشرت، الگوی اوقات فراغت، الگوی بهداشت و سلامت، الگوی مصرف فرهنگی، الگوی کسب و کار، الگوی شهروندی، الگوی مصرف اقتصادی، الگوی تزئینات، الگوی اندیشه ورزی و دانش اندوزی، کالاهای فرهنگی، کالاهای مکتوب، کالاهای رسانه ای، محصولات هنری، اسباب بازی و وسایل سرگرمی، انواع طراحی ها موبایل و فضای مجازی، میراث فرهنگی، کالاهای مذهبی، محصولات ورزشی به مثابه کالای فرهنگی.

   #پژوهش #مقام معظم رهبری #داوری #خانواده #حوزه علمیه #اسباب بازی