تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 224
شوراصنفی

شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان به مناسبت "روز دانشجو" با صدور بیانیه ای حماسه ۱۶ آذر را گرامی داشت.

به گزارش مفدا گیلان؛ بیانیه شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان به مناسبت "روز دانشجو" به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان ضمن تبریک روز دانشجو و نیز میلاد پیامبر اکرم (ص) و فرزند بزرگوار ایشان امام جعفر صادق(ع) ضروری میداند در سالگرد یک سالگی شورا مواردی را به اطلاع دانشجویان و مسئولین دانشگاه علومپزشکی گیلان برساند.

أ. شوراهای صنفی آسان به دست نیامدند. پیگیری های بسیاری در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور منجر به صدور ابلاغیه ی سراسری تشکیل شوراهای صنفی شد تا تبدیل به سدّی گردد برای مقابله با انباشت سالها تضییع حقوق دانشجویان.

در دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز سال گذشته در پیروی از این حرکت سراسری و با حمایت ریاست محترم دانشگاه و

معاونت محترم فرهنگی-دانشجویی ، اولین دوره ی شوراهای صنفی تشکیل شد. پایه گذاری شورای صنفی در دانشگاهی که پیش از آن با مفهوم این شورا و مطالبه گری دانشجویان بیگانه بود کار ساده ای نمینمود. بخش عظیمی از توان و توجه شورا در سالی که گذشت مصروف شناساندن شورا-هم به مسئولین و هم به دانشجویان- شد. اکنون با اندکی اغماض میتوان

گفت نهال شورا غرس شده و زمان پرداختن جدی به وظایف شورا فرا رسیده است.

ب. شوراهای صنفی تنها پلی میان مسئولین و دانشجویان نیستند که ارتباط دو طرفه ی میان آنان را برقرار کرده و صدای آنها را به هم برسانند. اگر از بخش تعامل با مسئولین و کمک به آنها-چه مشورتی و چه اجرایی- در جهت حل مشکلات صنف دانشجو صرف نظر کنیم، شوراهای صنفی در واقع صدای بلند دانشجویانند. دانشجویانی که موکلین شورا هستند و شورا از رأی و حضور آنان در صحنه مشروعیت می یابد.

ج. وفای به عهد و تعهد به حسن انجام وظایف ایجاب میکند شورای صنفی در سال دوم تشکیل خود به طور جدی تر و بدون مسامحه به عنوان اولین اولویت به تمام ابعاد حقوق دانشجویی در جایگاه مناسبشان توجه عادلانه نشان دهد:

١ .حقوق رفاهی: دفاع از حقوق دانشجویان در برخورداری از مناسبترین وضعیت خوابگاه ها، تغذیه و سرویس های رفت و آمد.

٢ .حقوق انضباطی: دفاع از حقوق دانشجویان در مسائل انضباطی و قانونی و نیز تلاش در جهت آگاهی بخشی به دانشجویان در زمینه ی حقوق و تکالیف انضباطی.

٣ .حقوق فرهنگی-فوق برنامه : دفاع از حقوق دانشجویان در برخورداری از امکان فعالیت در تمام حوزه های تعریف شده در چارچوب آئین نامه های ابلاغی وزارت متبوع.

٤ .حقوق علمی: دفاع از حقوق دانشجویان در برخورداری از آموزش باکیفیت در کنار امکانات مناسب، به روز و در شأن دانشجویان.

٥ .حقوق پژوهشی: دفاع از حقوق دانشجویان در برخورداری از فرصت های برابر پژوهشهای علمی.

شورای صنفی ضمن رد نظرات برخی از مسئولین مبنی بر «انحصار رسالت دانشجویان در علم آموزی و نفی حقوق دانشجویان در پرداختن به فعالیتهای فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی» یادآور میشود ١٦ آذر، روز دانشجو، از اساس گرامیداشت یاد و خاطره ی ٣ آذر درخشانیست که در کنار درس خواندن و جستن دانش، تعهد و مسئولیت های اجتماعی خود را از یاد نبرده بودند و با نقش آفرینی در تحولات سیاسی-اجتماعی عصر اختناق و تباهی، با خون خود نهال بیداری ملت ایران را

آبیاری کردند.

د. تعمیق اتحاد بین تمامی دانشجویان دانشگاه، فعالین حوزه های مختلف، کانونها و تشکلها برای برخورداری از دانشگاهی پویا و همدل از اولویت های دیگر شورا در دوره ی جدید است. شورا مایل است و می باید واسطة العقد همه ی فعالین دانشجویی در مسیر پیشرفت دانشگاه علوم پزشکی گیلان باشد.

ه. اولویت دیگر شورا در دوره ی جدید آگاهی بخشی به دانشجویان در خصوص مفهوم دانشگاه «نسل سوم» است. اگر راهبرد دانشگاه در این سال ها حرکت به سوی قرار گرفتن در جمع دانشگاههای نسل سوم است، می باید بخشی از بار این کوشش جمعی بر دوش دانشجویان تلاشگر این دانشگاه باشد. برای شناساندن ضرورت طی این مسیر ارتباط نزدیک و تنگاتنگ مسئولین دانشگاه با دانشجویان و «شنیدن»های متقابل راهگشاست. نمیتوان انتظار همراهی از دانشجویان داشت اما انتظارات و دغدغه های آنان را نشنید و جدی نگرفت.

و. این شورا همگام با سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور از هیچ کوششی بمنظور ایجاد سازوکار درخور شان این صنف جهت اثرگذاری نقطه نظرات دانشجویان در تصمیمات کلان وزارت متبوع دریغ نخواهد کرد .

" و ما توفیقی الا بالله "

شانزدهم آذر نود و شش

   #گیلان #پیامبر اکرم #میلاد پیامبر #تغذیه

محتوای خبر «بیانیه شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان به مناسبت روز دانشجو » را در سایت «مفدا» ببینید