تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 106
خشایار اعتمادی

سلامت آنلاین- خشایار اعتمادی متولد فروردین ۱۳۵۰ در تهران است. او در ۶ سالگی خوانندگی و در ۱۳ سالگی یادگیری و نواختن پیانو را شروع کرد و با خواندن ترانه «بارون» با شعری از احمد شاملو به شهرت رسید. اعتمادی تاکنون اجراهای زیادی داشته و در جشنواره های مختلف شرکت کرده که از جمله آنها می توان به جشنواره موسیقی پاپ در ایران و جشنواره بین المللی موسیقی مسلمانان سارایووW.O.M.F اشاره کرد.

سلامت آنلاین- خشایار اعتمادی متولد فروردین ۱۳۵۰ در تهران است. او در ۶ سالگی خوانندگی و در ۱۳ سالگی یادگیری و نواختن پیانو را شروع کرد و با خواندن ترانه «بارون» با شعری از احمد شاملو به شهرت رسید. اعتمادی تاکنون اجراهای زیادی داشته و در جشنواره های مختلف شرکت کرده که از جمله آنها می توان به جشنواره موسیقی پاپ در ایران و جشنواره بین المللی موسیقی مسلمانان سارایووW.O.M.F اشاره کرد.

به گزارش سلامت آنلاین اعتمادی در کارنامه کاری خود آلبوم هایی چون دلشوره، لیلا، یادته، خاتون، مثل هیچکس، طعنه و عاشقی هرکی هرکی شد را دارد. گفت وگوی سلامت آنلاین را با این خواننده درباره مقوله سلامت و بهداشت می خوانید.

بنا به گفته انجمن روانپزشکان ۵/۱۳ درصد مردم افسرده هستند. به نظر شما چرا این گونه است؟

به نظر من این آمار کاملا اشتباه است و رقم بیشتر از این حرف هاست. ده سال پیش خبرنگاری از من پرسید دغدغه اصلی شما چیست؟ گفتم دغدغه فرهنگی ندارم اما دغدغه اجتماعی دارم؛ افسردگی مزمنی که به صورت فرسایشی به جان مردم و به خصوص جوانان افتاده، نگران کننده است. در حال حاضر علت این مهم قبل از هر چیز فشار اقتصادی است که بر زندگی مردم وارد می شود. بعد عدم نظم است که باعث می شود هیچ چشم اندازی به خصوص برای جوانان وجود نداشته باشد. تمام این موارد انگیزه مردم را می گیرد و اتفاقات و لحظه های آن ها تکراری خواهد شد. فشار اقتصادی که زیاد می شود افکار آدم ها دیگر متمرکز نیست و در عوض، متراکم است. اتفاقات ناگوار مانند زلزله و شنیدن اخبار ناگوار از جای جای دنیا باعث افسردگی می شود. به نظر من رسانه ها در رفع این مشکل نقش بسزایی دارند. البته نباید از بحث رنگ ها و تاثیرش در افسردگی که خیلی مهم است، گذشت.

به نظر شما در شرایط بحرانی مانند همین زلزله اخیر هنرمندان کشور چه کمکی می توانند به آسیب دیدگان کنند؟ اصلا حضورشان در این مناطق مثمرثمر است؟

هنرمندان بخشی از جامعه هستند و در ضایعات اجتماعی و ملی همیشه از مسئولین پیشی می گیرند. وقتی هنرمندان اعتبارشان را از امضای مردم دارند همین ایجاب می کند قبل از همه در میدان باشند. وقتی مردم در دغدغه ها و ناگواری های اجتماعی، هنرمندان و ورزشکاران را در کنارشان می بینند احساس آرامش بیشتری می کنند.

با توجه به این که ۴۶ بهار از عمرتان می گذرد اما جوانی و شادابی در چهره و رفتارتان وجود دارد. این ناشی از چیست؟

شما مگر از دل من خبر دارید؟! پدرم ۱۲ سال پیش فوت کردند. دو هفته قبل از مرگش وقتی از حالش جویا می شدم چنان محکم می گفت خوبم که خیال مرا راحت می کرد و احساس می کردم همه چیز خوب است. باید به هم انرژی مثبت بدهیم تا نشانی از غم و افسردگی در وجودمان نباشد. گیرکردن در گذشته های بد باعث شده تا هم خودمان و هم اطرافیان مان را افسرده کنیم. در یک رسانه ژاپنی مطلبی را دیدم که عنوان کرده بود وقتی افسرده و ناراحت هستید از خانه خارج نشوید. وقتی حرف های غمناک بشنویم و چهره های افسرده را ببینیم این انرژی های منفی روی آدم تاثیر می گذارد. آن چیزی را که نشان می دهیم باید خوب و همراه با انرژی مثبت باشد.

سلامتی اولویت چندم شما در زندگی تان است؟

باید اولی باشد ولی آنچنان که باید اهمیت نمی دهم. اصل سلامتی خواب و غذای خوب است که متاسفانه خواب ها همه پریشان و غذاها نیز سالم نیستند و تغذیه ها مشکل دارد. اما سعی می کنم حواسم به تغذیه ام باشد. شب ها سالاد می خورم و فقط در طول روز ۴ یا ۵ قاشق برنج مصرف می کنم اما صبحانه را مفصل می خورم. مربا اصلا مصرف ندارم و عسل را جایگزین آن کرده ام. زیتون زیاد می خورم.

از آنجا که شما خواننده هستید آیا برای حفظ یا تقویت صدای خود به تغذیه تان توجه می کنید؟

خیلی زیاد، گردو اصلا نمی خورم. بادمجان به هیچ عنوان مصرف نمی کنم. اگر خاطرتان باشد در مجموعه «قهوه تلخ» سیامک انصاری بادمجان که می خورد صدایش تغییر می کرد، من هم این گونه هستم. ماست نمی خورم. بوی چربی و از همه چیز بدتر آلودگی هوا بر صدایم تاثیرگذار است.

همان طور که به سلامت جسم تان اهمیت می دهید آیا برای سلامت روح خود هم کاری می کنید؟

ریا می شود بگویم، ولی وقتی پناه می برم به پروردگارم به آرامش می رسم.

چرا کانون خانواده ها مانند گذشته ها گرم و صمیمی نیست؟

تنها جوابی که می توانم بدهم این است: چه چیز ما در حال حاضر مانند گذشته است که این مورد باشد؟!

ورزش هم می کنید؟

بله،ورزش های هوازی، بدنسازی، دو و دوچرخه سواری. تحرکم خیلی زیاد است.

در هنگام بیماری خوددرمان هستید یا به پزشک مراجعه می کنید؟

متاسفانه خوددرمان هستم و اگر برای درد و بیماری ام درمانی نداشته باشم به پزشک مراجعه می کنم.

از داروها و دمنوش های گیاهی هم استفاده می کنید؟

بله مصرف می کنم.

بیمه هم هستید؟ از آن رضایت دارید؟

بله، تا حدودی رضایت بخش است.(زهرا صلواتی/سلامت آنلاین)

   #سلامت #هنرمندان #تغذیه #موسیقی پاپ #زلزله #جشنواره بین المللی #خانواده #سیامک انصاری