تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 121
شیخ «محمد خجسته» عضو جمعیت الوفاق بحرینبحرین تحت اشغال عربستان سعودی است. درحال حاضر، تمامی تصمیماتی که برای مقابله با انقلابیون بحرینی اتخاذ می شود، در اتاق های فکر عربستان طراحی می شوند

قدس آنلاین- باوجود گذشت حدود هفت سال از انقلاب مردمی در بحرین، رژیم آل خلیفه همچنان از عمل به مسئولیت های خود در قبال مطالبات مشروع و قانونی انقلابیون بحرینی طفره می رود و حتی بدیهی ترین حقوقشان را از آن ها سلب می کند. طبق آخرین اخبار و گزارش ها آل خلیفه برای ایجاد موجی از رعب و وحشت در صفوف مردم جهت منصرف ساختن آن ها از تداوم راه انقلاب، زندانیان سیاسی بحرینی را تحت شدیدترین مجازات ها قرار می دهد. از سوی دیگر، وضعیت جسمانی شیخ عیسی قاسم به دنبال ممانعت آل خلیفه از مداوای وی توسط پزشکان رو به وخامت نهاده است و مخالفان بحرینی نسبت به هرگونه اتفاق ناگوار برای وی هشدار داده اند.

درهمین ارتباط ویژه نامه بیت المقدس روزنامه قدس گفتگویی با شیخ «محمد خجسته» عضو ارشد جمعیت «الوفاق» اصلی ترین جریان مخالف حکومت در بحرین انجام داده ایم که مشروح آن را مطالعه می کنید:

اوضاع جسمانی شیخ عیسی قاسم که در اقامت اجباری به سَر می برد، رو به وخامت نهاده است. آیا آل خلیفه تعمّدا قصد جان شیخ عیسی را کرده است؟

شیخ عیسی قاسم پیش از آنکه تحت اقامت اجباری قرار گیرد از مشکلات قلبی و افزایش فشار و قند خون رنج می بُرد. به همین دلیل وی به صورت ماهانه حداقل دو بار تحت معاینات پزشکی قرار می گرفت. اما پس از قرار گرفتن شیخ عیسی تحت اقامت اجباری، رژیم آل خلیفه اجازه معاینه وی توسط پزشکان را نداده است. بنابراین، اگر امروز وضعیت جسمانی شیخ عیسی روبه وخامت نهاده است، علت اصلی آن ممانعت آل خلیفه از معاینه دوره ای وی توسط پزشکان است. پس از وخامت حال شیخ عیسی، آل خلیفه چاره ای جز صدور مجوز برای معاینه وی نداشت. پس از معاینه شیخ عیسی، پزشکان تشخیص دادند که وی دچار خونریزی داخلی از ناحیه معده شده و برای انجام معاینات بیشتر باید هرچه سریعتر به بیمارستان منتقل شود، چراکه شاید به عمل جراحی نیز احتیاج داشته باشد.

درهرصورت، واقعیت این است که رژیم آل خلیفه سیاست «مرگ تدریجی» را درقبال شیخ عیسی قاسم در پیش گرفته است. این رژیم با خونسردی و به صورت تدریجی قصد ترور شیخ عیسی را دارد. با توجه به وضعیت کنونی، جامعه جهانی و سازمان های حقوق بشری برای نجات شیخ عیسی باید وارد عمل شوند. اما امروز تنها خواهان معالجه شیخ عیسی نیستیم، بلکه به دنبال آزادی وی هستیم. اگر قرار باشد، شیخ معالجه شود و سپس بار دیگر تحت اقامت اجباری قرار گرفته و همان رفتارهای خصمانه سابق با وی انجام شود، این معالجه هیچ فایده ای برای ما نخواهد داشت.

امروز اخبار عادی سازی روابطاعراب با صهیونیست ها بیش از پیش مطرح می شود. آل خلیفه نیز در خط مقدم عادی سازی با تل آویو ایستاده است. ارزیابی شما دراین باره چیست؟

نه تنها رژیم آل خلیفه که سران دیگر کشورهای عربی نیز به سمت عادی سازی روابط با صهیونیست ها حرکت می کنند. درهر حال، وجود روابط تنگاتنگ میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و رژیم صهیونیستی مسئله امروز و دیروز نیست. این روابط از دیرزمان وجود داشته است. البته اشکال مختلف این روابط در گذشته همواره به صورت پنهانی جریان داشته است. اما امروز در روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی ما شاهد یک تفاوت هستیم و آن، این است که روابط به صورت علنی و در برابر دیدگان همگان اتفاق می افتد.

سران کشورهای حاشیه خلیج فارس برای توجیه مناسبات مختلف خود با رژیم صهیونیستی و اقناع افکار عمومی به لزوم وجود اینگونه روابط، یک دشمنی فرضی برای خود خلق کرده اند؛ دشمنی به نام جمهوری اسلامی ایران. سران عربی به خوبی می دانند که ملت هایشان هیچگونه رابطه با رژیم صهیونیستی را برنمی تابند و با آن به مخالفت برمی خیزند. درست به همین دلیل است که به یکباره از ایران به عنوان یک دشمن یاد می شود تا ملت ها نسبت به ضرورت رابطه با تل آویو برای مواجهه با دشمن مشترک قانع شوند.

طی سال های اخیر و در راستای همین پروژه اتهامات زیادی به ایران زده شد. به ملت های مسلمان اینگونه القاء کردند که ایران حامی تروریسم است و قصد نابودی اهل تسنن را دارد. آن ها ملت هایشان را اینگونه فریب داده اند که ما برای مقابله با تهدیدات ایران به حمایت های رژیم صهیونیستی احتیاج داریم. بنابراین، افکار عمومی مخالف عادی سازی روابط با تل آویو هستند؛ درغیر این صورت، آل خلیفه برای اقناع آن ها از سیاست توسل به «دشمن فرضی» بهره برداری نمی کرد.

وزیر خارجه بحرین، قطر را به دخالت در امور این کشور متهم کرده است. این درحالی است کهآل خلیفه پیشتر ایران را عامل هرج ومرج در بحرین معرفی می کرد. علت این «دوگانگی در مواضع» چیست؟

ما در بحرین به اینکه آل خلیفه مسئولیت اقدامات نسنجیده خود را روی دوش دیگران بیندازد، عادت کرده ایم. تا دیروز، ایران دشمن آل خلیفه بود. امروز قطر نیز به صفوف دشمنانشان اضافه شده است. این ها دادوقال های باطل و بیهوده از سوی رژیم آل خلیفه و تنها یک بازی برای فریب افکار عمومی است. البته نباید از این واقعیت چشم پوشید که این بازی ها دیگر بر ملت ها پوشیده نیست. همه می دانند که آل خلیفه برای توجیه سیاست های خود به چه ابزاری متوسل می شود. روزگارِ اینچنین بازی هایی به سر آمده است.

مقامات رژیم آل خلیفه به جای اینکه با معارضان و احزاب و گروه های مخالف خود بر سر میز مذاکره نشسته و کشور را از وضعیت بحران خارج کنند، به دیگران اتهام زنی می کنند. این همان سیاستی است که درست درقبال معارضان داخلی نیز پیاده می شود. آل خلیفه معارضان را به جاسوسی برای دستگاه های خارجی متهم می کند. درهر حال، تا دیروز مقامات آل خلیفه عنوان می کردند که قطر متحد استراتژیک آنهاست و هیچ چیز جز خیر و نیکی از آن ندیده اند. اما امروز به یکباره آن را حامی تروریسم معرفی می کنند. مشخص است که این یک بازی است.

نیروهای عربستان سعودی از سال ۲۰۱۱ برای سرکوب انقلابیون به بحرین اعزام شدند. ریاض مدعی است که در بحرین از مشروعیت حمایت می کند. آیا این توجیه مورد قبول افکار عمومی است؟

زمانی که در سال ۲۰۱۱ عربستان سعودی دخالت نظامی خود علیه انقلابیون در بحرین را کلید زد، این کشور را تحت اشغال خود درآورد. اکنون نیز ما معتقدیم که بحرین تحت اشغال عربستان سعودی است. درحال حاضر، تمامی تصمیماتی که برای مقابله با انقلابیون بحرینی اتخاذ می شود، در اتاق های فکر عربستان طراحی می شوند. سعودی ها در قامت دفاع از مشروعیت در بحرین حاضر می شوند، حال آنکه خودشان دشمن اصلی مشروعیت ملت بحرین هستند.

من خطاب به مقامات سعودی می گویم که شما با دخالت نظامی خود در بحرین و همچنین با مداخلات بی جا در جزئی ترین تصمیم گیری های خاندان حکومتی آل خلیفه، به جنگ با مشروعیت مردم آمدید و نمی توانید ادعای حمایت از آن را داشته باشید. خاندان آل خلیفه در سایه سلطه جویی های آل سعود قادر به اتخاذ ساده ترین تصمیم گیری ها در کشور نیستند. عربستان به بحرین به چشم یک کشور تحت مستعمره و تحت اشغال خود می نگرد. بنابراین، اگر آل سعود به راستی حامی مشروعیت در بحرین است، بهتر است دخالت های نظامی و سیاسی خود در این کشور را هرچه سریعتر متوقف کند.

اتحادیه عرب سازمانی است که برای دفاع از حقوق ملت های عربی تشکیل شده اما در عمل هیچ گامی برای مردم بحرین برنمی دارد. دیدگاه شما در این زمینه چیست؟

بله درست است. در ظاهر اتحادیه عرب برای انجام چنین مسئولیت هایی تأسیس شد. اما با این حال، با کمال تأسف باید گفت که این اتحادیه امروز از رژیم های خودکامه و مستبد حمایت به عمل می آورد و هیچ توجهی به حقوق پایمال شده ملت های عربی ندارد. اتحادیه عرب از ظلم و ستم رژیم های مرتجع عربی علیه ملت هایشان حمایت می کند. درهیچ برهه ای از زمان شما نمی توانید موضع شرافتمندانه ای از سوی این اتحادیه در همنوایی با ملت ها بیابید.

هفته نامه بیت المقدس دوشنبه هر هفته ضمیمه روزنامه قدس منتشر می شود.

   #بحرین #عربستان سعودی #اتحادیه عرب #قطر #خلیج فارس #تروریسم #بیت المقدس #کشورهای عربی #حکومت #هشدار