تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
نمونه اولیه ربات لوله نورد با تلاش جمعی از پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر طراحی و ساخته شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مشخص کردن فرسودگی لوله های انتقال مایع به منظور تعمیر و بازسازی آنها با روش های معمول ، دشوار ، زمان بر و هزینه بر است. محققان در اصفهان با طراحی و تولید ربات لوله نورد این کار را بسیار راحت و مقرون به صرفه کرده اند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر گفت: طرح ربات لوله نورد یا بازرس لوله با قابلیت بازبینی و رفع عیوب در لوله های انتقال سیال را سعید صف آرا دانشجوی کارشناسی ارشد مکاترونیک این دانشگاه با راهنمایی استاد آتا جهانگیر مشیدی طراحی و ساخته است.
مسعود کثیری افزود : با این ربات در خطوط لوله های انتقال سیال به عملیات بازرسی و یافتن موقعیت محل بروز مشکل کمک و زمان و هزینه های بازسازی تا حد زیادی کاهش داده می شود.
این ربات دارای مکانیزم قابل تنظیم متناسب قطر لوله حرکت چندوجهی و قدرت صعود و بازدهی بالا به سبب استفاده از نیروی اصطکاک است.
این ربات ،امکان عبور از مسیرهای شیب دار را برای ثبت گزارش و پرداش تصویری با استفاده از دوربین و جعبه ابزار نرم افزاری مخصوص دارد.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر، صرفه جویی در هزینه و زمان اجرای عملیات، کسب تجربه و بومی سازی و جلوگیری از خروج ارز را از دیگر مزایای ساخت این ربات دانست.
این ربات پس از آزمایش های موفقیت آمیز ،تقدیرنامه از پتروشیمی اصفهان را دریافت کرد و با حمایت صنایع کشور در آینده نزدیک به تولید انبوه می رسد.

دانلود

   #ربات #دانشگاه آزاد #اصفهان #پتروشیمی #قطر

محتوای خبر «موفقیت محققان ایرانی در طراحی و ساخت ربات لوله نورد» را در سایت «شبکه خبر» ببینید