تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 190
دلار و سکه
دلار و سکه

139210041411502921801982.jpg

1396043114295747211460092.jpg

139210041411502921801982.jpg

به گزارش هشدارنیوز به نقل از تسنیم، در روزهای اخیر افزایش قیمت سکه و دلار به یکی از موضوعات مورد بحث مردم و رسانه ها تبدیل شده است. قیمت دلار آمریکا در هفته های اخیر از حدود 4000 تومان در کانال 4200 تومان قرار گرفته و همچنین قیمت سکه از حدود یک میلیون 250 هزار تومان به بیش از یک میلیون 420 هزار تومان رسیده است.

بازار سکه و طلا این روها وضعیت مناسبی نداشته و با وجود آنکه برخی مقامات دولتی بارها بیان کردند که حباب 200 هزار تومانی در این بازار وجود دارد اما به غیر از راه حل تکراری حراج عملا برای کنترل بازار اقدام موثری اعمال نکردند. موضوع جالب توجه در این خصوص آنکه با وجود حراج حدود 20 هزار سکه، هرچند در یک مقطع شاهد کاهش قیمت بودیم اما نگاهی به قیمتها در بازار نشان می دهد حباب 200 هزار تومانی مد نظر مسئولان همچنان در این بازار حکم فرماست.

بازار ارز و فشارهای خام فروشان برای گرانی کردن دلار

از سوی دیگر مقامات دولتی سعی کردند با مطرح کردن این موضوع که "افزایش قیمت ارز در آذرماه یک فرآیند تکراری در سالهای اخیر بوده"، تا حدودی خیال خود را از باب اعمال واکنش مناسب برای کنترل بازار آسوده کنند. این در حالی است که برخی تشکلهای خصوصی نیز که امروز از تریبونهای رسانه ای مختلف برخوردار شده اند دائما بر طبل افزایش قیمت دلار با هدف حمایت از صادرات کالای اولیه و موادخام خود بدمند. رها شدن بازار ارز در شرایط کنونی این شائبه را در اذهان ایجاد کرد ممکن است افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر با درخواستهای گاه و بیگاه افراد شناخته شده در عرصه خام فروشی بی ارتباط نباشد.

امروز افزایش نرخ ارز و سکه به یک شاخص موثر در جامعه برای تنظیم قیمت کالا و خدمات تبدیل شده است و هر گونه اهمال در خصوص کنترل بازارهای دوگانه ارز و طلا می تواند آسیبهای جبران ناپذیر اقتصادی را به سبد معیشت خانوار دهکهای پایین جامعه وارد کند.

تداوم رکود و سکوت محض در خصوص شکت طرح وام مسکن؟

به غیر از سکه و دلار، بازار مسکن نیز یکی از سه بازار پر اهمیت برای همه اقشار مردم به حساب می آید. در حالی که از ابتدای سال گذشته مقامهای مختلف دولت وعده بازگشت رونق بعد از 5 سال به این بازار را مطرح می کردند، اما با نزدیک شدن به پایان سال همچنان شاهد رها بودن مسئله مسکن و تداوم رکود همراه با افزایش قیمت در این بازار هستیم.

بعد از کنار گذاشته شدن مسکن سازی در دولت و تمایل به ایجاد رونق از طریق وامهای خرید مسکن، دولت تلاش زیادی را در دولت یازدهم در دستور کار قرار داد تا با استفاده از اهرم رونق در مسکن و تسری ان با بخشهای دیگر تا حدود زخم رکود در سایر صنایع را التیام بخشد. طرح مسکن یکم که در آن وام 80 میلیون تومان با سپرده گذاری یکساله و نرخ سود 8 تا 9.5 درصد به متقاضیان ارائه میشد از سال 94 با تبلیغات فراوان در دولت یازدهم کلید خورد. امروز بعد از گذشت دو سال از این طرح، شاهد عدم استقبال هدف گذاری شده از طرح مورد اشاره هستیم. در واقع هر چند دولت اعلام می کند افراد زیادی برای دریافت وام، سپرده گذاری کرده اند اما همچنان تعداد قراردادهای اندک نهایی خرید مسکن نتوانسته رونقی در بازار ایجاد کند. کارشناسان مبلغ وام در نظر گرفته شده و همچنین میزان سود تعیین شده برای بازپرداخت را از جمله دلایل عدم استقبال مردم از این طرح عنوان کرده اند. این در حالی است که بعد از گذشت حدود 4 ماه از شروع به فعالیت دولت دوازدهم با وجود وعده های پیاپی، شاهد هیچ گونه تصمیم گیری موثری در حوزه وام مسکن نیستیم.

بررسی سه بازار مسکن، ارز و طلا به خصوص در هفته های اخیر که مقارن با ماههای نخست دولت دوازدهم می باشد نشان دهنده وضعیت نامطلوب این بازارهاست. به نظر می رسد اگر قرار بر تداوم همین وضعیت در بازارهای مهم اقتصادی کشور باشد، نمی توان برای چالش بنگاههای تولیدی، معیشت مردم و اشتغال جوانان نیز آینده ای مطلوب متصور بود.

انتهای پیام/

-----------------------------------------------------------------------------
تذکر: کاربر محترم؛ انتشار مطالب دیگر رسانه ها از سوی هشدار نیوز لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می شود. در ضمن شما می توانید اخبار و مطالب وزین خود را که تا کنون در هیچ رسانه ای منتشر نشده است از طریق بخش "تماس با ما" برای ما ارسال نمایید تا در صورت دارا بودن مولفه های لازم، در بخش ویژه منتشر گردد.


   #افزایش قیمت #وام #قیمت دلار #افزایش قیمت دلار #قیمت سکه #دولت دوازدهم #هشدار #وام مسکن #نرخ ارز #معیشت مردم

محتوای خبر «افزایش قیمت ها و رها شدن 3 بازار اصلی در دولت دوازدهم» را در سایت «هشدار نیوز» ببینید