تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
گروه صنایع معدنی >فولاد - احداث واحدهای فولادی توسط معادن باعث شده تا شرکت های فعال در این صنعت در تامین مواد اولیه خود با مشکل همراه شوند. این درحالی است که محل تامین نیاز هرکدام از صنایع مشخص شده است، اما امروز ورود برخی معادن سنگ آهن به عرصه فولادسازی شرکت هایی مانند ذوب آهن، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و... را در تامین نیازشان با مشکل مواجه کرده است.
pixel.gifهشدار شدید درباره سیاست گذاری جزیره ای در صنعت فولاد
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه در این باره معتقد است؛ سودده ترین قسمت زنجیره، معادن است. در نتیجه بهتر است آنها در همین حوزه سرمایه گذاری کرده و به حوزه فولاد وارد نشوند.

یاسر طیب نیا بیان می کند: به ازای تولید هر تن سنگ آهن 40 یورو سرمایه گذاری انجام می شود در حالی که برای احداث یک کارخانه فولادی 190 تا 200 یورو سرمایه گذاری لازم است. ورود معادن به فولادسازی شاید نتیجه نگاه جزیره ای به صنعت فولاد است که مشکلات زیادی را به همراه داشته است.

خبرنگار ماین نیوز با یاسر طیب نیا مشاور عالی مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت وگویی انجام داده که به شرح زیر است:

به نظر شما ستاد فولاد که ریاست آن با وزیر صنعت، معدن و تجارت است، موفق خواهد شد؟

حدود 2 دهه قبل در وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور شخص وزیر، شرکت ملی فولاد و ایمیدرو بطور دائم جلساتی برگزار می شد که مدیران عامل شرکت های فولادی و معدنی پشت یک میز نشسته و سیاست گذاری ها صورت می گرفت و مشکلات مطرح می شد. در حال حاضر با گسترده شدن صنعت فولاد و زنجیره آن، این اتصالات کمتر شده است. برخی شرکت ها خصوصی شده اند در نتیجه می طلبد با توجه به پراکندگی های بسیار و تعارض هایی که امروز وجود دارد، برای رسیدن به تعادل در زنجیره فولاد، در سطح عالی یعنی وزارتخانه و یا ایمیدرو، سیاست گذاران جلساتی برای شناسایی معضلات داشته باشند. در بخش معادن مانند معادن زغال سنگ مشکلات زیادی وجود دارد که باید واکاوی و حل شود، در غیر این صورت معادن زغال سنگ کشور نابود خواهند شد. همچنین در بخش فولاد برخی شرکت ها مشکلات جدی دارند که باید در سطح عالی هدایت و حمایت شوند. معادن سنگ آهن ما از نقاط قوت برخوردار هستند، به همین دلیل با قدرت سیاست های خود را پیش می برند. خیلی از این سیاست ها و پروژه ها باید با زنجیره هماهنگ باشد. ممکن است در برخی موارد استراتژی آنها در تعارض با تعادل زنجیره بوده، به همین دلیل این مسائل باید در یک جا هماهنگ شوند. چنین جلساتی با حضور وزیر، حتی اگر ماهی یکبار برگزار شود، می تواند در کاهش این تعارض ها نقش بسیار مهمی ایفا کند.

یعنی این جلسات خروجی خوبی خواهد داشت؟

خوشبختانه آقای شریعتمداری فردی عمل گرا هستند. مصاحبه ها و جلساتی که داشتند نشان می دهد، ایشان نگاه عملیاتی به موضوعات دارند. بنده به ثمرات خوب این جلسات بسیار امیدوارم.

درحال حاضر شاهد هستیم که سنگ آهنی ها به سمت تکمیل زنجیره در حرکت بوده و این موضوع کمی برای فولاد سازها دردسر ایجاد کرده است، به همین دلیل شرکتی مانند فولاد مبارکه برای تامین سنگ خود به سنگان رفته در آن منطقه درخواست محدوده کرده است. یکی از مسائل تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس نیز این است که چرا محدوده ای به فولاد مبارکه داده شود. نظر شما درباره این موضوعات چیست؟

بطورکلی یکی از مزیت های نسبی تولید فولاد کشور ما، معادن سنگ آهن و انرژی است. اگر این مزیت ها از صنعت فولاد گرفته شود دیگر این توجیه اقتصادی نخواهد داشت. معادن سنگ آهن خوبی در کشور وجود دارد، این معادن برای تامین نیاز صنعت فولاد تجهیز شده اند. در واقع بافق برای ذوب آهن و چادرملو و گل گهر برای فولاد مبارکه و فولاد خوزستان مجهز شدند تا نیاز این شرکت ها تامین شود. بطورکلی محل تامین هر کدام از صنایع مشخص شده است. این هماهنگی کمی از بین رفته است. در کلان شاید محاسباتی است که تولید سنگ آهن با تولید فولاد باید توازن داشته باشد اما متاسفانه در عمل تعارض هایی به دلیل عدم هماهنگی که پیش تر به آن اشاره کردم در زنجیره ایجاد شده است. این هماهنگی در زنجیره وجود ندارد زیرا سیاست گذاری ها به صورت بخشی و منطقه ای انجام می گیرد و شرکت ها هرکدام سیاست های خود را دنبال می کنند. یعنی شرکت ها در هیات مدیره و یا مجمع ها براساس منافع خود تصمیم گیری می کنند. متاسفانه نگاه ملی حاکم نیست. باید در اجرای طرح ها نگاه ملی حاکم و به کل زنجیره نگاه داشته باشیم. در خصوصی سازی ها نیز نباید نگاه ملی را فراموش کرد. در حال حاضر کمی این نگاه وجود ندارد اما باید بر زنجیره حاکم شود. برخی شرکت های بزرگ مانند ذوب آهن، فولاد مبارکه و خوزستان در تامین مواد اولیه با مشکل همراه هستند. تمامی این شرکت ها به دلیل تعارض های موجود و اجرای برخی طرح های توسعه فولادی در شرکت های معدنی با مشکلاتی مواجه شده اند. معادنی هم که فولاد ندارند نمایندگان استان و استانداری برای احداث واحد فولادی به آنها فشار وارد می کند. به عنوان مثال در کردستان معدن وجود دارد اما مسئولان استانی فشار وارد کرده اند که باید فولاد ایجاد شود. این نگاه در دولت نیست اما متاسفانه در سیاست گذاران ما وجود دارد، در حالی که باید فکر کرد یک کار در چه منطقه ای توجیه اقتصادی دارد. اگر نگاهی به زنجیره داشته باشیم خواهیم دید سودده ترین قسمت زنجیره، معادن است. سرمایه گذاری در معادن نسبت به سایر اجزای زنجیره کمتر است. به ازای تولید هر تن سنگ آهن 40 یورو سرمایه گذاری انجام می شود در حالی که برای احداث یک کارخانه فولادی 190 تا 200 یورو سرمایه گذاری لازم است. جالب است که سوددهی 40 یورو خیلی بیشتر از کارخانه فولادی است. سوددهی در معادن به شدت بالاتر از سایر بخش های زنجیره است. در گندله سازی نیز به ازای هر تن حدود 40 یورو سرمایه گذاری انجام می شود اما در انتهای زنجیره با افزایش میزان سرمایه گذاری و کاهش بازدهی آن مواجه هستیم. در نتیجه استانی که دارای سنگ آهن بوده بهتر است در همین حوزه سرمایه گذاری کرده و یک بخش سودده با افزایش اشتغال در اختیار داشته باشد. بهتر است سودآوری خود را در بخش معدن سرمایه گذاری کند.

آیا امروز برای این موضوع دیر نشده است؟

خیر، هنوز برای این موضوع دیر نشده است.

پس چطور آقای سرقینی مدام به سنگ آهنی ها فشار می آوردند که آنها واحد کنسانتره سازی احداث کنند؟

احداث واحد کنسانتره و گندله سازی اشکالی ندارد اما به سمت احداث فولاد نروند.

آیا این کار شدنی است؟

بله، شدنی است. سوددهی در همین بخش بوده و بهتر است سرمایه را به همین بخش که بازدهی بیشتر دارد بیاورند. دلیلی ندارد هرکجا که زغال سنگ موجود است، واحد کک سازی ایجاد شود. سال ها قبل کلنگ یک واحد کک سازی با حضور وزیر وقت به زمین خورده شد. بنده در همین مراسم به ایشان گفتم در حال حاضر که این کلنگ برای کک سازی بر زمین خورده، تنها 2.5 میلیون ظرفیت کک سازی در کشور وجود دارد که زغال برای آن در اختیار نداریم. در آن زمان بیشتر از 1 میلیون تن کک در کشور تولید نمی شد. بنده در همان صحبت ها گفتم تولید زغال سنگ بیشتر از 1.4 میلیون تن نبوده و باید بخشی از آن را وارد کنیم در حالی که برای واردات نیز محدودیت های زیادی در بنادر وجود دارد، در نتیجه ظرفیت های کک سازی موجود پوشش داده نمی شد، حال چرا باید یک کارخانه کک سازی جدید تنها با فشار نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و مسئولان استانی احداث شود. آنها فکر می کنند اگر یک کارخانه احداث شود، اشتغال به همراه دارد. آنها می گویند چرا زغال سنگ در استان ما تولید و به استانی دیگر برود. این همان نگاه جزیره ای است. در نتیجه یک سرمایه گذاری غیرمولد و زیان ده را در استان ایجاد می شود، تا زمانی که این کارخانه پابرجاست باید مورد حمایت باشد و یارانه به آن داده شود زیرا این کارخانه هیچگاه اقتصادی نخواهد بود.

آیا محدوده در سنگان را گرفته اید؟

خیر، هنوز محدوده به ما داده نشده است.

آیا ممکن است با این تحقیق و تفحص مشکلی در گرفتن محدوده ایجاد شود؟

خیر، ارتباطی به این موضوع ندارد. فولاد مبارکه افتخار ملی و مولود انقلاب بوده و بزرگترین شرکت فولادی منطقه منا (خاورمیانه و شمال افریقا) است. در نتیجه باید از این صنعت حمایت کرد. معادن سنگ آهن مزیت تولید فولاد در کشور است. معادن سنگ آهن در کشور موجود است، حال یک شرکت فعالیت خوبی دارد، باید این معادن در اختیار آن قرار گرفته تا این فعالیت خوب ادامه پیدا کند. اگر لازم است معدنی را بخرد و یا حتی اگر لازم است تولید شده و در اختیار آن قرار بگیرد، باید این کار انجام شود. یعنی باید این سرمایه گذاری انجام و این برنامه ریزی را در کلان فولاد کشور داشته باشیم. این موضوع یک نگاه کارشناسی است. حال می گویند سنگان نه، مشکلی نیست باید جای دیگری در اختیار قرار گیرد. برای ما نیز جای دیگر بهتر است زیرا سنگان دورترین نقطه به فولاد مبارکه است اما باید نمایندگان منطقه سنگان در مجلس شورای اسلامی، از این موضوع که شرکتی در این منطقه سرمایه گذاری می کند حمایت کنند. اگر منطق حاکم باشد که خوشبختانه موجود است. هرچند گاهی بحث های سیاسی در صنعت حاشیه ایجاد کرده و در فولاد نیز گاهی در زنجیره حاشیه هایی به طرح های توسعه ای وارد می شود، اما در نهایت نگاه کارشناسی و منطق حرف آخر را می زند.

به دریافت محدوده خوش بین هستید؟

مهم نیست محدوده در این منطقه باشد، اما باید منطقه ای به فولاد مبارکه برای تامین نیاز واگذار شود. اگر منطقه واگذار نشود باید نیاز این صنعت تامین شود. فولاد مبارکه برای دریافت منطقه، جهت گیری خاصی ندارد. فولاد مبارکه در هر کجایی که باشد در جهت منافع ملی حاضر به سرمایه گذاری و حمایت است.

گفت وگو از محمدجواد به آبادی

   #یورو #خوزستان #اشتغال #گل گهر #یارانه #هشدار #شریعتمداری #اصفهان #ذوب آهن #نمایندگان مجلس

محتوای خبر «هشدار شدید درباره سیاست گذاری جزیره ای در صنعت فولاد» را در سایت «ماین نیوز» ببینید