تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 200
hassan rouhani حدودا ۳ سالی به پایان کار دولت دوازدهم و آخرین دوره ریاست جمهوری روحانی زمان باقی مانده و اصلاح طلبان پروژه عبور از روحانی را کلید زده اند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، این روزها اختلاف بین اصلاح طلبان و دولت فزونی یافته؛ به طوری که گام های اصلاح طلبان برای عبور از دولت بلند تر شده و سرعت بیشتری پیموده است. هر لحظه ای که از عمر دولت دوازدهم سپری می شود، حامیان اصلاح طلب او ریزش می کنند و حالا چهره های شاخص این جریان آشکارا انتقادها و انتظارهای خود را در محافل عمومی نسبت به روحانی اعلام می کنند.

در نگاهی به روابط اصلاح طلبان با دولت یازدهم و دوازدهم طی چند سال گذشته، همواره مدل "هزینه و فایده " حاکم بوده و هرگاه در این روابط، هزینه برای جریان اصلاحات بیشتر از فایده شده، روحانی و دولتش به باد انتقاد گرفته شده اند؛ روزگاری دولت روحانی برای اصلاح طلبان می شود "رحم اجاره ای" و "فرزند خوانده" و حالا در کمتر از یک سال از دولت جدید او روحانی برای اصلاح طلبان شده: "کاندیدای نا مطلوب" آنها.

فشار و انتقاد علیه روحانی و دولت او از بدنه اصلاح طلبان به کابینه او نیز سرایت کرده؛ جایی که دو چهره اصلاح طلب دولت انتقادهایی را به تصمیم های رئیس جمهور در تغییرات کابینه مطرح کرده بودند؛ از جمله معصومه ابتکار که در مصاحبه با روزنامه شرق تصمیم رئیس جمهور در انتصاب او به معاون خود در امور زنان و خانواده را شوک آور توصیف کرده و تلویحا با انتقاد از این رفتار روحانی می گوید: " آقای روحانی گفتند شما قرار است در محیط زیست نباشید، من هم گفتم خدا را شکر (خنده) چون آنجا خیلی تحت فشار بودم، خیلی. من هم اول خیلی شوکه شدم، چون اصلا فکر نمی کردم. در همان جلسه اول سکوت کردم و ایشان گفتند نتیجه؟ گفتم اجازه بدهید فکرکنم".

  • بیشتر بخوانید

حمله تند خاتمی به روحانی

از سویی، بروز و ظهور اسحاق جهانگیری در دولت دوازدهم و اختلافاتش با رئیس دفتر روحانی هم محلی برای پر رنگ تر شدن اختلافات اصلاح طلبان با دولت شده؛ تا جایی تشکل های دانشجویی این جریان در مراسم 16 آذر امسال در دانشگاه سیستان و بلوچستان از آنچه نقش واعظی در انتصابات دولتی می خوانند به شدت به دولت روحانی انتقاد کرده و حتی رئیس دفتر رئیس دولت دوازدهم را "مهندس واعظی" خوانند؛ در همین راستا گرچه این اختلاف از سوی دولت خود واعظی رد شده اما روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد با تایید اختلاف جهانگیری با واعظی و روحانی، حتی خبر از احتمال استعفای جهانگیری را نیز منتشر کرد.

نقطه اوج نمایان شدن راهبرد دوگانه "فشار و انتقاد در عین حفظ نمایش ائتلاف" توسط اصلاح طلبان در برابر دولت روحانی را می توان در ماجرای انتخاب وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم به ویژه وزیر علوم دید که معرفی غلامی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، موجب انتقادات تند اصلاح طلبان عمدتا در فضای مجازی علی دولت روحانی شد.

در دانشگاه تهران خاتمی به بهانه آنچه ستاره دار شدن برخی دانشجویان در دولت روحانی می خواند، سخنان تندی را علیه رئیس دولت دوازده مطرح کرد او در بخشی از سخنان خود خطاب به روحانی گفت: آقای رییس جمهور ، ستاره دارها چطور! مگر جز وزارت اطلاعات شما، دانشجویان را ستاره دار می کند؟ آقای روحانی خلاف قانون و قول و قرارهایی که مردم با شما گذاشتند عمل نکنید، همه اینها در اختیار وزارت علوم و وزارت اطلاعات شماست. به چه حقی دانشجویان را محروم و ستاره دار می کنید.

در همین راستا، در مراسم 16 آذر امثال نیز در برخی دانشگاه ها از جمله دو دانشگاه های شهید بهشتی و تهران، تندترین حملات علیه حسن روحانی آنهم در مراسمی که از سوی تشکل اصلاح طلب انجمن اسلامی برگزار شده بود، صورت گرفت.

در دو نمونه از این حملات 2 چهره شاخص اصلاح طلب یعنی محمدرضا خاتمی برادر رئیس دولت اصلاحات و علی شکوری راد دبیرکل حزب اتحاد ملت، حملات تند خود را متوجه روحانی کردند؛ در دانشگاه تهران خاتمی به بهانه آنچه ستاره دار شدن برخی دانشجویان در دولت روحانی می خواند، سخنان تندی را علیه رئیس دولت دوازده مطرح کرد او در بخشی از سخنان خود خطاب به روحانی گفت: آقای رییس جمهور ، ستاره دارها چطور! مگر جز وزارت اطلاعات شما، دانشجویان را ستاره دار می کند؟ آقای روحانی خلاف قانون و قول و قرارهایی که مردم با شما گذاشتند عمل نکنید، همه اینها در اختیار وزارت علوم و وزارت اطلاعات شماست. به چه حقی دانشجویان را محروم و ستاره دار می کنید.

اما سخنان خاتمی، پایان کار حملات این روزهای اصلاح طلبان علیه روحانی به ویژه در مراسم 16 آذر نبود؛ علی شکوری راد دیگر فعال سیاسی اصلاح طلب در دانشگاه شهید بهشتی پازل دیگر راهبر دوگانه اصلاح طلبان به روحانی را تکمیل می کند، او در سخنان خود به صراحت می گوید که روحانی "کاندیدای مطلوب ما" نبود. ما به ستاره دار شدن دانشجویان اعتراض داریم. او همچنین با انتقاد از واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور می گوید: هرچند که آقای واعظی جلوی ارتباط ما را به دفتر رئیس جمهور بسته است و جهانگیری را می خواهند محدود کنند ولی شرایط ما رو به جلو و رو به بهبود است.

با این اوصاف حدوداً 3 سالی به پایان کار دولت دوازدهم و آخرین دوره ریاست جمهوری روحانی زمان باقی مانده و اصلاح طلبان پروژه عبور از روحانی را کلید زده اند؛ عبور از کسی که در انتخابات 92 ، 94 و 96 بزرگترین ائتلاف را با او برقرار کردند و حالا به باور برخی کارشناسان آنها سودای انتخابات مجلس در98 را در سر می پرورانند البته بدون ائتلاف با روحانی و جریان تابع او.

انتهای پیام/

   #روحانی #اصلاح طلبان #دولت دوازدهم #رئیس جمهور #وزارت اطلاعات #خاتمی #جهانگیری #انتخابات #رییس جمهور #اسحاق جهانگیری

محتوای خبر «رونمایی از برنامه اصلاح طلبان برای 98؛ خداحافظ روحانی...» را در سایت «تسنیم» ببینید