تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان
برترین ها - ترجمه از الهام مظفری: زمانی بود که هر فرد آلمانی میلیارد ها مارک در جیبش داشت، اما هیچ چیزی نمی توانست با آن بخرد. یک قرص نان ۲۰۰ میلیارد مارک بود. با حقوق یک هفته حتی نمی شد یک فنجان قهوه خرید. ارزش مارک دقیقه به دقیقه کمتر می شد. رستوران ها منو ها را چاپ نمی کردند، زیرا تا وقتی غذا آماده می شد قیمت آن بالاتر رفته بود. اگر اولین فنجان قهوه را با ۵۰۰۰ مارک می خوردید برای دومین فنجان باید ۹۰۰۰ مارک پرداخت می کردید.
ابر تورم جالب و وحشتناک آلمان در سال ۱۹۲۳
کودکان در حال بازی با اسکناس های آلمانی که به دلیل تورم ارزش آن به اندازه کاغذ پایین آمده بود
داستان های آن روز ها هم وحشتناک و هم جالب است. پسری که مادرش او را برای خرید دو عدد نان فرستاده بود وسط راه متوقف شد و فوتبال بازی کرد، وقتی به مغازه رسید، قیمت ها بالا رفته بود و نتوانست حتی یک نان بخرد. مردی که برای خرید یک جفت کفش به برلین رفته بود وقتی به برلین رسید با آن پول فقط توانست یک فنجان قهوه و کرایه اتوبوس را پرداخت کند.
ابر تورم جالب و وحشتناک آلمان در سال ۱۹۲۳
این شرایط مسخره اواسط جنگ جهانی اول اتفاق افتاد، زمانی که دولت آلمان تصمیم گرفت به جای استفاده از پول مالیات دهندگان برای تامین مالی جنگ از کشورهای دیگر قرض بگیرد. آلمانی ها مطمئن بودند که می توانند بدهی خود را با پیروزی در جنگ و تصرف سرزمین های صنعتی غنی از منابع و دریافت تاوان از متفقین شکست خورده پرداخت کنند. اما نتیجه برعکس شد. آلمان در جنگ شکست خورد و با بدهی های عظیم به اتمام رسید. علاوه بر این، معاهده ورسای آلمان را ملزم به پرداخت ۱۳۲ میلیارد مارک (۳۱. ۴ میلیارد دلار) به عنوان جبران خسارت های وارده به متفقین کرد.
ابر تورم جالب و وحشتناک آلمان در سال ۱۹۲۳

دولت آلمان برای پرداخت بدهی ها شروع به چاپ پول کرد و از آن برای خرید ارز خارجی و سپس از آن برای پرداخت خسارت ها استفاده کرد. به زودی نقدینگی زیاد در بازار باعث تورم شدید و از کنترل خارج شدن قیمت ها شد. در ابتدا، تورم به تدریج افزایش می یافت، از هر دلار ۴.۲ مارک قبل از جنگ تا ۴۸ مارک به ازای هر دلار تا وقتی که معاهده امضا شد. سپس تورم به سرعت افزایش می یافت. در نیمه اول سال ۱۹۲۲، به هر دلار ۳۲۰ مارک و در پایان سال به هر دلار ۷۴۰۰ مارک رسید. در نهایت ارزش مارک به هر دلار ۴.۲ تریلیون دلار سقوط کرد.
ابر تورم جالب و وحشتناک آلمان در سال ۱۹۲۳
بچه ها در حال بازی با بادبادک هایی که با اسکناس ساخته اند
کارکنان چمدان و کوله پشتی با خود می بردند و در پایان روز دستمزدشان را در آن جمع می کردند، سپس به سرعت به نزدیکترین فروشگاه می رفتند و قبل از اینکه قیمت ها تغییر کند خرید می کردند. هر چند هفته اسکناس هایی با قیمت بالا و بالاتر به بازار می آمدند. تا جایی که اسکناس ۱۰۰۰ میلیارد مارکی هم به وجود آمد. ابرتورم در اکتبر سال ۱۹۲۳ به اوج خود رسید و اسکناس های ۱۰۰ تریلیون مارکی هم به وجود آمد و پول معنای خود را از دست داد.
ابر تورم جالب و وحشتناک آلمان در سال ۱۹۲۳
مردم دیگر معامله نقدی نکردند و در عوض از معاملات کالا به کالا (خدمات) استفاده می کردند. بسیاری از پزشکان اصرار داشتند که قیمت سوسیس، تخم مرغ، زغال سنگ و امثالهم پرداخت شود. مردم یک جفت کفش را با یک تیشرت و ظرف قهوه مبادله می کردند. ترس و بی اعتمادی اقتصادی همه جا گسترده بود. مردم طوری زندگی می کردند که گویی هیچ فردایی وجود ندارد. سالن های رقص و فروش کوکائین به شدت افزایش یافت. هیچ پول ثابتی برای خرید وجود نداشت. تنها اشیای ارزشمند واقعی، دارایی های ملموس مثل الماس، طلا، اشیای عتیقه و آثار هنری بودند. خیلی زود دزدی در کشور افزایش یافت. مردم شروع به دزدیدن هرچیزی از صابون و سنجاق سر تا لوله مسی و بنزین کردند.
ابر تورم جالب و وحشتناک آلمان در سال ۱۹۲۳
قیمت بالای خوراکی ها در دوران ابرتورم

در اواخر سال ۱۹۲۳، مارک با ارز جدیدی به نام رنتمارک جایگزین شد که ارزش آن به اندازه نرخ قدیمی مارک و ۴.۲ مارک به ازای هر دلار بود. آلمان به حالت عادی برگشت، اما کشور هرگز دوباره آن کشور نبود. پرل باک، نویسنده آمریکایی که در سال ۱۹۲۳ در آلمان بود نوشته است: «شهر ها هنوز آنجا بودند، خانه ها هنوز بمباران و ویرانه نشده بودند، اما میلیون ها نفر قربانی شدند. آن ها ثروت و پس انداز خود را از دست داده بودند، آن ها از تورم گیج و شوکه بودند و نمی فهمیدند که چطور این اتفاق برای آن ها افتاده و دشمن چه کسی بود و چه کسی آن ها را شکست داده بود. آن ها اعتماد به نفس و احساس اینکه اگر به اندازه کافی کار کنند می توانند سرپرست زندگی خود باشند را از دست داده بودند و هم چنین ارزش های اخلاقی، شایستگی و روحی خود را از دست داده بودند.»

ابر تورم جالب و وحشتناک آلمان در سال ۱۹۲۳
تبلیغات صاحب مغازه: «فروش و تعمیر در ازای غذا»
ابر تورم جالب و وحشتناک آلمان در سال ۱۹۲۳
اسکناس های بی ارزش برای سوزاندن جمع آوری می شوند
ابر تورم جالب و وحشتناک آلمان در سال ۱۹۲۳
استفاده از دسته های اسکناس به جای آجرهای خانه سازی
ابر تورم جالب و وحشتناک آلمان در سال ۱۹۲۳
استفاده از اسکناس برای روشن کردن اجاق
ابر تورم جالب و وحشتناک آلمان در سال ۱۹۲۳
استفاده از اسکناس های یک مارکی به جای کاغذ دیواری
ابر تورم جالب و وحشتناک آلمان در سال ۱۹۲۳

   #اسکناس #آلمان #برلین #مالیات #قرص #رستوران #اتوبوس