تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 190

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در واکنش به تصمیم ترامپ برای انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت المقدس اعلام کردند که این مسئله خط قرمزی برای همه جهان اسلام است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی دیده بان ایران، محمدجواد جمالی نوبندگانی با بیان اینکه امیدی به کشورها و سازمان های بین المللی و دولت های عربی برای موضع گیری در قبال انتقال پایتخت اسرائیل به قدس نیست، گفت که ایران به عنوان محور مبارزه مردمی دست برتر را در منطقه دارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما امیدی به کشورها، سازمان ها، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا نداریم،چرا که اینها چشم یشان را بر یهودی سازی قدس و شهرک سازی رژیم صهیونیستی و ترور رهبران فلسطینی بستند و حتی در این مسیر کمک کردند.

جمالی ادامه داد: در حال حاضر به جای مقاومت دولت ها، نیازمند محور مبارزه مردمی هستیم که در بحث مبارزه با داعش ایجاد شد و امید ما به آن است. جمهوری اسلامی ایران هم به عنوان محور مبارزه دست برتر را دارد و باید ضرب شصتی که داعش و هم پیمانانش دریافت کرده اند را این بار به رژیم صهیونیستی نشان دهیم. فرعون زمان به قول مقام معظم رهبری که آمریکاست ان شاءالله منتظر ایجاد رودی خروشان باشد که توسط مقاومت مردمی ایجاد شده و در آن غرق خواهد شد.

آمریکا بر خط قرمز جهان اسلام دست گذاشت

پروانه مافی در پاسخ به این سوال که اقدام آمریکا در انتقال سفارتش به بیت المقدس تا چه اندازه می تواند منجر به تسریع محو رژیم صهیونیستی از سرزمین های اشغالی شود، بیان کرد: من نمی توانم به این سوال از بعد نظامی پاسخ دهم؛ چراکه در این زمینه متخصص نیستم، اما همه ما قوانین الهی را باور داریم و می دانیم که ظلم هرچه بیشتر شود، ناپایدارتر است. اینکه رژیم غاصب صهیونیستی حتی به تعهدات گذشته خود نیز متعهد نیست، ظلم مضاعف است و ان شاءالله این امر به نابودی هرچه سریع تر آن می انجامد.

مافی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری فرمودند:« انگیزه مقابله با دولت های مسلمان را نداریم، اما در مقابل عوامل آمریکا خواهیم ایستاد.»بیان کرد: گفتمان رهبری از دو کلید واژه مقابله و ایستادگی تشکیل شده است. به این معنی که ما به دنبال جنجال، مداخله جویی و سیاست های ماجراجویانه نیستیم، اما این بدان معنا نیست که در مقابل ظلم سکوت کنیم و هر حرفی را بپذیریم. لذا اگر افرادی بخواهند برخلاف منافع منطقه ای، عمله آمریکا و رژیم صهیونیستی باشند ما در مقابل این زورگویی خواهیم ایستاد.

نماینده تهران با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری ادعای دشمنان اسلام در رابطه با اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را ناشی از ناتوانی آن ها دانستند، گفت: صهیونیست ها چون نتوانسته اند در مجامع بین الملل منافع خود را حفظ کنند و بر جنایات خود سرپوش بگذارند؛ به دنبال آن هستند که با زورگویی حقی برای خود ایجاد کنند. حرکت اخیر رژیم صهیونیستی عملا نشان دهنده ناتوانی قدرت دیپلماسی آن ها است. گویا آن ها جامعه جهانی را افراد بی دست و پایی می دانند که یک لات قداره کش می تواند هرچه خواست به آن ها بگوید. اما به فضل الهی شدید ترین پاسخ را از سوی ظلم ستیزان عالم خواهند گرفت. این رفتار رژیم صهیونیستی عملا نشان دهنده ناتوانی قدرت دیپلماسی آن ها است. رژیم غاصب صهیونیستی حتی به تعهدات گذشته خود پایبند نیست و این امر منجر به نابودی آن خواهد شد.

ایران برای پیشنهاد برگزاری اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی پیش قدم شود

علیرضا رحیمی درباره موضع ترامپ برای انتقال پایتخت اسرائیل به قدس، اظهار کرد: موضعی که آمریکا اتخاذ کرده خلاف قواعد و معاهدات بین المللی و اهانت آشکار به مقدسات مسلمین بود. بسیاری از کشورهای اسلامی بدون انسجام قبلی موضع واحدی در برابر این اقدام اتخاذ کردند و ما صرف نظر از اختلافاتی که وجود دارد این را به فال نیک می گیریم که دنیای اسلام به صورت مشترک موضع اعتراضی در محکومیت این اقدام اتخاذ کرده است.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: به نظر می رسد هم سازمان کشورهای اسلامی باید به فوریت در این باره اعلام نظر واحد کنند و هم اتحادیه عرب که ادعای حمایت از مردم فلسطین را دارد باید موضع واحدی در این رابطه اتخاذ کند. در حال حاضر به صورت غیرمنسجم مواضع واحدی گرفته شده که لزوما از یک خواستگاه نشات نمی گیرد و نمی توان مواضع دوگانه سعودی ها در خصوص آمریکا را به این حساب گذاشت.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی می تواند برای درخواست برگزاری اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی و تدوین پیش نویس بیانیه ای در محکومیت این اقدام پیش قدم شود.به نظر می رسد آمریکایی ها گام به گام در حال تست وضع خاورمیانه هستند. آنها در محور مقاومت شکست خورده اند و در سوریه نتوانستند سناریوی خود را به پیش ببرند و حالا از مسیرهای دیگری در حال تقویت اسرائیل و جایگزین کردن شکست خود در خاورمیانه هستند.

اقدام ترامپ موجب همگرایی کشورهای مسلمان می شود

همچنین ایلنا نوشت: جلال میرزایی ادعای رییس جمهوری آمریکا مبنی بر این که «اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، اقدامی در راستای دستیابی به صلح پایدار در منطقه است» را مضحک خواند و تصریح کرد: دقت در زمان اتخاذ این تصمیم و طرح این ادعای مضحک، در درک دقیق تر اهداف و انگیزه های ایالات متحده و رژیم صهیونیستی راهگشاست.

میرزایی گفت: رییس جمهوری آمریکا در شرایط زمانی خاصی این تصمیم را عملی کرده که کشورهای مسلمان به شدت درگیر اختلافات و رقابت های میان خود هستند و این اختلافات که با کارگردانی آمریکا و اسرائیل در جریان است، تا جایی پیش رفته که منطقه را در آستانه جنگ هایی جدید قرار داده است.

این نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی همچنین به اهمیت واکنش های مختلف نسبت به تصمیم اخیر ایالات متحده پرداخت و گفت: واکنش هایی که در سطح بین المللی و منطقه ای صورت گرفت، نشان دهنده آن است که آمریکا برخلاف گذشته در موقعیتی قرار ندارد که بتواند با اقدامات یک جانبه به امور و مسائل بین المللی مشروعیت ببخشد و به نظر می رسد این اقدام ترامپ همچون بعضی دیگر از اقدامات کاخ سفید در ماه های اخیر از جمله خروج از معاهده پاریس یا رویکرد خصمانه در قبال برجام، صرفاً به انزوای بیشتر آمریکا در عرصه بین المللی بیانجامد.

میرزایی در پایان بار دیگر به شرایط فعلی منطقه و جهان اشاره کرد و با تاکید بر لزوم اقدام هوشیارانه ایران در مقابل دسیسه های ایالات متحده تصریح کرد: این اقدام ترامپ، فرصت مناسب و مساعدی برای دیپلماسی ایران است تا بتوانیم با اتخاذ رویکردی فعال در راستای حل اختلافات با کشورهای منطقه اقدام کنیم.

   #پایتخت #اسرائیل #مقام معظم رهبری #بیت المقدس #داعش #خاورمیانه #جهان اسلام #نمایندگان مجلس #پاریس #کمیسیون امنیت ملی