تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 424
10 ثانیه جادویی: چرا ریست کردن روتر بسیاری از مشکلات را برطرف می کند؟
اغلب کاربران از زمان خرید روتر تا زمانی که عمر مفید آن به سر می رسد بدون وقفه از روتر استفاده می کنند و تقریبا آن را به حال خود رها می کنند. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که راه اندازی مجدد روتر باعث می شود یکسری از مشکلات برطرف شود. اما پرسشی که وجود دارد این است که چرا باید یک پروسه 10 ثانیه ای را به انتظار بنشینیم؟

زمانی که سرعت اینترنت کاهش پیدا می کند، شما می دانید چه کاری باید انجام دهید، روتر را یکبار خاموش می کنید یا آن را از کابل تلفن جدا کرده و دومرتبه به آن متصل می کنید. سپری شدن این چند ثانیه فرآیند طبیعی است، اما واقعا در این ده ثانیه چه اتفاقی رخ می دهد؟ با یک شماره جادویی طرف هستیم؟ راهی وجود دارد که از سد این 10 ثانیه عبور کنیم؟ در ظاهر روترهای وای فای مرموز به نظر می رسند، اما این گونه نیست. اگر شما بدانید چه مشگلی به وجود آمده این شانس را دارید تا مشگل را برطرف کنید.

روتر همانند یک کامپیوتر است

بسیاری از کاربران از این موضوع اطلاع ندارند که روترها درست همانند یک کامپیوتر هستند. درون این جبعه پلاستیکی یک پردازنده، حافظه و فضای ذخیره سازی قرار دارد که همه آن ها در خدمت سیستم عامل روتر هستند. شبیه به یک کامپیوتر، این مولفه ها گاه وبی گاه دچار مشگل می شوند. شاید یک باگ که باعث به وجود آمدن نشتی حافظه شده پردازنده ای که بیش از اندازه گرم شده یا مشگلی در کرنل میان افزار باعث از کار افتادن کل سیستم شود. ساده ترین راه برای حل این مشکلات چیست؟ راه اندازی مجدد در اغلب موارد مشگلات کامپیوترها را برطرف می کند، این قاعده در مورد روترها نیز صدق می کند. در واقع شما با راه اندازی مجدد هیچ مشگلی از روتر را برطرف نمی کنید، بلکه به روتر اجازه می دهد تا دومرتبه اجرا شده و کار کند. بدون شک این تکنیک مشکلات را به شکل سیستماتیک حل نمی کند، اما در کوتاه مدت باعث می شود دستگاه به خوبی کار کند. (خاموش و روشن کردن نیز در این زمینه راهگشا است.)

به راستی باید 10 تا 30 ثانیه به انتظار بنشینید؟

اکثر تجهیزات الکترونیکی از خازن هایی استفاده می کنند که اساسا نقشی همانند روتر شما ممکن است به واسطه مصرف بیش از اندازه حافظه یا وجود باگی در کرنل، تداخل در آدرس های آی پی در ارتباط با آدرس های خصوصی و عمومی به ویژه زمانی که دو دستگاه روی شبکه شما از آدرس آی پی یکسانی استفاده می کنند یا اگر روتر آدرس های آی پی عمومی به روزشده را در اختیار نداشته باشد و گرمای بیش از اندازه دچار مشگل شود. دلایل متعددی در این زمینه وجود دارد که رایج ترین آن ها مواردی بود که به آن ها اشاره شد.

چگونه مشکلات اشاره شده را برطرف کنیم؟

در وهله اول، میان افزار دستگاه خود را به روزرسانی کنید.

در مرحله بعد وضعیت گرما را مورد بررسی قرار دهید. بهتر است روتر در مکان بازی قرار داشته باشد. همچنین راه اندازی مجدد روتر نیز اغلب مشگلات را حل می کند. اگر کاربر حرفه ای هستید یک اسکرپیت آماده کنید تا روتر به طور خودکار ریست شود.

   #وای فای #سیستم عامل #اینترنت