تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 248
img

سرویس اجتماعی انصاف نیوز: روی صندلی نشسته بود و به تک تک پرسش های ما جواب می داد، گاهی در نقش پلیسی محافظه کار صحبت می کرد و گاهی همچون یک شهروند پر دغدغه در این چند ساعتی که مهمان ما بود، زنگ موبایلش بارها به صدا درآمد و شاهد تماس های مکرر همکارانش از پلیس آگاهی بودیم و همین روند مصاحبه را کند پیش می برد، اما بعد از اتمام صحبت هایش، بحث را از سر می گرفت و ادامه می داد.

سرگرد بابک نمک شناس، رییس مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ با علاقه از حرفه اش صحبت می کرد و گویی تمام مسأله‎اش، حفظ امنیت مردم است. گفت وگوی صمیمانه و در عین حال بسیار فنی و تحلیلی این مأمور پلیس باانگیزه و پرتلاش در اداره ی آگاهی پایتخت با انصاف نیوز را در ادامه بخوانید:

احساس امنیت نسبت به گذشته افزایش داشته است؟

این مباحث حالت نسبی دارد، برای نمونه شخصی که پیش از این مورد سرقت قرار گرفته، هرچه قدر هم ما تلاش کنیم، باز هم در ذهن و ناخودآگاهش، این موضوع که یک بار به من سرقت شده، ثبت می شود و زمان می برد تا ذهنیتش مجدد ترمیم شود.

احساس امنیت در جامعه بالا است

زمانی که بحث حمله ی داعش به مجلس شورای اسلامی مطرح شد، مردم خیلی زود و در همان لحظات اولیه، در آرامش به زندگی عادی خویش بازگشتند، در حالی که اگر صدای ترقه ای در خیابان های اروپایی شنیده شود، مردم به شدت دچار ترس می شوند، بنابراین احساس امنیت در جامعه ی ما بالا هست، بطوری که هیچ کس برای حفظ امنیت، اسلحه در خانه نگهداری نمی کند.

تأثیر مواد مخدر در ایجاد جرم چگونه است؟

در ۶۰ درصد پرونده هایی که منجر به قتل می شود، مصرف مواد مخدر در آن مشهود است و حتی هدف بسیاری از سرقت ها تأمین هزینه ی مصرف بوده است.

در بسیاری سرقت‎ها که پیگیری می‎کنیم متوجه می‎شویم انگیزه ی سرقت، تأمین هزینه برای مصرف مواد بوده، مثلا سارقی که گوشی موبایل سه میلیون تومانی را دزدیده و آن را صد هزار تومان فروخته، وقتی انگیزه ی سرقت را جویا می شویم تنها به اعتیاد شخص می رسیم.

در ریشه‎یابی پرونده‎ای که سمت اتوبان شهید چمران رخ داد، متوجه شدیم شخصی بدلیل نیم کیلو مواد مخدر اقدام به قتل کرده است.

مواد مخدر، کودکان قربانی را مجرم می‎کند

در گذشته سن اعتیاد اگر۴۰سال بوده، اما امروز به زیر ۲۰سال و شاید کمتر کاهش یافته باشد! کودکان ۱۷ ساله ای هستند که برای تهیه ی مواد دست به سرقت می زنند، این موضوع واقعا تاسف آور است.

مواد مخدر صنعتی حلقه های امنیت مرز را دور می زند

تریاک یک ماده مخدر سنتی است که از مرز افغانستان وارد ایران می‎شود، اما می توان با ایجاد حلقه های امنیتی از ورود آن جلوگیری کرد و احتمال ورودش به کلانشهرها را کاهش داد.

اما ماده ی مخدر شیشه در مرزها کشف نمی شود، چون در کلانشهرها بصورت دست ساز ساخته می شود، این ماده‎ی صنعتی با کمترین دانش شیمی در زیرزمین‎ها و یا آشپزخانه های مربوطه بطور غیرمجاز تهیه می شود.

دسترسی به این مخدر در کلانشهرها آسان است و دیگر حلقه‎های امنیتی مرز به کار نمی آید، مواد سنتی حالت تحریک کننده ندارد، اما متاسفانه مواد صنعتی این حالت را دارد و شخص را دچار توهم می کند، این توهم در روان تاثیراتی مثل بزرگ بینی ایجاد می‎کند و عامل سرقت، قتل، آزار و اذیت و غیره می شود.

«در شرایط خوبی نبودم»؛ جمله ی معروف مجرمان شده است!

همیشه برای من این سوال ایجاد می شود که شخص مجرم که هنگام ارتکاب جرم مصرف مواد مخدر و یا مشروبات الکلی داشته چطور به هدفی که خواسته عمل کرده و در آخر می گوید: در حالت طبیعی نبودم، مثلا به بهانه ی دیدن کبوترهای دوستش به خانه ی آنها می رود و بعد مرتکب قتل می شود، چطور با این همه جزییات، نقشه ی قتل را پیش برده و در نهایت یک جمله می گوید که در حالت طبیعی نبودم!

تمام جوامع ناهنجاری دارند، اما با تعاریف متفاوت

در تمام جوامع، هنجارشکنی وجود دارد، اما تعریف هنجار و ناهنجاری در هر جامعه متفاوت است؛ برای نمونه مصرف مشروبات الکلی در کشور ما جرم محسوب می‎شود، اما در بسیاری کشورها آزاد است و ممنوعیت قانونی برای آن پیش‎بینی نشده است.

در تمام جوامع افراد بیمارگونه وجود دارند و این توقع اشتباهی است که تمام ناهنجاری ها را به گردن پلیس بیندازیم. بگذارید به این نکته اشاره کنم که اتفاق مرگ «بنیتا» همه ی ما را متأثر کرد، با این حال اگر این موضوع را بررسی کنیم، می بینیم که پدر سوییچ ماشین را نباید روی ماشین می گذاشت و ما بارها بر این موضوع تاکید کرده ایم و هشدارهای لازم را داده‎ایم، بنا براین خانواده نقش بسیار مهمی در نظارت و پیشگیری از وقوع جرم دارد.

فضای مجازی همان فضای واقعی است

باید قبول کنیم فضای مجازی کاملا واقعی است و وقتی دختربچه ی ما با یک فرد غریبه در خیابان صحبت می کند، واکنش نشان می دهیم و سوال می کنیم او چه کسی بود، اما جالب است که هیچ کنترلی در فضای مجازی کودکمان نداریم، در حالی که هر دو خطر آفرین است.

آموزش و پرورش باید «نه» گفتن را یاد بدهد

مدرسه و آموزش و پرورش نقش پررنگی در آگاهی‎بخشی دارند، اما بواقع چقدر زمان برای آموزش «نه» گفتن به کودکان گذاشته است؟!

وظیفه ی پلیس کشف جرم است

بر این اساس نباید همه ی مسوولیت ها را تنها به گردن پلیس بیندازیم، زیرا کار پلیس، کشف جرم است.

سه سال پیش برای سرقت یک گوشی همراه به ما مراجعه کردند، گوشی برای پسربچه ای بود به قیمت سه میلیون تومان، از پدر بچه، سوال کردم آیا شما سه میلیون تومان در جیب فرزندت می گذاری؟! والدین باید متوجه باشند که خرید گوشی های گرانقیمت فرقی با پول نقد توی جیب کودک یا نوجوانشان ندارد و می تواند بلای جان او باشد.

همکاری مردم با ایجاد جرم رابطه ی معکوس دارد

تجربه نشان داده هر کجا که مردم با پلیس همکاری کردند، پلیس نتیجه ی خوبی به دست آورده؛ مانند بسیاری از خانه تیمی هایی که زمان انقلاب با کمک مردم شناسایی شد، بنا براین حضور مردم و ایجاد جرم با هم رابطه ی معکوس دارند و اکنون باید اعلام کنم که همکاری مردم با پلیس بسیار بالا است.

جرم خیزترین مناطق تهران کجا است؟

نوع جرایم در مناطق مختلف فرق می کند؛ برای نمونه در ورودی‎های شهر بدلیل نزدیکی به حاشیه، سرقت منزل به نسبت بیشتر از سایر جرایم است، اما محدوده ی بازار تهران، سرقت موتورسیکلت و در مترو، بی آرتی شاهد وقوع سرقت به شیوه ی جیب بری هستیم.

برای کاهش آمار زورگیری تا کجا پیش رفته اید؟

در رابطه با جرم زورگیری، در تهران و شهرک های حاشیه ای باندهای خوبی زده و دستگیری های قابل توجهی داشته ایم و این روند همچنان در دستور کار قرار دارد.

دیوارکشی پارک‎ها و ایجاد دوربین های مداربسته در سطح شهر چقدر در کاهش جرم تأثیر داشته است؟

دوربین ها یکی از عوامل کشف جرم است، ما تاکید کردیم افراد از دوربین دیجیتال استفاده کنند بدلیل وضوح بیشتر آن که موجب شناسایی بهتر می شود.

در رابطه با دیوارکشی بوستان ها نیز باید گفت که موجب کنترل امنیت در ورود و خروج آن می شود؛ مانند دیوارکشی بوستان لویزان که اکنون دیگر رها نیست.

برای سلامت روانی پلیس چه برنامه ای دارید؟

در پلیس آگاهی یکسری کارگاه های مهارت زندگی و مرکز مشاوره داریم،همچنین ورزش های صبحگاهی و کوهنوردی در آخر هفته در روحیه ی آنها تاثیر خوبی می گذارد.

توصیه یک پلیس آگاهی به خانواده اش

به همسرم این موضوع را گفته ام که هر جا می‎روی هنگام تاریکی هوا منزل باشد و فرزندم را طوری آموزش داده ام که از هیچ غریبه ای بدون اجازه ی من حتی آب نبات هم قبول نمی کند و در خیابان هم حتی یک لحظه دستم را رها نمی کند.

759873987928775980930984

بهترین خاطره

بهترین خاطره ام مربوط به زمانی است که بعد از ماموریتی، کودک شش ماهه را به آغوش مادرش بازگرداندیم و همه ی همکاران گریه می کردند.

تمام سختی های کارم را دوست دارم، چون همین سختی ها موجب قشنگی کار می شود؛ در این کار هرچه سخت تر می شود، ماموریت ها و رفاقت ها بیشتر می شود.

مثلث جرم عامل ایجاد جرم

ما یک مثلث ایجاد جرم داریم که یک ضلع آن مجرم است، ضلع دیگر آن محیط و شرایط هستند و دیگری خود ما هستیم و حتی اگر یک ضلع آن را برداریم، جرمی اتفاق نمی افتد.

موردی بود که متهم اعتراف کرد صبح زود هنگام خروج از آپارتمان دیدم مرد همسایه حین رفتن به محل کار با عجله درب آپارتمانشان را بست و متوجه نشد که بسته نشده است و من بعد از رفتن او، وارد خانه شدم تا طلاهای خانه را بردارم، اما همسرش، مرا دید و در جریان درگیری مجبور به قتل شدم! بر این اساس در بسیاری از موارد باید تأکید کنم خود ما مقصر هستیم.

نسبت وقوع جرم در ایران و تهران به جوامع دیگر چگونه است؟

شناور بودن جمعیت در تهران به عنوان پایتخت کشور شرایط وقوع جرم را متفاوت می کند؛ در حال حاضر جمعیت روز و شب تهران با هم تفاوت دارد. جمعیتی هر روز صبح از حاشیه به تهران می آیند و شب از آن خارج می شوند، در این میان سارقانی هم هستند که برای سرقت از حاشیه می آیند و بعد به محل زندگی خود بازمی گردند.

این وضعیت را مقایسه کنید با بسیاری از کشورها که جمعیت پایتخت آن ها شاید به اندازه ی نیمی از جمعیت تهران نباشد، در حالی که تهران با ۱۳میلیون جمعیت، پایتختی محسوب می شود که مدیریتش پیچیدگی های خاص خود را دارد.

در ضرب و شتم مجرمان تا چه اندازه آزاد هستید؟

ضرب وشتم بطور کل ممنوع است و از زمان صدور دستور فرماندهی کل قوا در این باره، موضوع برای پلیس آگاهی جدی تر هم شد. این درحالیست که در بسیاری کشورها حتی نمایش برخورد فیزیکی با متهم از سوی پلیس براحتی منتشر می‎شود.

در دستگیری مجرم تعارف نداریم

در هنگام دستگیری مجرم بدلیل بحث امنیت پلیس و شهروندان بسیار محکم رفتار می کنیم. نشست های بسیاری با پلیس آگاهی مبنی بر ممنوعیت برخورد فیزیکی با متهم داریم و این مورد هیچ جایگاهی در اداره ی آگاهی ندارد، حتی کشف جرم به وسیله ی ضرب و شتم هیچ گونه ارزشی ندارد و با روش های علمی بسیار کاراتر و موثرتر عمل می کنیم.

مسوولیت فضای مجازی با پلیس فتا هست

فضای مجازی در پرونده هایی به پلیس آگاهی مربوط می شود که از این فضا برای اعمال مجرمانه ی دیگر استفاده شده باشد؛ برای نمونه مردی که برای باج گیری از خانومی از ارتباط مجازی کمک گرفته باشد و این دو وارد رابطه شده باشند، در این صورت به ما مربوط می شود.

مادر و پدرها نقش مهمی در امنیت کودک دارند

دو نوع سوار شدن به سرویس مدرسه برای کودکان وجود دارد، یا والدین کودک را سوار سرویس کنند و یا کودک به تنهای در انتظار سرویس مدرسه اش بماند.

شیادانی بودند که با پرسه زنی چند روزه صبح ها به بهانه ی آن که راننده امروز مریض است و یا نمی آید کودک را سوار خودروشان می کردند و می دزدیدند و یا استفاده از طلا و جواهرات برای کودکان که امری اشتباه است، بشدت امنیت دختربچه ها را به خطر می اندازد؛ باید والدین این پرسش را از خود بپرسند که آیا یک میلیون پول نقدر در جیب کودکم می گذارم که طلای یک میلیونی به گردنش آویزان می کنم؟!!

هشدار می دهم که بیشتر جرایم اکنون کودکان را نشانه گرفته است و والدین باید مراقبت بیشتری کنند و نکات ایمنی که پلیس بارها و بارها یادآوری می کند را جدی بگیرند و فکر نکنند که شیادانی فقط در کمین برخی هستند!!

آیا در ارتکاب سرقت نیازهای اقتصادی تاثیرگذار است؟

بله؛ هر چند نه بصورت مطلق! سارقانی را می شناسیم که حساب های بانکی شان، تراکنش مالی ده ها میلیون تومانی داشته است، بنابراین همیشه صرف مشکل اقتصادی در میان نیست، زیرا بیشتر مردم ممکن است به نوعی مشکل اقتصادی داشته باشند، اما این موضوع انگیزه ی اقدام به سرقت آنها نمی شود.

علت افزایش جرایم خشن چیست؟

دلایل وقوع جرم مطلق نیستند، چون وقوع جرم را نمی توان این طور بررسی کرد و محیط خیلی مهم است؛ فردی که همسر خود را به قتل رسانده نمی توان گفت یک دلیل داشته و آن هم خیانت همسرش بوده، زیرا جرایم دارای پیش زمینه هستند.

برای نمونه پدری که از اعتیاد فرزندش ناراحت است، باید به این موضوع فکر کند وقتی در کنار فرزندش سیگار می کشیده در حال ایجاد الگو برای او بوده، با این تفاوت که پدر ۶۰ ساله هست، اما فرزند او پسر۱۷ساله ای است که سیگاری مصرف می کشد، پس معتاد به تنهایی درگیر اعتیاد نشده است، بلکه نقش دوست، نظارت نداشتن خانواده و فضای مدرسه تاثیر خود را بر فرد می گذارد. پشت پرده ی کودک ۱۸ ساله که مرتکب سرقت شده است را هم باید نگاه کرد که چه عواملی موجب جرم او شده است.

شرایط و محیط برای وقوع جرم بسیار اهمیت دارد

وقوع جرم در خیابان های تاریک با خیابان های روشن که بلوار و نگهبان دارد، متفاوت است. پلیس هرچه قدر هم مجهز باشد، باز در بسیاری موارد با محدودیت روبه رو است. نمی توان در تمام کوچه ها و خیابان ها نیرو آماده باشد، همه ی شهروندان باید پلیس اجتماعی باشند.

انتهای پیام

کلمات کلیدی: بنیتا - سرقت - سرگرد نمک شناس - نسترن فرخه - پلیس آگاهی

   #قتل #مواد مخدر #فضای مجازی #خانواده #پایتخت #نقشه #همسر #موتورسیکلت #هشدار #افغانستان

محتوای خبر «ردپای مواد مخدر در ۶۰ درصد قتل ها» را در سایت «انصاف» ببینید