تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 472
آلودگی-پلاستیکی-اقیانوس ها-متوقف-می شود

با امضاء قطعنامه جلوگیری از آلودگی پلاستیکی،

آلودگی پلاستیکی اقیانوس ها متوقف می شود
سیناپرس: امروز، چهارشنبه، قطعنامه ای مبنی بر توقف ورود زباله های پلاستیکی به اقیانوس ها میان کشورهای عضو سازمان ملل متحد امضاء می شود.

هرچند که اجرای این توافق فوریت ندارد اما با رسمی شدن این قطعنامه همه دولت های شرکت کننده در اجلاس بین المللی محیط زیست قطعاً قدمی بزرگ به جلو برداشته اند. در این اجلاس که در نایروبی، پایتخت کنیا برگزار شده است، بیش از ۵ هزار هیأت دولتی و غیردولتی شرکت کرده اند.

آلودگی اقیانوس ها یا آلودگی دریایی تأثیر مستقیمی بر روی زندگی انسان ها و دیگر جانداران دارد. با این که ملموس ترین نتایج آلودگی را می توان در سواحل دید اما مرکزی ترین نقاط اقیانوس هم از این خطر در امان نمی مانند. زباله های پلاستیکی به اندازه نشت نفت، فلزات سنگین و سایر سموم باعث مرگ و میر پستانداران می شوند. عروس دریایی جزء غذاهای لاکپشتها و پرنده های دریایی است؛ لاکپشت ها و پرنده های دریایی به راحتی ممکن است چیزهای کوچکی مانند پلاستیک را به دلیل شباهت به عروس دریایی به جای طعمه هایشان بخورند. طبق آمار تاکنون ۴۲ گونه پرنده دریایی پلاستیک خورده اند.

در حال حاضر کشتی ها اجازه ندارند زباله های پلاستیکی خود را به دریاها بریزند، اما هیچ قانون بین المللی که ریختن پلاستیک از خشکی به درون آب ها را منع کند، وجود ندارد. حتی علیرغم قانون ممنوعیت بین المللی ریختن زباله در اقیانوس تخمین زده می شود که کشتی ها روزانه بیش از ۵۰۰ هزار تکه ظرف و کیسه های پلاستیکی در اقیانوس می ریزند.

آمارها حاکی از آن است که سالانه ۸ میلیون تن زباله پلاستیکی وارد آب های جهان می شود و بحرانی جدی را رقم می زند. اما اکنون دولت ها نسبت به این فاجعه زیست محیطی واکنش نشان داده و با تشکیل یک گروه ضربت بین المللی در کنیا برای حل این بحران اقدام کرده اند. هدف اصلی از تشکیل این گروه، ارائه مشاوره به کشورها و درنهایت جلوگیری از ورود پلاستیک به آب های جهان است.

چندی پیش نیز طرح امضاء قطعنامه ای مبنی بر ممنوعیت مطلق ورود زباله پلاستیکی به آب های جهان مطرح شد اما متأسفانه به این دلیل که بعضی از کشورها پیش نویس آن را مبهم خوانده بودند، رأی کافی به دست نیاورد.

فعالان محیط زیست معتقدند که بحران ورود پلاستیک به آب های جهان جدی است و حل آن فوریت دارد و نیازمند سرعت اقدامات بیشتری است. سازمان ملل متحد نیز می گوید که غلبه بر این معضل زیست محیطی از عهده این نهاد به تنهایی خارج است و همکاری دولت ها، کارخانه ها و صنایع را می طلبد.

«اریک سولهیم»، رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد می گوید: «ما خواهان اقدامات جدی تری از سوی دولت ها هستیم. صنایع هم باید وارد عمل شوند. لازم به تأکید نیست که صنایع پلاستیک سازی می توانند به دنبال تولید پلاستیک های بهتری باشند. ما هوش مصنوعی داریم، می توانیم به ماه سفر کنیم، می توانیم سرطان را درمان کنیم و خودروهای بدون راننده بسازیم. قطعاً می توانیم محصولات پلاستیکی بهتری هم داشته باشیم.»

گفتنی است کشورهای چین، اندونزی و فیلیپین با سوءمدیریت زباله های پلاستیکی خود در صدر آلوده کنندگان آب های جهان قرار گرفته اند.

لینک کوتاه

   #سازمان ملل #سازمان ملل متحد #عروس دریایی #پایتخت #هوش مصنوعی #سرطان #اندونزی

محتوای خبر «آلودگی پلاستیکی اقیانوس ها متوقف می شود» را در سایت «سیناپرس» ببینید