تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 490
فدریکا موگرینی در مصاحبه ای با شبکه خبری سی ان ان مدعی شد که آمریکا هنوز در چارچوب توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ عمل می کند.
موگرینی: آمریکا هنوز در چارچوب برجام استاتاق خبر 24:

«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه ای بامداد پنجشنبه مدعی شد که آمریکا هنوز در حال همکاری در چارچوب برجام است و از آن خارج نشده است.

وی در این مصاحبه با شبکه خبری «سی ان ان» که بخش عمده آن به اقدام اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اعلام قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی اختصاص داشت در پاسخ به سوالی درباره اختلافات واشنگتن-بروکسل پیرامون توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵(برجام) گفت: «دیدگاه اروپا این است که هنگامی که ما توافقی در زمینه هسته ای داریم که کارآمد است -و این توافق الان دو سال است که کارآیی دارد و ۹ بار به تأیید آژانس رسیده است- نباید آن را به هم زد.»

موگرینی در ادامه با اشاره به تنش های کشورهای غربی و آمریکا بر سر آزمایش های موشکی و هسته ای کره شمالی بر ضرورت حفظ توافق هسته ای با ایران تأکید کرد.

وی گفت: «برای ما اروپایی ها، برجام یک مسئله امنیتی عمده است. اگر ما توانسته ایم جلوی حرکت ایران به سمت برنامه هسته ایی که صلح آمیز نیست را بگیریم این را بایستی حفظ کرد. این، ساده و صریح است و باعث می شود که اتحادیه اروپا و بقیه دنیا در درخواست از آمریکا برای پایبند ماندن به تعهدات خودشان در برجام متحد باشند.»

موگرینی در ادامه گفت: «و باید این را بگویم که تا حالا، شاهد آن هستیم که ایالات متحده هنوز در داخل چارچوب این توافق هسته ای عمل می کند. این موضوعی مثبت است و ما از آن استقبال می کنیم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مصاحبه همچنین گفت که اقدام دولت ترامپ در شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل باعث تضعیف نقش آمریکا برای پیشبرد مذاکرات سازش میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها می شود.

   #توافق هسته ای #برجام #اتحادیه اروپا #سیاست خارجی #پایتخت #کره شمالی #رئیس جمهور #اسرائیل #رئیس جمهور آمریکا #سی ان ان

محتوای خبر «موگرینی: آمریکا هنوز در چارچوب برجام است» را در سایت «اتاق خبر» ببینید