تاریخ دریافت خبر: نظر بینندگان بازدید: 187
گروه مسابقات: رمله بحرانی نژاد، حافظ کل قرآن از شهر خرمشهر، آوازه مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) را از طریق یکی از بستگانش شنیده و به تازگی از شغلش استعفا داده است تا فرصت بیشتری برای مرور محفوظاتش داشته باشد، او ورود دیرهنگام به این عرصه را به دلیل یک باور غلط می داند.

721778_470.jpg

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، رمله بحرانی نژاد، حافظ کل قرآن کشورمان از جمله شرکت کنندگان یازدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن دارالقرآن امام علی(ع) در مقطع بالای 30 سالست که برای نخستین بار در مسابقات حضور پیدا کرده است و زمینه آشنایی اش با مسابقات این دارالقرآن را دختر عمویش معرفی می کند و می گوید: او دوره های قبل در این مسابقات حضور پیدا کرده بود و به خاطر اینکه از علاقه مندی ام به این عرصه خبر داشت من را با این مسابقات آشنا کرد.
وی که متولد سال 51 در خرمشهر است در خصوص اولین جرقه های ورودش به عرصه حفظ قرآن بیان می کند: خاطرم هست هنگامی که 11 سال داشتم و مشغول نظافت منزلمان بودم، این به ذهنم آمد من که دارم این همه کتاب های درسی را حفظ می کنم و در کنار آن نیز شعر کیهان بچه ها را حفظ می کردم، چرا آیات قرآن را حفظ نکنم؟
بحرانی نژاد اظهار می کند: هنگامی که با بزرگترهایم مشورت کردم، به من گفتند که اگر خانومی روزی آیه ای را 40 بار حفظ کند و آن آیه را تا 40 روز تکرار کند، باز هم نمی تواند حفظ کند و فراموش می کند. به خاطر این جمله ای که به من گفتن که بی پایه و اساس نیز بود من از ورود به این عرصه مأیوس شدم.
وی با اشاره به اینکه 16 سالگی میهمان خانواده دایی ام در قم شدم، می گوید: بر سرمزار مادر بزرگم رفته بودم که خانمی بر سر مزار او آمد و سوره یاسین و چند سوره دیگر را از حفظ خواند و رفت. من پیش خودم فکر کردم که اینکه خانم هست پس چگونه توانسته این سوره ها را حفظ کند؟ این باعث شد که دوباره به سمت حفظ قرآن رو بیاورم به طوری که از 19 سالگی به صورت جدی به این عرصه آمدم.
این حافظ کل با ابراز تأسف از اینکه متأسفانه من در آن سن از فردی راهنمایی گرفتم که اصلا نمی دانست، تصریح می کند: از سوی دیگر در آن زمان چون در زمان جنگ بودیم و در شهر خرمشهر و حافظ قرآن آن هم خانم نداشتیم، اما به هر حال شروع به حفظ قرآن به صورت شخصی کردم که از ابتدا روزی یک آیه را حفظ کردم و پنج هفته طول کشید تا پنج آیه ابتدایی سوره بقره را حفظ کردم و در ادامه نیز نیم صفحه و همینطوری میزان حفظم را بیشتر کردم. چنانکه جزء 14 را طی یک هفته حفظ کردم.
وی ادامه می دهد: البته به ترجمه آیات نیز توجه می کردم و بعضا نیز معنای واژگانی را که نمی دانستم با مراجعه به تفاسیر استخراج می کردم. البته قرآنی را که در اوایل برای حفظم استفاده می کردم همراه با ترجمه بود که بعدها متوجه شدم باید قرآن عثمان طه و بدون ترجمه باشد که تا آن زمان تا سوره مائده را طی سه ماه حفظ کردم و لذا دوباره از ابتدا با همان قرآن عثمان طه و بدون ترجمه، طی 18 ماه توانستم حفظم را به پایان برسانم.
بحرانی نژاد با ابراز گلایه از اینکه کلاسی طی آن زمان که من حدود 21 سال داشتم برای حفظ قرآن به صورت اساسی در خرمشهر نبود، بیان می کند: کلاسی را پیدا کردم که هفته ای یک صفحه حفظ می کردند و من یک سال بیشتر این کلاس را رفتم اما دیدم که نمی شود و از استاد خواستم که برای من وقت جداگانه ای برای مرور و تثبیتم بگذارند که قبول نکردند و من این کلاس را رها کردم چون دیدم که محفوظاتم از بین می رود و خودم به تنهایی شروع به تثبیت و مرور کرد.
وی که هزینه 100 هزار تومانی به آشنایانش برای تماس تلفنی و تحویل مرور محفوظاتش می داده است، می گوید: با برخی از آشنایانم هماهنگ کرده بودم که با پرداخت این پول پس از ختم یک دوره قرآن آنها به تماس های من و ارائه محفوظاتم گوش دهند. به دلیل اینکه باید برای مرور حفظ مباحثه کرد.
این حافظ کل قرآن اظهار می کند: همچنین هنگامی که تنها هستم خودم صدایم را ضبط می کنم و به تلاوتم و مرور محفوظاتم گوش می دهم. در ابتدا روزانه تقریبا یک جزء و نیم را در 30 دقیقه مرور می کردم و حتی به جایی رسیده بودم که 10 جزء را طی سه ساعت تمام می کردم، اما بعد از مدت ها به دلیل مشکلاتی که در زندگی ام پیش آمد و از سوی دیگر به دلیل مشغول شدن به امر تدریس آن هم در خارج از شهر خرمشهر موجب شد وقتی برای مرور محفوظاتم نداشته باشم که به همین خاطر به دلیل اینکه دیدم دارم محفوظاتم را از دست می دهم استعفا دادم و دوباره به امر تثبیت آیات قرآن پرداختم.
وی در خصوص برنامه آینده اش برای حفظ قرآن، می گوید: دوست دارم همراه با تثبیت آیات به دنبال درک مفاهیم و تفسیر آیات قرآن بروم که ان شاءالله آن را عملیاتی می کنم.
یادآور می شود، یازدهمین دوره مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) از 15 تا 24 آذرماه در مرکز فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی واقع در تهران، بهارستان، چهارراه سرچشمه، یادمان شهدای هفتم تیر پذیرای عمومی علاقه مندان است.

   #قرآن #شعر #خانواده #انقلاب اسلامی

محتوای خبر «راهنمایی غلط و محرومیت چندساله از نعمت حفظ قرآن/ زنان نمی توانند حافظ شوند» را در سایت «ایکنا» ببینید